Suppose McDonald’s sells vegan McNuggets in boxes of 6, 9, and 20 nuggets.
a. What quantities of nuggets is it possible to buy using only these three sizes? (e.g. I can buy 15 nuggets by buying a pack of 6 and a pack of 9, or I can buy 244 nuggets by buying a box of 6, two boxes 9, and eleven boxes of 20).
b. What quantities of nuggets is it not possible to buy using only these three sizes? (e.g. I cannot buy 1, 2, 3, 4, or 5 nuggets. We work under the restriction that nuggets cannot be thrown away!)
c. Is there a quantity of nuggets, call it N, such that we can always buy quantities of nuggets that are N or greater using our boxes of 6,9, and 20 nuggets? If so, find it!
Start working on the problem. We'll check back in about 10 minutes.
It’s not a problem if you want to just talk, and it’s also not a problem if you want to show a visual somehow. (We just want to see how you do/have been sharing mathematical thinking.)
Is this a problem that you imagine you would do with your students? Explain.
How does our previous discussion inform the goal for your Problem Solving unit? What would the unit look like?
How would you “teach” problem solving strategies so that students organically learn?
How would you sequence these types of problems and organize them for the unit? Is there a pattern to these types of problems ;)