Rozdział 3: TANGO TO MUZYKA

Skrótowy adres niniejszej podstrony: muzyka.etaniec.org . Znajdziesz tu oddzielnie wydany Rozdział 3 (do pobrania w formacie PDF) oraz (niebawem) dodatkowe materiały ilustracyjne do niego.

Cały przewodnik Tango - Twoja pasja jest stale dostępny pod adresem:

etaniec.org/przewodnik i PRZEWODNIK.ETANIEC.ORG

do oddzielnego pobrania:

Tango to muzyka. Jakiej muzyki warto słuchać i co warto o niej wiedzieć, jeżeli tańczysz tango.

Wersja 2016.04.12. Format PDF, 8 stron. Uwaga: aktualna wersja tego dokumentu ma błędne linki do podstron (starego) serwisu www.etaniec.org, należy uzywać linków bezpośrednio do utworów ilustrujacych tekst!

UWAGA: Lektura Rozdziału 3. bez przesłuchania zaproponowanych tu ilustracji muzycznych w przekonaniu autora mija się z celem!

Tango liczy sobie ponad sto lat rozwoju oraz dziesiątki tysięcy kompozycji. Przeszło zatem długą ewolucję w efekcie której najstarsze utwory (tzw. tango primitivo) mało przypominają to, co dziś nazywamy tangiem. Kluczowe znaczenie w historii tanga ma około dwudziestoletni okres mieszczący się między latami trzydziestymi i pięćdziesiątymi XX stulecia, zwany Złotą Erą, jednak dziś słuchamy i tańczymy[1] tanga nagrane i znacznie wcześniej (niemal stuletnie), i znacznie później (do dziś). Tango jest zresztą dziś bardzo żywe: na rynku muzycznym działa duża liczba tangowych zespołów muzycznych i orkiestr aranżujących utwory sprzed wielu dziesięcioleci, tworzących w tej samej stylizacji nowe utwory, dokonujących uwspółcześnionych rearanżacji, a także tworzących całkiem nową stylistycznie muzykę nawiązującą do tanga.
Rozdział 3. Jest przeznaczony dla każdego, dla kogo muzyka tangowa stanowi cokolwiek więcej niż tylko pretekst do wyjścia na parkiet, jednak zwłaszcza dla osób, które nie dysponują fachowym przygotowaniem muzycznym. Do skorzystania z niego nie jest potrzebna wiedza muzyczna (w tym np. umiejętność posługiwania się fachowym aparatem pojęciowym). W Rozdziale 3. wskazano i przystępnie scharakteryzowano najważniejsze okresy muzyczne w historii rozwoju tanga. Skupiono się głównie na muzyce, która do dziś jest żywa. Podano praktyczne przykłady, które powinien znać i rozróżniać każdy. - - -[1]odtwarzane z oryginalnych zapisów mechanicznych, zwykle zdigitalizowanych i czasem (ale nie zawsze) cyfrowo restaurowanych.

Jak pobierać pliki?

Po kliknięciu w link dokument powinien się otworzyć w oknie jak na Rys. obok. Kliknij strzałkę w dół (Download, na rysunku obok otoczona czerwoną ramką).