Kodeks dobrych praktyk

dla klimatu i środowiska

Publikacja „Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska”

Kodeks powstał, aby pomóc organizacjom oraz ich odbiorcom i odbiorczyniom, w podejmowaniu własnych działań na rzecz neutralności klimatycznej.

W ośmiu obszarach, które zostały zidentyfikowane jako typowe dla działalności organizacji – Realizatorów Programów PAFW, znajdują się praktyczne porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.

Jest to II, zaktualizowane wydanie publikacji. 

Publikacja została przetłumaczona na:


Cyfrowy ślad węglowy

Kalkulator śladu węglowego 

Carbon Footprint Foundation przygotowała kalkulator śladu węglowego w języku polskim. Dzięki niemu każdy może precyzyjnie obliczyć jaki wpływ na środowisko mają jego codzienne aktywności i porównać z przeciętnymi wartościami dla mieszkańców Polski oraz innych państw świata. Ponadto razem z wynikami każdy otrzyma podpowiedź, co może zmienić, aby zminimalizować swój ślad węglowy. 

Dla beneficjentów

Zielone rekomendacje dla beneficjentów

Publikacja programu grantowego Fundusz Wyszehradzki dla organizacji realizujących działania wspierane przez Fundusz.

W publikacji znajdziemy m. in. krótką listę, na podstawie której beneficjenci mogą krok po kroku zaplanować swoje projekty z uwzględnieniem ekologicznych priorytetów. Szczególnie inspirujące są konkretne rekomendacje dotyczące zrównoważonej realizacji projektów, między innymi przyjaznego dla środowiska prowadzenia biura, organizacji wydarzeń, transportu i zakwaterowania.

Publikacja w języku angielskim do pobrania tutaj.

Dla szkół

Ta przygotowana przez WWF publikacja zawiera krótkie wyjaśnienia, dlaczego konieczna jest troska o zasoby, różnorodność biologiczną i ograniczenie odpadów, oraz tabelki do sprawdzania postępów zmian w szkole.

"Audyty klimatyczne", to materiały dla uczniów i uczennic do przeprowadzenia audytów klimatycznych w szkołach, przygotowane przez Fundację Civis Polonus w ramach projektu "Młodzieżowe Rady dla demokracji i klimatu." Audyt jest oddziaływania szkoły – zarówno samego budynku, jak i społeczności - na środowisko naturalne. Badanie ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonuje szkoła w obliczu kryzysu klimatycznego. 

Film "Zielony ład w szkole" przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, zachęca do znalezienia w szkole przestrzeni dla tak istotnych zagadnień jak: różnorodność biologiczna, klimat, zrównoważony transport, budownictwo i żywność. Prezentuje jak w ramach edukacji ekologicznej, społeczność szkolna może uczestniczyć w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Pomocne w tym temacie są również Zadania interdyscyplinarne

Organizacje działające dla klimatu i środowiska

Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę międzynarodowych i polskich organizacji działających na rzecz klimatu i środowiska.

Ekologiczne działania Realizatorów PAFW