ІНДЕВІДУАЛЬНИЙ ПЛАН

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

Відповідно до Закону України "Про вищу освіту", наказу МОЗ України № 1254 від  22.06.2021 р., «Про затвердження Положення про інтернатуру та вторинну лікарську (провізорську) спеціалізацію», спеціалізація інтернів є обов’язковою формою післядипломної освіти з присвоєнням після закінчення кваліфікації “лікар-спеціаліст”.

Спеціалізація (інтернатура) передбачає опанування лікарем однією з передбачених номенклатурою лікарських спеціальностей, затверджених наказом МОЗ України № 1254 від  22.06.2021 р., «Про затвердження Положення про інтернатуру та вторинну лікарську (провізорську) спеціалізацію». Підготовка в інтернатурі проводиться за типовим навчальним планом і програмою, які затверджуються Міністерством охорони здоров’я України.

Основним завданням інтернатури є підвищення рівня практичної та теоретичної підготовки лікарів-інтернів, їхньої професійної готовності до самостійної  діяльності за базовим фахом “Стоматологія” з метою присвоєння звання «лікар-спеціаліст».

Інтернатура проводиться в очно-заочній формі: навчання на кафедрах вищих медичних закладів освіти III-IV рівнів акредитації та стажування в базових установах лікувально-профілактичних закладів України.

На кафедрах вищих медичних закладів інтерни навчаються 3 місяці відповідно до типового плану. Він передбачає читання комплексних лекцій, проведення семінарських занять, клінічних розглядів, клінічних конференцій з аналізом важливих питань діагностики і лікування, експертну оцінку історій хвороб. Інтерни залучаються до науково-дослідної роботи з використанням особистого досвіду і спеціальної літератури; беруть участь у роботі науково-практичних конференцій, міських, обласних, міжнародних семінарів, працюють із сучасною медичною літературою, готують презентації.

Підготовка лікарів-інтернів на базах лікувально-профілактичних закладів охорони здоров`я здійснюється керівниками (лікарями першої та вищої категорії) протягом 8 місяців. На клінічних  базах навчання інтерни ведуть прийом хворих, удосконалюють професійну майстерність, упроваджують сучасні методи діагностики, лікування і профілактики в практичну  лікарську діяльність. Практична частина навчання закінчується заліком. Залік приймають зав. відділення, керівник лікаря-інтерна біля крісла хворого. При цьому інтерн демонструє свої професійні мануальні навички і знання.

Підставою для навчання в  інтернатурі є диплом лікаря, посвідчення про призначення на роботу за персональним розподілом або довідка про самостійне працевлаштування, угода для лікарів, які будуть навчатися за контрактом.

Початок занять - із 1 серпня поточного року. До початку навчального року бази і базові керівники лікарів-інтернів затверджуються спільним наказом вищого медичного закладу й управління охорони здоров`я.

Індивідуальні плани інтерна розробляє керівник лікарів-інтернів за участю головного спеціаліста і викладача вищого медичного закладу на основі типового навчального плану та програми. Індивідуальні плани затверджуються головним лікарем базового закладу та завідувачем профільної  кафедри, де буде навчатися інтерн.

Головні спеціалісти, викладачі вузів, відповідальні за підготовку лікарів-інтернів, надають необхідну методичну і консультативну допомогу керівникам лікарів-інтернів. Адміністративно лікарі-інтерни підпорядковані керівництву базового закладу охорони здоров`я. Під час проходження інтернатури молоді спеціалісти мають усі права і несуть відповідальність за свої дії відповідно до чинного законодавства. Тривалість робочого дня встановлюється відповідно до спеціальності лікаря і регламентується чинним законодавством. Нормативи прийому для лікарів-інтернів за фахом “Стоматологія” плануються відповідно до навчального плану і програми. Облік роботи лікаря-інтерна проводиться згідно із затвердженою обліковою та звітною документацією лікаря-стоматолога (наказ №110 від 14.02.2012р.).

У період спеціалізації не дозволяється переводити лікаря-інтерна з одного базового закладу охорони здоров`я до іншого і змінювати місце її проведення, за винятком зміни призначення на роботу. У такому разі лікар-інтерн має одержати довідку, в якій буде зазначено, які розділи навчального плану і програми виконані до зміни базового закладу. Довідки про обсяг виконаної роботи надаються лікарям-інтернам, які переривають навчання у зв'язку з хворобою або вагітністю. Довідка затверджується головним лікарем та завідувачем кафедри вищого навчального закладу.

По закінченню строку підготовки в інтернатурі лікарі-інтерни атестуються Державних атестаційних комісіях для визначення знань і практичних навичок з присвоєнням звання «лікар-спеціаліст» за спеціальністю «Стоматологія» згідно з Порядком, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 лютого 2019 року № 446, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 березня 2019 року за № 293/33264 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 18 серпня 2021 року № 1753).

Голови атестаційних комісій затверджуються наказом МОЗ України, а склад комісії - ректором вищого навчального закладу, закладу післядипломної освіти. Для атестації на визначення знань і практичних навичок із присвоєнням звання лікаря-спеціаліста до комісії за 2 тижні до початку її засідання подаються такі матеріали: відомості про складання ліцензійного інтегрованого іспиту „Крок 3.Стоматологія”; характеристика від адміністрації базового закладу охорони здоров`я, в якому інтерн стажувався, із зазначеними відомостями про виконання навчального плану і програми з оцінкою професійної діяльності та якісних показників практичної роботи; атестаційний листок; індивідуальний план роботи; щоденник обліку роботи; фотографії розміром 3х4 см; залікова книжка.

Лікарям-інтернам, які виконали навчальний план і програму, склали  ліцензійний інтегрований іспит „Крок 3. Стоматологія”, одержали позитивні оцінки на Державній атестації, видається сертифікат установленого зразка про присвоєння звання “лікар-спеціаліст” за фахом “Стоматологія”.

 

 

I.                  ОРІЄНТОВНИЙ ГРАФІК НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ

(остаточний варіант формується 1 вересня згідно сформованого розкладу очної частини)

Всього 11 місяців (1716 годин).

У т.ч. занять на кафедрі: 3 місяці (468 годин).

На базі: 8 місяців (1248 годин).

В – відпустка

 

II. ГРАФІК СТАЖУВАННЯ ІНТЕРНІВ НА КЛІНІЧНИХ БАЗАХ

п/п

Структурні підрозділи

Тривалість   у місяцях (годинах)

Дата

1.

Терапевтичне відділення

2 (312)

 

2.

Дитяча стоматологічна поліклініка або відділення

2 (312)

 

4.

Ортопедичне відділення

1 (156)

 

5.

Ортодонтичний кабінет

1 (156)

 

6.

Хірургічне відділення (для дорослих і дітей).

2 (312)

 

 

Всього

8 (1248)

 

 

 

Керівник інтернатури на заочній базі                      _____________________

                                                                                                                                                        підпис та печатка закладу

Лікар-інтерн                                                                   _____________________

                                                                                                                                                                        підпис

Дата                                                                                  ___ . _______. _______р.


                         

ІІІ. ПЕРЕЛІК І КІЛЬКІСТЬ МАНІПУЛЯЦІЙ, ЯКІ МАЄ ВИКОНАТИ ІНТЕРН, НАВЧАЮЧИСЬ В ІНТЕРНАТУРІ

 

Перелік практичних навичок/компетентностей

Рівень оволодіння

Обов’язкова кількість маніпуляцій, медичних процедур (за можливості

визначення

Експертна оцінка лікаря -наставника


Рівень оволодіння  для кожної компетенції, практичної навички визначається в діапазоні від «А» до «D»:

А: Має знання, описує .

В: Виконує, керує, демонструє під наглядом.

С: Виконує, керує, демонструє самостійно.

D: Вчить або контролює інших у  виконанні, управлінні, демонстрації.

 

Примітка: для визначення переліку маніпуляцій, які має виконати інтерн за період навчання,  використовували  кваліфікаційну характеристику лікаря-стоматолога (наказ МОЗ України №121 від 14.02.2012 р.)


 

 


ХІІ. Кваліфікаційна характеристика

ЛІКАРЯ-СТОМАТОЛОГА

Наказ МОЗ України № 117 від 29.03.2002 р.  із змінами, внесеними згідно з наказом МОЗ України від 14.02.2012 р. № 121

 

Завдання та обов’язки. Керується чинним законодавством України про охорону здоров’я та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров’я, організацію стоматологічної допомоги.

Застосовує сучасні методи діагностики та лікування захворювань ротової порожнини та щелепно-лицевої ділянки.

Надає невідкладну стоматологічну допомогу при гострих запальних процесах, травматичних пошкодженнях, кровотечах, а також допомогу при анафілактичному шоці, гострій серцевій та дихальній недостатності, гіпоксії, набряку гортані, при попаданні чужорідних тіл у дихальні шляхи, гіпертонічному синдромі.

Здійснює нагляд за побічними реакціями/діями лікарських засобів.

Працює в тісному контакті з суміжними спеціалістами та службами.

Бере участь у моніторингу здоров’я населення, сприяє поширенню медичних знань серед населення.

Дотримується принципів медичної деонтології.

Планує роботу та проводить аналіз її результатів.

Керує роботою середнього медичного персоналу.

Веде лікарську документацію.

Постійно удосконалює свій професійний рівень.

Повинен знати: чинне законодавство та нормативні документи, що регламентують діяльність органів управління та закладів охорони здоров’я;

основи права в медицині;

права, обов’язки та відповідальність лікаря-стоматолога;

організацію стоматологічної допомоги;

показники роботи лікувально-профілактичної установи, диспансерного нагляду та лікарського контролю;

сучасну класифікацію захворювань ротової порожнини та щелепно-лицевої ділянки;

пріоритетні технології, що застосовуються в сучасній стоматологічній практиці;

клініку, профілактику та діагностику стоматологічних захворювань;

засоби індивідуального захисту від гострих респіраторних захворювань та особливо небезпечних інфекцій;

форми і методи санітарної освіти серед населення;

правила оформлення медичної документації;

передові інформаційні та Iнтернет технології;

сучасну наукову літературу та науково-практичну періодику за фахом, методи її аналізу та узагальнення.

Кваліфікаційні вимоги до лікаря-стоматолога: повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки “Медицина”, спеціальністю “Стоматологія”. Спеціалізація за фахом “Стоматологія” (інтернатура, курси спеціалізації). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста. Без вимог до стажу роботи.

Лікар-стоматолог повинен вміти: проводити обстеження стоматологічного хворого, застосовуючи основні та допоміжні методи;

проводити диференційну діагностику основних стоматологічних захворювань;

діагностувати аномалії розвитку зубів, деформації щелеп та прикусу;

діагностувати захворювання слинних залоз;

застосовувати різні види знеболювання за показаннями;

проводити терапевтичне, ортопедичне, хірургічне лікування і здійснювати при наявності відповідних показань профілактику таких захворювань у дорослих та дітей:

 

·         некаріозних уражень твердих тканин зуба (шліфування, ремінералізуюча терапія, пломбування з використанням композитних та інших матеріалів);

·         карієсу зубів (ремінералізуюча терапія, закриття фісур, препарування каріозних порожнин, виготовлення та застосування ізолюючих прокладок, тимчасових і постійних пломбуючих матеріалів, шліфування та полірування пломб за показаннями);

·         пульпіту (вітальний та девітальний метод, ампутація та екстирація пульпи, комбінований метод, надання невідкладної допомоги);

·         перiодонтиту (механічна, хімічна та медикаментозна обробка кореневих каналів, розширення їх і пломбування, застосування фізіотерапевтичних методів, надання невідкладної допомоги);

·         захворювань пародонту (гінгівіт, пародонтит, пародонтоз, ідіопатичні захворювання, пародонтоми);

·         захворювань слизової оболонки порожнини рота (травматичні ушкодження, інфекційні, інфекційно-алергічні захворювання, ураження слизової оболонки ротової порожнини при інтоксикаціях, гіпо- та авітамінозах, захворюваннях крові, ендокринної, серцево-судинної, нервової систем, шкіри, шлунково-кишкового тракту, колагенозах, дерматозах, передракових захворюваннях);

·         хейлітів, аномалій та захворювань язика;

·         неврогенних захворювань щелепно-лицевої ділянки;

провести клінічне обстеження хворого з хірургічними стоматологічними захворюваннями, травмами;

провести просте видалення зуба, надати хірургічну допомогу при гострому запальному процесі щелепно-лицевої ділянки, при травмі; визначити показання до госпіталізації;

проводити ортопедичне лікування та профілактику таких захворювань:

·         патологічне стирання зубів та його ускладнень,

·         часткова відсутність зубів,

·         повна відсутність зубів,

·         захворювання висково-нижньощелепного суглоба, обумовлені порушеннями в зубощелепній системі;

виготовити незнімні та знімні нескладні конструкції зубних протезів

(штифтові  зуби, коронки, містковидні протези тощо).

 

Керівник інтернатури на заочній базі                      _____________________

                                                                                                                                                       підпис та печатка закладу

Керівник інтернатури в ДНМУ                                 _____________________

                                                                                                                                                                        підпис

Завідувач кафедрою                                                 _____________________

                                                                                                                                                                        підпис

Лікар-інтерн                                                                   _____________________

                                                                                                                                                                        підпис

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПЛАН 2023 інтернатура ПЕРША СТОРІНКА ПРИКЛАД 1 ВЕРЕСНЯ МОЖУТ БУТИ ЗМІНИ.doc