Panel rasprava: Suvremena kretanja u odgoju i obrazovanju

Moderatorica: dr. sc. Mila Bulić

prof. dr. sc. Ivana Batarelo Kokić, Filozofski fakultet u Splitu

Cjelodnevna škola

Redovita je profesorica na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Proteklih 25 godina radila je na više akademskih i istraživačkih ustanova u Hrvatskoj i svijetu, bila je predavač na Arizona State University, znanstveni suradnik na Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu i docent na Filozofskog fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.  Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu je 1995. godine završila studije pedagogije, bibliotekarstva te društveno-humanističke informatike. Na Arizona State University je 1999. godine magistrirala u području korištenja medija i računala u obrazovanju, a na istom sveučilištu je 2002. godine doktorirala na interdisciplinarnom studiju iz područja kurikuluma i poučavanja. Radila je kao savjetnica i voditeljica istraživanja na projektima koje je financirala Svjetska banka, OECD i Europska komisija. Znanstveni i istraživački interesi prof. Batarelo Kokić su u području utjecaja tehnologije na obrazovanje, informacijske pismenosti, profesionalnog razvoja nastavnika, obrazovnih politika i inkluzivne obrazovne prakse.  Predaje kolegije iz područja obrazovne politike, komparativne pedagogije, obrazovne tehnologije, obrazovanja na daljinu, obrazovanja odraslih i inkluzivne pedagogije. Autorica je više od 60 znanstvenih radova.

doc. dr. sc. Anita Mandarić Vukušić, Filozofski fakultet u Splitu

Planiranje i razvoj karijera 

Anita Mandarić Vukušić docentica je na Odsjeku za pedagogiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Nakon završenog studija pedagogije i sociologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zadru, upisala je poslijediplomski doktorski studij pedagogije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Doktorirala je 2016. godine na temu iz područja obiteljske pedagogije. Sudjeluje u izvođenju nastave na studiju Pedagogija, Učiteljskom studiju i diplomskom studiju Rani i predškolski odgoj i obrazovanje. Područja njenog interesa su odgoj djece u obiteljskom kontekstu, pedagogija i djetinjstvo te razvoj pedagoških kompetencija odgojitelja i pedagoga s posebnim interesom za njihov profesionalni razvoj. Na Fakultetu obnaša dužnost voditeljice Centra za planiranje i razvoj karijera Filozofskog fakulteta u Splitu. Pored kontinuiranog usavršavanja sudjelovala je i u provedbi mnogih međunarodnih znanstvenih i stručnih projekata. Objavila je niz znanstvenih i stručnih radova te je aktivno sudjelovala na mnogim međunarodnim i domaćim skupovima. 

Ivo Bilić dipl. ing. - ravnatelj mentor Regionalnog centra kompetentnosti Turističko-ugostiteljske škole u Splitu

Regionalni centri kompetentnosti

Ivo Bilić, diplomirani inženjer matematike,  ravnatelj Turističko-ugostiteljske škole, Split. Sudjelovao u izradi novih kurikuluma temeljenim na ishodima učenja, u IPA projektu „Sustav osiguranja kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju".  Bio vanjski ekspert za obrazovanje u projektu poljskog Vojvodstva Warmia-Mazury "The model of education in the catering and hospitality industry combined with a system of validation of qualifications and formal competence". Na natjecanju Euroskills 2014. u Lilleu bio Team leader hrvatskog tima. Predsjednik Organizacijskog odbora 32. konferencije AEHT koja je održana u Splitu od 11.-16. studenoga 2019. s više od 600 sudionika iz preko 30 europskih zemalja. Sa suradnicima je proveo projekt Fit4Work za osposobljavanje ranjivih skupina za turizam, a trenutno provode 6 Erasmus+ projekata. Kao kruna svega, sa svojim timom vodi 2 EU projekta pod nazivom Uspostava Regionalnog centra kompetentnosti i Uspostava infrastrukture Regionalnog centra kompetentnosti ukupne vrijednosti oko 25 mil. €, što je najvrjedniji projekt u obrazovnom sustavu RH.

izv. prof. dr. sc. Ines Blažević, Filozofski fakultet u Splitu

Sustav osiguranja kvalitete

Izv. prof. dr. sc. Ines Blažević zaposlena je na Odsjeku za pedagogiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Rođena je 31. ožujka 1979. godine u Splitu, gdje je završila osnovnu i srednju školu te diplomirala na Visokoj učiteljskoj školi Sveučilišta u Splitu, a magistrirala i doktorirala pri  Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Radno iskustvo je stekla radeći kao: učiteljica razredne nastave napredavši u zvanje učitelja mentora, viša savjetnica za razrednu nastavu pri Agenciji za odgoj i obrazovanje, vanjski suradnik Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Splitu i Filozofskog fakulteta u Mostaru te kao vanjski suradnik i danas zaposlenik Filozofskog fakulteta u Splitu. Znanstveno-istraživačko i stručno djelovanje usmjereni su u području: školske pedagogije, multimedijske didaktike, metodika nastave, pedagogije slobodnog vremena, povijesti pedagogije, domske pedagogije i sustava unapređenja kvalitete. Kontinuirano se znanstveno i stručno usavršava na skupovima različitih vrsta i razina gdje održava i predavanja. Autorica je niza znanstvenih i stručnih radova te priručnika. Recenzentica je radova, priručnika, udžbeničkih materijala i studijskih programa. Uvela je nove kolegije u visokoškolstvu nastavu i sudjelovala u izradi programa cjeloživotnog obrazovanja kao i strateških dokumenata. Mentorica je niza završnih i diplomskih radova. Sudjelovala je kao članica istraživačkih timova različitih projekata. Bila je izvršna urednica Školskog vjesnika – časopisa za pedagogijsku teoriju i praksu. Organizirala je brojne znanstvene i stručne skupove/konferencije. Članica je niza povjerenstava, odbora i radnih skupova od kojih izdvajamo: voditeljstvo Odbora za unaprjeđenje kvalitete Filozofskoga fakulteta u Splitu, članstvo u Vijeću Centra za unaprjeđenje kvalitete Sveučilišta u Splitu, pročelništvo Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Splitu i izradu Strategije razvoja grada Splita do 2030. kao koordinatora cjeline Društvo (koje obuhvaća područja: Demografija, Socijalna skrb,  Zdravstvo, Sport, Kultura, Standard stanovanja, Obrazovanje, Urbana sigurnost i kritične infrastrukture) i  izrađivača područja Obrazovanje.

Zvonimir Stanić, dipl. ing., Profil Klett d.o.o.

Digitalno u nastavi

Inženjer strojarstva, koji je svega nekoliko godina radio kao pravi inženjer, a ostatak karijere se bavi informatikom i to većim dijelom primjenom informacijskih tehnologija u obrazovanju. Za 13 godina na čelu Carneta osmislio i pokrenuo niz nagrađivanih projekata kao što su e-Škole, Škole 2.0, e-otoci a od onih ne nagrađivanih ali jako korištenih su HUSO, e-Dnevnik, e-lektire, e-Split, e-Rijeka, Loomen, Nacionalni Cert, online upisi u srednje škole i na fakultete i puno toga drugoga što počinje na e-....

Zadnje 2 godine radi u Profil Klettu kao direktor odjela Modernizacije Obrazovanja i Edukacije ili skraćeno MoE i bavi se projektima unapređenja odgoja i obrazovanja od vrtića do Fakulteta uz upotrebu, naravno, informacijskih tehnologija.