Історія скульптурного відділення веде свій літопис з 10 жовтня 1865. Першим, для навчання "ліпному мистецтву", взяли майстра С. Симонова. У 1869 році з Італії був запрошений Л. Іоріні, випускник Міланської академії. Він очолював скульптурне відділення, а також викладав рисунок, деякий час обіймав посаду консерватора школи (зав. навчальною роботою).

Б. Едуардс показав першу персональну скульптурну виставку в Одесі, створив перше художньо-промислове ательє з виготовлення мармурової і бронзової скульптури, а в 1918 році зайняв посаду професора скульптури в коледжі і незабаром став директором. Наступником Л. Іоріні був також скульптор І. Мормоне.

Особливою різноманітністю викладання скульптури відрізнялося в 20-30 рр., коли коледж перетворився в Політехнікум, а потім в інститут. Скульптурний факультет тоді складався з 3 відділень: монументального, декоративно-виробничого, керамічного. Відрізнялися і методики викладання: реалістичним методам віддавав перевагу В. Яковлєв, "ліве" крило очолював П. Мітковіцер. У передвоєнні роки викладав доцент Г. Теннер. Після війни в училище приходять Ф. Чувакін, Ф. Фальчук, М. Кіпніс, А. Чубин - це були, насамперед, практики: їх педагогічна діяльність пов’язувалась з виконанням серйозних державних замовлень. Сьогодні це вже історія, а роботи викладачів скульптурного відділення знаходяться в різних музеях.

З моменту заснування і до теперішнього часу методика викладання скульптури стоїть на принципах академічної школи. Провідним видом залишається станкова скульптура. У програму навчання входить також проектування пам'ятників, меморіальних дошок, фонтанів, паркової та архітектурної пластики. Здобуваються навички формовки, лиття, роботи в матеріалі. Учні скульптурного відділення вивчають методику викладання та проходять педагогічну практику в школах.

На сьогодні скульптурне відділення поєднує у своїй програмі славетні традиції академічної школи і сучасні тенденції. Навчальна програма оновлюється згідно сучасних викликів і тенденцій у скульптурній практиці, запроваджуються нові вибіркові дисципліни, що ставить за мету активізувати дослідницьку та пошукову діяльність здобувачів освіти, розкрити їх індивідуальну мову і схильності, адаптувати до актуальних мистецьких практик та розширити спектр використовуваних матеріалів і технік.

Скульптурне відділення співпрацює з містом і областю на ниві міського дизайну. Так, на вулицях міста, парках і скверах з’являються сучасні скульптури і арт об’єкти, студенти набувають важливого професійного досвіду і виховуються в любові і повазі до власної праці.

Луїджі Іоріні (1817-1911)

Луїджі Іоріні з учнями

Микола Іванович Степанов

Судьїга Таїсія Георгіївна