Klimat

Materiały dotyczące klimatu zostały w Bazie podzielone na kilka kategorii tematycznych. Poniższa lista umożliwia przejście do interesującej kategorii po kliknięciu jej nazwy.

Zmiana klimatu

Kliknij tutaj, aby wyświetlić pełną listę materiałów o zmianie klimatu.

Klimatyczna Baza Wiedzy, to darmowe i ogólnodostępne narzędzie, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu. Baza jest zbiorem zweryfikowanych raportów i publikacji, do których zostały dodane krótkie komentarze, ułatwiające zrozumienie często niełatwych w odbiorze naukowych treści. Projekt powstał z inicjatywy Purpose Climate Lab i wspierają go eksperci i ekspertki z ponad 10 wiodących organizacji pozarządowych, instytucji badawczych oraz ośrodków akademickich zajmujących się kwestiami dezinformacji i zmiany klimatu. 

Zrównoważony rozwój

Kliknij tutaj, aby wyświetlić pełną listę materiałów o zrównoważonym rozwoju.

Praca zbiorowa, Kantar Polska, European Climate Foundation, United Nations Global Compact Network Poland, Lata Dwudzieste, 2022 

Raport powstał przy współpracy Kantar Polska, European Climate Foundation, United Nations Global Compact Network Poland oraz agencji zielonych transformacji Lata Dwudzieste. Publikacja podsumowuje największe wyzwania środowiska naturalnego, reakcje Polek i Polaków oraz ich gotowość do ewentualnych zmian stylu życia i konsumpcji. Jednocześnie stara się odpowiedzieć na pytania: "Czy pięć fal pandemii, wybuch wojny za naszą granicą i kryzys energetyczny przesłoniły Polakom problemy Ziemi? Czego społeczeństwo oczekuje od rządu, samorządów, firm i korporacji?". Raport został wzbogacony o wypowiedzi 17 ekspertów i ekspertek w dziedzinie środowiska oraz zrównoważonego rozwoju w biznesie i instytucjach publicznych 

Produkcja, konsumpcja i odpady

Kliknij tutaj, aby wyświetlić pełną listę materiałów o produkcji, konsumpcji i odpadach.

Adam Cichy, Dorota Kapkowska, Anna Miazga, Rafał Reif, Accenture i Fashion Revolution Polska, 2022 

Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród 1000 respondentów z całej Polski. W badaniu zapytano Polki i Polaków o ich opinię w kwestii obiegu ubrań, a także jakich zmian oczekują od sprzedawców i producentów z sektora modowego. Ponadto na podstawie analizy wyników, w raporcie zaprezentowano cztery filary budowy modelu cyrkularnego wraz z rekomendacjami, które w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego, pozwolą przyspieszyć transformację firm z tej branży. 

Energia i transport

Kliknij tutaj, aby wyświetlić pełną listę materiałów o energii i transporcie.

red. Katarzyna Pawłowska, Fundacja Stocznia, 2022 

Raport podsumowuje blisko 50 lokalnych rozmów na temat tego, jak indywidualnie można zapobiegać skutkom rosnących cen energii oraz jak systemowo podejść do redukcji problemu ubóstwa energetycznego. Narady lokalne odbywały się w całej Polsce między marcem a czerwcem 2022 roku i wzięło w nich udział 700 osób. 

Gospodarka

Kliknij tutaj, aby wyświetlić pełną listę materiałów o gospodarce 

Paweł Śliwowski, Polski Instytut Ekonomiczny, 2021

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie dotyczące stanowiska Polek i Polaków do zasad dewzrostu, czyli zredukowania zużycia energii i zasobów w gospodarce w taki sposób, aby dążyć do równowagi środowiskowej, jednocześnie zmniejszając nierówności społeczne i podnosząc jakość życia. Owocem tych badań jest raport „Gospodarka umiaru, czyli opinie Polaków o postulatach dewzrostu”. Autor raportu - Paweł Śliwowski, wskazał w nim m.in. na nieskuteczność całkowitego oderwania wzrostu gospodarczego mierzonego w PKB od emisji CO2. 

Krytyczne myślenie w ochronie klimatu i środowiska 

Kliknij tutaj, aby wyświetlić pełną listę materiałów o krytycznym myśleniu w ochronie klimatu i środowiska 

Paulina Sobiesiak-Penszko, Filip Pazderski, Instytut Spraw Publicznych, 2022

Raport jest podsumowaniem badań oceny podatności Polek i Polaków na dezinformację związaną ze zmianami klimatu i polityką klimatyczną oraz oceny ich umiejętności radzenia sobie z nią. Jak informuje Instytut Spraw Publicznych w komentarzu do raportu: „Podatność polskiego społeczeństwa na ten rodzaj dezinformacji jest wysoka i wynika ze złożoności zagadnień związanych ze zmianą klimatu, niewystarczającego poziomu wiedzy i kompetencji medialnych”.