Aktualności

Wyniki ankiety podsumowującej działania podjęte przez Realizatorów w 2022 r.

Za nami już drugi rok realizacji „Strategii edukacyjnych działań ekologicznych w programach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na lata 2021-2023” oraz druga ankieta końcoworoczna. W ankiecie podsumowującej działania podjęte przez Realizatorów w 2022 r. wzięło udział 12 organizacji. Tak jak w poprzednim roku, pytania w ankiecie zostały podzielone na trzy sekcje tj. ocena udzielanego wsparcia, działania programowe podjęte przez organizacje i proekologiczne zmiany w organizacjach.  

W 2022 r. najwyżej ocenianymi formami wsparcia proponowanymi w ramach Ekostrategii PAFW były: newslettery edukacyjno-ekologiczne oraz spotkania z ekspertami/ekspertkami (75% głosów). Ponad 90% odpowiadających wskazało, że do tej pory nie korzystało z indywidualnych spotkań konsultacyjnych. Cieszy fakt, że ponad 80% Realizatorów stwierdziło, że dostępne formy wsparcia w ramach Ekostrategii PAFW pogłębiły ich znajomość tematyki klimatycznej, ekologicznej i środowiskowej.  

Działaniami potrzebnymi w 2023 r. do dalszego rozwijania tematyki klimatycznej, ekologicznej i środowiskowej w organizacjach, zdaniem Realizatorów powinno być m.in. dostarczanie informacji o innowacyjnych pomysłach odnoszących się do dyrektyw UE, o  możliwościach finansowania ekologicznych rozwiązań czy wskazanie sposobów zachęcania innych do rezygnacji z nawyków szkodzących środowisku.  

W 2022 r. przez Realizatorów zostało podjęte jedno wspólne przedsięwzięcie w zakresie tematyki klimatycznej, ekologicznej i środowiskowej. Nadal zachęcamy do szukania sojuszników w obrębie naszych organizacji i podejmowania wspólnych inicjatyw.

Prawie wszyscy odpowiadający wskazali, że w 2022 r. ich organizacja prowadziła dla swoich odbiorczyń i odbiorców eko działania. Przede wszystkim dotyczyły one zmiany klimatu, troski o środowisko oraz edukacji ekologiczno/klimatycznej.

Niecałe 60% organizacji, które wzięły udział w ankiecie odpowiedziały, że w perspektywie najbliższego roku planują wdrożyć działania z wątkami dotyczącymi klimatu, ekologii i środowiska. Ponad 33% zastanawia się nad tym. Najczęściej wskazywaną przeszkodą we wdrażaniu takich działań, było „duże obciążenie innymi zadaniami”. Dobrą informacją jest fakt, że 75% Realizatorów w minionym roku wprowadziło dalsze zmiany w swoich organizacjach, służące ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko np. zmniejszając zużycie papieru m.in. poprzez elektroniczny obieg dokumentów, rezygnując z gadżetów, stosując akumulatorki zamiast jednorazowych baterii, kupując produkty Fairtrade czy zamieniając stronę internetową i hosting na bardziej zrównoważony. Większość odpowiadających zadeklarowała wprowadzenie dalszych proekologicznych zmian w przyszłym roku.

Dziękujemy Realizatorom za wypełnienie ankiety i cieszymy się, że większość z Was jest zainteresowana kontynuacją współpracy w ramach Ekostrategii PAFW w 2023 roku.




Wyniki ankiety podsumowującej działania podjęte przez Realizatorów w 2021 r.

W ankiecie podsumowującej działania podjęte przez Realizatorów w 2021 r. wzięło udział 13 organizacji/programów, za co serdecznie dziękujemy. Jej wyniki pomogą dostosować tematykę wsparcia proponowanego w ramach „Strategii edukacyjnych działań ekologicznych PAFW" do Państwa potrzeb i możliwości zmiany. 

Pytania w ankiecie zostały podzielone na trzy sekcje tj. ocena wsparcia udzielanego w ramach Ekostrategii PAFW, działania programowe podjęte przez organizacje i proekologiczne zmiany w organizacjach. Oceniliście Państwo, że najbardziej przydatną formą wsparcia w ramach Ekostrategii PAFW są spotkania z ekspertami i ekspertkami oraz wymiana doświadczeń między Realizatorami. Natomiast wśród tematów i działań potrzebnych do rozwijania wątków klimatycznych i ekologicznych w Państwa organizacjach często pojawiał się temat audytu ekologicznego i to jemu przyjrzymy się na początku przyszłego roku w pierwszej kolejności. Mamy już za sobą pierwszy przykład współpracy między Realizatorami w zakresie tematyki klimatycznej, ekologicznej i środowiskowej. Zachęcamy do szukania sojuszników w obrębie naszych organizacji i podejmowania wspólnych inicjatyw. Większość, bo prawie 79% odpowiadających wskazała, że w tym roku ich organizacja prowadziła dla swoich odbiorczyń i odbiorców eko działania, przede wszystkim poruszające tematy troski o środowisko, zrównoważonego stylu życia czy edukacji ekologicznej/klimatycznej. Cieszy fakt, że prawie wszystkie organizacje, które wzięły udział w ankiecie odpowiedziały, że w perspektywie najbliższego roku planują wdrożyć działania z wątkami dotyczącymi klimatu, ekologii i środowiska. Bardzo dobrą informacją jest stuprocentowa zgodność odpowiadających w stwierdzeniu, że w tym roku ich organizacja wprowadziła w swoim funkcjonowaniu zmiany służące ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko np. poprzez wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów, ograniczenie zużycia plastiku czy papieru, zdecydowanie się na wegetariański catering. A to tylko niewielka część przykładów, którymi pochwalili się Realizatorzy. Większość odpowiadających zadeklarowała również wprowadzenie proekologicznych zmian w przyszłym roku. I tutaj po raz kolejny największą popularnością cieszył się ekologiczny audyt biura.  

Dziękujemy za Państwa zainteresowanie i gotowość do kontynuacji współpracy w ramach Ekostrategii PAFW w 2022 roku.