Šablona "Kluby"

Připraveno dle schválené jednotky pro školy EC4_ Extracurricular activity

Název aktivity

a) Klub demokratického občanství (rozvoj občanských a sociálních kompetencí v mimoškolním vzdělávání)

b) Badatelský klub

c) Klub praktických dovedností

Investiční priorita: IP 1

Specifický cíl: SC 2, 5

Cíle a popis realizace aktivity

Cílem aktivity je:

a) realizace klubu demokratického občanství

b) realizace badatelského klubu

c) realizace klubu praktických dovedností

Cílem aktivit je podpora žáků v oblasti vybraných klíčových kompetencí (občanské kompetence, badatelství, praktické zručnosti – polytechnická výchova), pro jejichž rozvoj je efektivní nástrojem právě mimoškolní vzdělávání (vzhledem k možnosti flexibilně reagovat na nároky efektivních metodik a na zájmy žáků). Takto získané znalosti, dovednosti a kompetence se zároveň promítají i do povinné složky vzdělávání žáka, mohou s ním být i úzce propojeny.

Aktivita umožňuje vedle rozvoje žáků i profesní rozvoj pracovníků s dětmi a mládeží a pedagogických pracovníků. Klub je možno zřídit pro nejméně šest žáků. Doporučeno je zařazení žáků ohrožených školním neúspěchem.

Při identifikaci žáků ohrožených školním neúspěchem je možné sledovat následující oblasti:

  • nízká motivace ke vzdělávání;
  • dlouhodobá a opakovaná prospěchová neúspěšnost;
  • nedůslednost ve školní přípravě;
  • kázeňské přestupky;
  • nedůsledné rodičovské vedení;
  • sociokulturně znevýhodněné prostředí.

Výběr žáků je zcela v kompetenci statutárního zástupce či jím určeného vedoucího vzdělávacího zařízení. Žáky vybírá ve spolupráci s vedoucími.

V období jednoho roku bude realizováno minimálně 24 hodin přímé práce žáků po 60 minutách. Na přípravu a následnou reflexi je určena časová dotace 36 hodin. Aktivita může být realizována buď jako samostatná aktivita neformálního vzdělávání v době mimo školní výuku nebo zčásti i v době školní výuky ve spolupráci organizace mimoškolního vzdělávání a školy – v této variantě náklady nezahrnují plat učitele v době školní výuky, ale jen zvýšené náklady na zapojení mimoškolní instituce (propojování školního a mimoškolního vzdělávání).

Pro naplnění výstupu je nezbytné, aby průměrná návštěvnost aktivity byla min. 75 % z celkového počtu zapsaných žáků.

Aktivita bude realizována vedoucím klubu.

Šablonu je možno vybrat si opakovaně a sloučit ji s týmiž účastníky do větších celků (např. minimálně 48/72/96 hodin)

Cílová skupina

  • Žáci základní školy
  • Žáci střední školy

Dokládání výstupů ve zprávě o realizaci projektu

1. čestné prohlášení statutárního orgánu o zapojení alespoň dvou žáků ohrožených školním neúspěchem;

2. sken knihy docházky klubu s tímto minimálním obsahem:

  • celkový počet přihlášených žáků;
  • počet přítomných žáků z každé schůzky;
  • jméno vedoucího klubu;
  • stručný popis náplně/průběhu každé schůzky;
  • datum a čas konání každé schůzky.

Dokládání výstupů pro kontrolu na místě

1. identifikace žáků ohrožených školním neúspěchem pro minimálně dva žáky;

2. originál knihy docházky klubu;

3. plán aktivit klubu;

4. kontrola přímo v klubu (pokud by kontrola na místě probíhala v době konání klubu) ;

5. diskuze s vedoucím klubu a/či žáky;

Indikátor výstupu

5 12 12 Počet mimoškolních aktivit vedoucích k rozvoji kompetencí

Celkové náklady na aktivitu v Kč

Pozice je analogická pedagogickým pozicím, které jsou uplatněny ve výpočtu jednotkových cen školních šablon v částce 17 277 Kč (zejména „pedagogovi volného času“), nejrychlejší by bylo použít je i zde, pokud by to šlo. Nebo lze využít projekt SAFE z OP LZZ, kde kalkulace přímo pracovníka s dětmi a mládeží probíhala velmi obdobně. U pracovníka s dětmi a mládeží se posuzovaly různé druhy profesí, které musí jako vedoucí během roku vykonávat. Ty se řadily do kategorií ISCO, kterým je pak již přiřazený medián mezd. Pak se to zvážilo podle počtu hodin odpracovaných v jednotlivých kategoriích (tedy cenových hladinách) a stanovila se průměrná vážená cena hodiny práce vedoucího - pracovníka s dětmi a mládeží. Výsledek je cca 140 Kč, tedy velmi podobná částka jako je ve školních šablonách. Posíláme odkaz na publikaci, kde je to popsáno detailně:

http://crdm.cz/download/projekty/SAFE-OP-LZZ-Metodika-evidence-a-stanoveni-hodnoty-dobrovolnicke-prace-v-CR.pdf

Podrobná specifikace šablony

Metodický výklad:

  • Aktivita „Klub demokratického občanství“ je zaměřena na získání znalostí a dovedností pro demokratické občanství, udržitelný rozvoj, občanskou aktivitu, iniciativu a participaci - zapojování do věcí veřejných, posílení přesvědčení o vlastním vlivu a pocitu odpovědnosti za věci veřejné. Rozvíjeny mohou být dovednosti a postoje jako např. týmová práce, kooperativní dovednosti, komunikace, budování vzájemné tolerance a respektu k odlišnostem, předcházení a řešení konfliktů. Práce může probíhat např. formou facilitovaných diskusí, simulačních a rolových her, projektové výuka (řešení praktických projektů užitečných pro dané místo), dobrovolnických aktivit, dětských parlamentů, přípravy a účasti na fórech mladých apod. Vhodné rámce vymezení rozívjených občanských kompetencí viz např. http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=13088 a http://www.fors.cz/wp-content/uploads/2012/08/Vize-vzdel-pro-CR_02_web.pdf
  • Aktivita „badatelský klub“ je zaměřena na rozvoj badatelských dovedností v přírodovědných, technických a společenskovědních oborech, na zvyšování funkční gramotnosti v těchto oborech. Rozvíjí se při něm schopnost práce s informacemi (jejich sběru, třídění a vyhodnocování), posuzování argumentů, kritického myšlení, kladení otázek, navrhování a formulace otázek a hypotéz a jejich praktického ověřování vlastním výzkumem (bádáním).
  • Aktivita „klub praktických dovedností“ je zaměřena na rozvoj polytechnických dovedností v přírodovědné, environmentální a technické oblasti – tedy praktických dovednosti pro nakládání s přírodou, prostředím a technikou, pro různé formy zpracování zdrojů. Může jít např. o kluby zaměřené na rozvoj řemeslných a technických zručností ve vybraném oboru, rozvoj dovedností v péči o rostliny, živočichy či krajinu, rozvoj dovedností pro pobyt v přírodě a nakládání s přírodou.

Aktivita (činnost klubu) vyžaduje důkladnou přípravu před konáním každého jednotlivého setkání. Zároveň je pro kvalitní realizaci nutná i následná reflexe, protože se v činnosti klubu jedná zpravidla o aktivizační a komplexní metody vzdělávání, které dosud vedoucí kroužku mohl uplatňovat méně často právě z důvodu větší náročnosti na přípravu a realizaci. Je třeba respektovat individuální potřeby a požadavky žáků, jako je např. rozdílná úroveň dovedností, jejich věk (aktivita nemusí být určena pro žáky jednoho ročníku) a různé zájmy. Vedoucí v rámci klubu každého žáka nejen pozoruje a pravidelně vyhodnocuje, ale především pro žáka připravuje a nabízí takové aktivity a činnosti, které mu umožní naučit se něco nového, a tak povedou k jeho rozvoji. Zároveň je třeba naplánovat aktivity tak, aby byly pro žáky přínosné, motivující a pestré.

Pokud je žák do klubu přihlášen, je pro něj docházka povinná a jeho nepřítomnost musí být zákonným zástupcem žáka omluvena.

Po celou dobu realizace klubu nemusí být podpoření stále stejní žáci. V případě dlouhodobé nepřítomnosti nebo ukončení docházky žáka do klubu (např. z důvodu stěhování, apod.) je možné přijmout na jeho místo jiného žáka.

Nejnižší požadovaný počet žáků přítomných v klubu není stanovený. Pokud by nastala situace, kdy nepřijde ani jeden žák, bude setkání nahrazeno.

Specifikace výstupů aktivity

Plán aktivit klubu

Plán činnosti klubu zpracovává vedoucí klubu. Obsahuje návrh náplně jednotlivých schůzek klubu minimálně na čtyři schůzky klubu. Plán je možné v průběhu činnosti klubu upravovat podle aktuální situace.

Obecné zásady

Konkrétní náplň práce, rozsah a rozpis jednotlivých činností osoby pověřené vedeném této aktivity stanoví ředitel školy na základě skutečných potřeb žáků.

Činnost vedoucího nesmí být žákům poskytována za úplatu (je možno vybírat příspěvek na přímé náklady – např. materiál, vybavení, cestovné, ubytování a stravování žáků apod.).

Příklady zvolení vícenásobného počtu šablon

V případě, že organizace zvolí šablonu např. dvakrát, může aktivitu realizovat pro:

  • dvě skupiny, přičemž v každé skupině bude minimálně šest různých žáků, z nichž v každé budou minimálně dva žáci ohrožení školním neúspěchem
  • stejnou skupinu minimálně šesti žáků, z nichž minimálně dva budou žáci ohrožení školním neúspěchem, která absolvuje dvojnásobek aktivity, v po sobě jdoucích obdobích
  • skupinu minimálně 12 žáků, která společně absolvuje 42 hodin programu v délce trvání 60 minut. Ve skupině působí paralelně dva vedoucí. Na přípravu a následnou reflexi je určena časová dotace 36 hodin pro každého vedoucího.

Vzory dokumentů (čestné prohlášení, kniha docházky včetně vzorce pro výpočet průměrné docházky) budou zveřejněny na webových stránkách MŠMT nejpozději před vydáním Rozhodnutí o poskytnutí dotace.