Петро Павлович Ребро

Поет. Прозаїк. Сатирик.

"А сіль – у кожнім нашім жарті!"

Життєпис і творчість

Петро Ребро в молоді роки

фото 1970-х років

фото 1990-х років

фото 2010-х років

Народився Петро Павлович Ребро 19 травня 1932 р. у селі Білоцерківка Куйбишевського району Запорізької області у родині хліборобів. Він був третьою, наймолодшою дитиною. Батько був ветераном Першої світової війни, мав важке поранення в руку. Мати - проста селянка, скромна і дуже релігійна. В 1935 році сім'я залишається без батька. За споминами старшого брата Григорія - Петро зовсім не пам'ятав батька.

Майбутній поет вийшов з глибин запорозького козацького краю, його корінь у ньому, і саме тому в його творчості спостерігається постійний зв’язок поета із землею прадідів, дідів, батьків. Поет умів знайти яскраві барви і тони, характерні ознаки нашого непростого часу, цікавих сучасників і як художній літописець сучасної доби відобразити це у своїй творчості.

Петро Ребро, з дитинства дуже тонко відчував природу: говірливі річки, затишні ставки, запашні степи. Особливо теплі спогади в Петра Павловича залишились про водойму рідного краю - річку Берду.

Річка Берда, що тече на півдні Запорізького краю, невелика: посушливого літа води в ній, як то кажуть, горобцю по коліна. Та про неї у поета Петра Ребра збереглись яскраві, теплі спогади. На зелених берегах Берди промайнуло його дитинство: влітку ловив разом із друзями пічкурів, раків, слухав у заростях голосистих солов'їв, восени пік з хлопцями картоплю у вогнищах, взимку краяв ковзанами кригу.

річка Берда в околицях села Білоцерківка

(Запорізької області)

Петро Ребро в час Другої світової війни

Буремного 1941 року, з’явилися ворожі мотоцикли і в Білоцерківці. Вдерлися нацисти в клуб. Трощили все. Книжки з бібліотеки повикидали через вікно на вулицю, в осінню грязюку. З вікон на той жах дивилися повні гніву людські очі.

У передмові до ювілейної збірки Петра Ребра «Ключі від веселки» подаються його спогади про ті драматичні події:

"Вночі мені не спалося — все ввижалося, що книжки плачуть, голосять, кличуть на допомогу... До книжок я підібрався, коли смеркло, а потім побіг додому городами, ніби за мною гнався полк фашистів». Кого «визволив» з біди, я вже довідався вранці, коли розвиднілося, а всю ніч просидів у кутку, під дерев’яним ліжком, чекаючи, що ось вдеруться німці й потягнуть за книги на розстріл. Потім їх читало все село. Це були казки К. Чуковського та переклади Шандора Петефі. Під впливом цих творів я і сам почав складати вірші".

село Білоцерківка Запорізької області (сучасний вигляд)

Юність і початок творчості

Будинок в Білоцерківці, де народився Петро Ребро

Вид з ґанку

груша посаджена Петром Ребром (їй вже понад 80 років)

Малокатеринівська школа в якій у 1950-х викладав Петро Ребро (сучасний вигляд)

У 1949 році Петро Ребро закінчив сільську десятирічку зі срібною медаллю. Любов до рідного слова, рідної материнської мови привела простого білоцерківського юнака на філологічний факультет Запорізького педагогічного інституту, по закінченні якого (в 1953 р.) з дипломом із відзнакою відкрились перед ним таємничі обрії обраної на все життя справи, що обіцяла на майбутнє не лише „кусень хліба”, а й багатогранне творче життя поета, гумориста, журналіста. Деякий час вчителював в Малокатеринівській школі. Далі служив у війську. Туди з видавництва прислали примірник «Заспіву», першої книги поета.

Творча діяльність Петра Ребра, як поета та літератора, починається з 1950-х років. Перша збірка віршів «Заспів» вийшла в 1955 році. Його художня манера формувалась під впливом багатьох чинників і це знайшло своє відображення у його доробку. З 1955 року Петро Павлович перебував на різних посадах, працював учителем, журналістом, але, найважливіше – упродовж понад тридцяти років був організатором літературного руху на Запоріжжі — спочатку керівником літоб'єднання, а потім головою Запорізької обласної організації Спілки письменників України.

Свідченням еволюції творчої індивідуальності митця, його художнього світу стали збірки «Зозулин цвіт» (1989), «Острів Байди» (1999), «Моя Білоцерківка», «Помаранчевий сміх» (2006), «Козацькі жарти» у 13 книгах гумористично-сатиричні твори політичного спрямування, публіцистичні статті. Визначальну роль у цьому відіграли історичні події проголошення державної незалежності України, а також участь письменника у суспільно-політичному та громадському житті.

Нині в доробку письменника — сто книг для дорослих і дітей (загальний наклад — понад 5 млн примірників). Значна частина з них побачила світ у роки незалежності України. Це, зокрема, «Вибрані твори» в 5-ти томах, гумористична серія «Козацькі жарти» (12 книг), веселий календар «Козацький сміховник», трилогія «Сміхотерапія» («Помаранчевий сміх», «Майдан Усмішки», «Сміходерка»), збірки «Острів Байди», «Моя Білоцерківка» (лірика), «Ображений Гусак» (байки), «Петрів батіг» (епіграми), «Веселі дуелі» (пародії), літературознавча серія «Українська Мекка», дослідження «Т. Шевченко і Запоріжжя» (у двох книгах), книжки для дітей «Квіти мають імена», «Трінь і Трінька» та ін.

секретар Запорізької обласної Спілки письменників України Петро Павлович Ребро (крайній зліва за столом). Фото 1967 року.

Про що творчість Петра Ребра?

Переважними в Петра Ребра є теми любові до рідного краю, праці, війни та її відголосків, історичного минулого, сьогоднішнього і майбутнього у багатстві їх проявів. Пошуки народної душі допомогли відточити йому свою власну художню манеру, творчу індивідуальність. Про що б не писав Петро Ребро, завжди зримо чи в підтексті присутній запорізький край: чи то його славне історичне минуле, чи наше тривожне сьогодення, чи навіть майбутнє, яке він хоче бачити світлим для свого народу. За творами Ребра можна укласти історію запорозького краю, адже його творчий доробок починає свій відлік ще з 1950-х років. А, відповідно, на ньому знайшли свій відбиток як позитивні, так і негативні процеси розвитку українського суспільства у другій половині XX ст.

Петро Ребро – художній літописець нашого часу. Уява у його творах це осмислення буття. Крізь призму душі героїв, він розглядає складові проблем: добро і зло, життя і смерть, пам'ять і сенс буття, честь і слава, щастя і свобода, обов'язок і сумління.

Як митець, Петро Павлович жив труднощами і проблемами нашого сучасника, бо надихався його звершеннями і турботами, бо творив із синівською думою про сучасне і майбутнє. У своїй творчості він прокладав містки між славним минулим, тривожним сьогоденням і майбуттям. Він намагався повернути свого читача обличчям до історії, культури, мови, традицій рідного народу, закликає вберегти себе від духовного зубожіння.

Із Запоріжжям у серці

Долю рідного краю Петро Ребро пов'язує з нашим славним минулим. У циклі «Хортицьке віче» поет закликає зберігати пам'ять про запорозьких козаків, вберегти себе від духовного зубожіння. Він щиро вірить, що Хортиця буде жити «на радість людям, недругам назло». У циклі «Хортицьке віче» постає перед читачем історія запорозького краю, овіяна подвигами славних лицарів волі, де події сивої давнини переплітаються з сьогоденням, докоряючи невдячним нащадкам козаків — запорожців за історичне безпам'ятство.

У драматичних поемах «Заграва над Хортицею» і «Любов сильних» митець осмислює концепцію людини, її психології, руху почуттів і поведінки в екстремальних умовах. У цих творах письменник порушує проблему підсвідомого патріотизму, при цьому поведінка героїв сюжетно мотивується, органічно витікає з їх дій і перебуває в єдності з розвитком фабули. За основу сюжету вказаних творів автор бере виняткові документальні ситуації і вчинки, викликані зіткненням характерних морально-психологічних чи соціальних протиріч, коли герої його творів волею долі вступають у гостру сутичку з об'єктивними обставинами, з діями інших людей.

Козацькі жарти

В творчому доробку Петра Ребра є зразки гуморесок, байок, фейлетонів, анекдотів, жартів, пародій, епітафій, епіграм і навіть сатиричні поеми. Митець самобутньо реалізується у художньому оновленні сміху, опановуючи широке коло злободенних тем і проблем, насичуючи твори зображальною мальовничістю, художнім лаконізмом, іронічною парадоксальністю, пригодницькими колізіями, а його доробок, особливо «Козацькі жарти», можна вважати своєрідною спробою реалізації авторської концепції гумору і сатири.

У «Козацьких жартах» Петра Ребра в Україні озивається вся історія нашого веселого національного молодецтва ледь не з правічних часів, а що вже з козацької доби, то достеменно. Бо той народ, який здатен добродушно чи й дошкульно сміятися із себе самого, очиститься від будь-якої скверни, одужає від будь-якого занепаду, спроможний гідно змагатися з будь-яким супротивником — як власних теренах, так і на редутах глобалізму.

Сам Петро Павлович так пояснював своє звернення до осягнення феномену козацького гумору: «У мене таке враження, що я народився для того, щоб написати ці жарти. Бо про козацький гумор говорено й писано чималенько, а зразків самого гумору зафіксовано — як кіт наплакав. Та й не дивно: гумор на Січі був звичайнісіньким явищем. Як вода чи повітря. Тим часом дивовижна схильність запорожців до сміху (навіть перед обличчям смерті, навіть на палі!) — явище небувале в історії людства".

Я сам козацького роду

З інтерв'ю із Петром Ребром в газеті "Голос України" за 14 березня 1995 року:

Журналіст: - Як ви прилучилися до козацької теми? Чи, може, ви козацького роду?

Петро Ребро: - Твори про козаків є майже в усіх моїх книжках. Правда, були роки, коли видавці, мов чорт ладану, боялися самого слова «козак». Особливо після того, як головний ідеолог України оголосив Запорозьку Січ...кублом українського буржуазного націоналізму». Та й хіба я не козак — хоча б за прізвищем, за походженням? До речі, на це прізвище свого часу звернув увагу Остап Вишня: підписуючи мені книжку, він поцікавився, чи це в мене не псевдонім. А потім навіть позаздрив: «Добре прізвище, козацьке!

Журналіст: - Кажуть, нібито ви чимало сюжетів узяли з фольклору і перелицювали на гумористичний манер?

Петро Ребро: - Переважна більшість моїх жартів — результат моєї спроби «вжитися» в шкіру наших дотепних предків, щоб їхніми очима глянути на певні події - давні і сьогочасні». Ці відповіді і свою позицію гуморист підтвердив у самих «Козацьких жартах»:Ці жарти і рідні, і любі мені (Тим паче, що сам я з козацького роду), Хоч деякі — вельми дотепні й смішні — Я чесно позичив у свого народу.

Світове визнання

У 1959 році твори Петра Павловича Ребра потрапили на сторінки гумористично-сатиричного журналу "Мітла" (Аргентина)

Промовистий факт популярності Петра Павловича серед українців всього світу навів завідувач кафедри загального та слов’янського мовознавства, професор Віктор Чабаненко. Коли до рук Віктора Антоновича потрапив журнал української діаспори Буенос-Айресу «Мітла» за 1959 рік, він із здивуванням та радістю побачив там гумореску Ребра. «Це не просто письменник і громадський діяч, це – своєрідний каталізатор певної громадської думки, процесу збереження найціннішого, що є у нашого народу – його культури», – підсумував професор.

У 2004 році журнал «Всесміх» (Канада) про Петра Ребра писав так:

«На Запоріжжі живе відомий український письменник Петро Ребро, який, приклавши вухо до історії, чує сміх козаків». Його книга «Козацький сміховник», крім того, що виказує руку талановитого майстра слова, має особливу цінність — дає змогу подивитися на наше минуле очима патріота- жартівника і з допомогою сміху чи лагідного усміху відчути майже, як на дотик, славну історію нашої землі».

Замість "Епілогу"

Важко сказати, в якій із сфер своєї діяльності Петро Ребро залишив найпомітніший слід. Одне незаперечне: він чесно й віддано служив українській справі, до останніх днів життя не полишав діяльності на ниві відродження нації, її мови та культури. П. Ребро прожив 81 рік, і кожен день з його довгого життя, «був днем бджоли, що від світання до смеркання носить по краплині мед до свого вулика».