Šablona "Tandemová výuka v NFV"

Připraveno dle schválené jednotky pro školy EC-11 Tandem teaching

Název aktivity: Tandemová výuka v neformálním vzdělávání

Investiční priorita: IP 1

Specifický cíl: SC 2

Cíle a popis realizace aktivity

Cílem je prohloubit spolupráci pracovníků v neformálním vzdělávání v oblasti podpory společného vzdělávání, rozvoje základních gramotností a rozvoje klíčových kompetencí. Díky spolupráci se zlepší kvalita výuky, která bude mít pozitivní vliv na výsledky žáků.

Aktivita je určena pro dva vzdělavatele, kteří společně naplánují a zrealizují 12 výukových hodin v průběhu 12 po sobě jdoucích měsíců, ve kterých probíhá vzdělávací program. Po každé výukové hodině proběhne reflexe včetně zhodnocení využitých metod a vlivu na vzdělávací procesy a výsledky žáků.

Celý blok je tvořen 12 hodinami výuky (1 hodina = 45 minut) a 12 hodinami přípravy na výuku a reflexe (1 hodina = 60 minut). Jedná se celkem o 24 hodin vzdělávání každého vzdělavatele.

Druhý vzdělavatel nemusí být nutně pracovník stejné organizace. Může se jednat i o pracovníka neformálního vzdělávání z jiné organizace, pedagogického pracovníka ze školy, nebo o studenta 4. nebo 5. ročníku fakult připravujících budoucí pedagogické pracovníky.

Cílová skupina

  • Vzdělavatelé - pracovníci v neformálním vzdělávání
  • Pedagogičtí pracovníci

Výstup aktivity

  • Dva absolventi vzájemné spolupráce vzdělavatelů v celkové délce 24 hodin vzdělávání každého vzdělavatele

Jednotka výstupu

  • Dva absolventi vzájemné spolupráce vzdělavatelů v délce 2 hodiny vzdělávání každého vzdělavatele

Dokládání výstupů ve zprávě o realizaci projektu

1. sken záznamu z realizace tandemové výuky obsahující:

  • identifikace organizace;
  • jména spolupracujících vzdělavatelů;
  • stručný popis průběhu přípravy, jednotlivých výukových hodin a reflexe využitých metod a vlivu na vzdělávací procesy a výsledky žáků;
  • prohlášení, že vzdělavatelé dlouhodobě pracují v organizaci na základě smluvního vztahu; při zapojení vzdělavatele z jiné organizace potvrzení o smluvním vztahu s touto organizací); v případě zapojení studenta VŠ sken potvrzení o studiu nebo indexu ze 4. nebo 5. ročníku;
  • jména a podpisy spolupracujících vzdělavatelů (případně studenta VŠ) a statutárního orgánu organizace.

2. sken knihy docházky s vyznačením 12 hodin, ve kterých probíhala tandemová výuka.

Dokládání výstupů pro kontrolu na místě

1. originál záznamu z realizace tandemové výuky;

2. originál knihy docházky s vyznačením 12 hodin, ve kterých proběhla tandemová výuka;

3. originál potvrzení o smluvním vztahu pro oba vzdělavatele (pro pracovníka příjemce může být nahrazeno originálem pracovní smlouvy), v případě zapojení studenta VŠ kopie potvrzení o studiu nebo indexu ze 4. nebo 5. ročníku a originál pracovní smlouvy/DPČ/DPP;

4. rozhovor s vzdělavateli, případně fyzická návštěva tandemové výuky (pokud by kontrola na místě probíhala v době konání tandemové výuky).

Indikátor výstupu

  • 5 40 00 Počet podpořených osob – pracovníci ve vzdělávání

Celkové náklady na aktivitu v Kč

Metodika výpočtu hodin je stejná jako u šablony Tandemová výuka pro střední školy dle schválené jednotky pro školy EC-11 Tandem teaching. K stanovení hodinové sazby: Pozice je analogická pedagogickým pozicím, které jsou uplatněny ve výpočtu jednotkových cen školních šablon v částce 9 336 Kč (zejména „pedagogovi volného času“), nejrychlejší by bylo použít je i zde, pokud by to šlo. Nebo lze využít projekt SAFE z OP LZZ, kde kalkulace přímo pracovníka s dětmi a mládeží probíhala velmi obdobně. U pracovníka s dětmi a mládeží se posuzovaly různé druhy profesí, které musí jako vedoucí během roku vykonávat. Ty se řadily do kategorií ISCO, kterým je pak již přiřazený medián mezd. Pak se to zvážilo podle počtu hodin odpracovaných v jednotlivých kategoriích (tedy cenových hladinách) a stanovila se průměrná vážená cena hodiny práce vedoucího - pracovníka s dětmi a mládeží. Výsledek je cca 140 Kč, tedy velmi podobná částka jako je ve školních šablonách. Posíláme odkaz na publikaci, kde je to popsáno detailně:

http://crdm.cz/download/projekty/SAFE-OP-LZZ-Metodika-evidence-a-stanoveni-hodnoty-dobrovolnicke-prace-v-CR.pdf

Podrobná specifikace šablony

Metodický výklad:

Tandemová výuka není náslech, kdy jeden vzdělavatel vede vzdělávací program a druhý pozoruje. Jedná se o společnou výuku, kdy oba vzdělavatelé vyučují ve vzájemné spolupráci. Spolupráce může mít různé podoby a může se také vyvíjet v čase (tak, jak budou narůstat kompetence spolupracujících vzdělavatelů). Role jednotlivých vzdělavatelů se mohou střídat a měnit i v průběhu jedné lekce. Součástí spolupráce je uplatnění principu 3 S (společné plánování, společná výuka, společná reflexe).

Spolupráce vzdělavatelů může probíhat v následujících variantách:

  • spolupráce dvou vzdělavatelů z jedné organizace, která je žadatelem;
  • spolupráce vzdělavatele z organizace, která je žadatelem, a vzdělavatele z jiné organizaceči školy;
  • spolupráce vzdělavatele z organizace, která je žadatelem, a studenta 4. nebo 5. ročníku fakulty připravující budoucí pedagogické pracovníky.

Jednotka podpoří vzdělavatele v následujících dovednostech:

  • sebereflexe a osobností rozvoj – vzdělavatel rozumí tomu, proč a jak zkoumat svou vlastní praxi. Je schopen reflektovat svou profesní praxi a vyvíjet aktivity ke stálému zlepšování;
  • vzdělavatel systematicky reflektuje procesy plánování, vlastní výuku a její dopad na žáky s cílem zkvalitnit svoji práci a zvýšit tak efektivitu žákova učení.

Vzdělavatelé mohou využít odbornou literaturu a další zdroje pro nalézání inovativních postupů a prohlubování svých zkušeností v daném tématu (např. zkušenosti z výuky reflektované v multimediálních formátech na internetu, jako jsou virtuální hospitace, záznamy webinářů, videí z výuky či její reflexe, apod.).

Vzory dokumentů (záznam) budou zveřejněny na webových stránkách MŠMT nejpozději před vydáním Rozhodnutí o poskytnutí dotace.