Šablona "Zavádění nových metod v NFV"
Připraveno dle schválené jednotky pro školy EC-12 New teaching methods
Číslo a název aktivity : Zavádění nových metod v neformálním vzdělávání
Varianty aktivity
- čtenářská gramotnost;
- matematická gramotnost;
- cizí jazyky;
- podnikavost;
- inkluze/společné vzdělávání;
- projektová výuka;
- polytechnické vzdělávání;
- environmentální výchova;
- rozvoj občanských a sociálních kompetencí;
- kulturní povědomí a vyjádření
- pohybová kultura, zdraví a zdravý životní styl
- využití ICT ve vzdělávání;
Investiční priorita: IP 1
Specifický cíl: SC 2
Cíle a popis realizace aktivity
Cílem šablony je prohloubit profesní kompetence pracovníků v neformálním vzdělávání prostřednictvím vzájemné spolupráce s využitím prvků mentoringu.
Obsahem šablony je spolupráce pracovníka, který má zkušenosti a potřebné znalosti v konkrétní oblasti forem a metod práce (dále jen „vzdělavatel-expert“) s dalšími dvěma kolegy (dále jen „vzdělavatel-začátečník“).
Podmínkou realizace aktivity je spolupráce tří pracovníků v neformálním vzdělávání.
Vzdělavatel-expert povede dva vzdělavatele-začátečníky a společně zrealizují vzdělávací blok:
Vzdělavatel-expert připraví a zrealizuje pro vzdělavtele-začátečníky minimálně pět hodin (po 60 minutách) vzdělávacích setkání/lekcí/mentorských rozhovorů z konkrétního, předem zvoleného, oboru. Cílem setkání je seznámení se s novou formou či metodou, případně získání větší jistoty v jejím používání, a následná příprava na zavedení metody do přímé vzdělávací činnosti realizované vzdělavatelem-začátečníkem.
Vzdělavatel-expert dále ve spolupráci s každým zapojeným vzdělavatelem-začátečníkem připraví jednu minilekci (aktivita v délce cca 20 minut), která bude vzdělavatelem-začátečníkem následně realizována během přímé vzdělávací činnosti v jím vedeném vzdělávacím programu.
Po realizaci minilekce bude ve spolupráci vzdělavatele-experta a vzdělavatelů-začátečníků provedena reflexe nejenom vzhledem k činnostem vzdělavatele, ale také k procesům a výsledkům vzdělávání na úrovni žáka.
Jeden blok obsahuje celkem šest hodin vzdělávání každého vzdělavatele-začátečníka a sestává z pěti hodin výukových lekcí nové metody a z jedné hodiny přípravy a reflexe minilekce. Jako vzdělávaní se započítávají dva vzdělavatelé-začátečníci.
Cílová skupina
- Vzdělavatelé - pracovníci v neformálním vzdělávání
Výstup aktivity
- Dva absolventi spolupráce vzdělavatelů při přípravě a realizaci nové metody výuky v celkové délce 6 hodin vzdělávání každého vzdělavatele
Dokládání výstupů ve zprávě o realizaci projektu
1. sken záznamu o realizaci aktivity v přímé vzdělávací činnosti s následujícím obsahem:
- identifikace organizace;
- jména tří spolupracujících vzdělavatelů;
- data, časy a témata realizace 5 výukových lekcí v délce trvání minimálně 60 minut;
- reflexe vzdělavatelů-začátečníků z každé realizované minilekce včetně uvedení data a času konání reflexe;
- prohlášení, že vzdělavatelé spolupracují s organizací dlouhodobě na základě smluvního vztahu; při zapojení vzdělavatele z jiné organizace sken potvrzení o zaměstnání;
- jména a podpisy zapojených vzdělavatelů a statutárního orgánu.
2. sken knih docházky s vyznačením jedné minilekce za každého vzdělavatele-začátečníka, celkem tedy dvou záznamů o realizaci minilekcí.
Dokládání výstupů pro kontrolu na místě
1. originál záznamu z realizace aktivity;
2. originály knih docházky se záznamem o realizaci jedné minilekce za každého vzdělavatele-začátečníka, celkem tedy dvou záznamů;
3. originál potvrzení o dlouhodobé spolupráci vzdělavatelů s organizací na základě smluvního vztahu (pro zaměstnance příjemce může být nahrazeno originálem pracovní smlouvy);
4. rozhovor s vzdělavateli, případně fyzická návštěva vzdělávacího programu či minilekce (pokud by kontrola na místě probíhala v době konání).
Indikátor výstupu
- 5 40 00 Počet podpořených osob – pracovníci ve vzdělávání
Celkové náklady na aktivitu v Kč
Metodika výpočtu hodin je stejná jako u schválené jednotky pro školy schválené jednotky pro školy EC-12 New teaching methods. K stanovení hodinové sazby: Pozice je analogická pedagogickým pozicím, které jsou uplatněny ve výpočtu jednotkových cen školních šablon v částce 5 377 Kč (zejména „pedagogovi volného času“), nejrychlejší by bylo použít je i zde, pokud by to šlo. Nebo lze využít projekt SAFE z OP LZZ, kde kalkulace přímo pracovníka s dětmi a mládeží probíhala velmi obdobně. U pracovníka s dětmi a mládeží se posuzovaly různé druhy profesí, které musí jako vedoucí během roku vykonávat. Ty se řadily do kategorií ISCO, kterým je pak již přiřazený medián mezd. Pak se to zvážilo podle počtu hodin odpracovaných v jednotlivých kategoriích (tedy cenových hladinách) a stanovila se průměrná vážená cena hodiny práce vedoucího - pracovníka s dětmi a mládeží. Výsledek je cca 140 Kč, tedy velmi podobná částka jako je ve školních šablonách. Posíláme odkaz na publikaci, kde je to popsáno detailně: