Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти

КВНЗ "Херсонська академія неперервної освіти"


22 лютого 2024 року в режимі онлайн відбулося І засідання науково-методичної ради Комунального вищого навчального закладу «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради за участі працівників академії, місцевих органів управління у сфері освіти й центрів професійного розвитку педагогічних працівників.

Під час заходу було розглянуто актуальне питання сьогодення «Про формування інклюзивної компетентності педагогічних працівників закладів освіти Херсонської області», яке представила Юдіна Олена Вікторівна, завідувачка Херсонського ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти».

Також учасники зустрічі ознайомилися з планом роботи науково-методичної ради й складом ради на 2024 рік.

На засіданні було обговорено та схвалено друковану продукцію освітян регіону.


Сучасна українська освіта вимагає впровадження нової системи підготовки дитини до шкільного навчання, особливо дітей із порушеннями мовлення, кількість яких збільшується.

Тому, питання правильного оцінювання та розробки корекційного маршруту для дитини з ООП в сучасній педагогіці набуває актуальності. Розпочинати роботу з підготовки дитини до школи необхідно саме з якісного комплексного вивчення мовленнєвої сфери дитини. Як провести таке вивчення дитини в умовах ІРЦ, які нові підходи до роботи з немовленнєвими дітьми та що може бути причиною затримки розвитку мовлення? Ці та інші актуальні питання розглянуті на навчально-методичному вебінарі “Особливості організації логопедичного обстеження та розробки корекційного маршруту для дітей з порушеннями мовлення”, який проведено ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти у співпраці з доцентом кафедри теорії й методики виховання, психології та інклюзивної освіти кандидатом педагогічних наук Глущенко Іриною Іванівною, яка була спікером цього заходу. У навчанні взяли участь 75 фахівців - логопедів, працівників ІРЦ, дефектологів.


Серпнева конференц_я -2023 - Д_ти з ООП - Юд_на О.В..pptx

Глава держави Володимир Зеленський у п'ятницю ввечері, 11 листопада, відреагував на вхід бійців ЗСУ до Херсона

«Наші. Наш. Херсон», - йдеться у повідомленні президента України 

"Сьогодні – історичний день. Ми повертаємо Херсон. Станом на зараз наші оборонці – на підступах до міста. Але спеціальні підрозділи вже у місті.

Херсонці чекали. Ніколи не відмовлялись від України. Надія на Україну завжди виправдовується – і Україна завжди повертає своє.

І навіть коли ще місто не повністю очищене від ворожої присутності – самі херсонці вже прибирають з вулиць та будівель російську символіку і будь-які сліди перебування окупантів у Херсоні.

Так само було і в усіх інших містах, звільнених нашими захисниками. Так само буде і в тих містах, які ще очікують на наше повернення.

Україна прийде до всіх своїх людей.

І я дякую кожному воїну і кожному підрозділу Сил оборони, які забезпечують зараз проведення цієї наступальної операції на півдні.

Абсолютно кожному – від рядових до генералів. Збройні Сили, розвідка, СБУ, Нацгвардія – усі, хто наближав сьогоднішній день для Херсонщини". 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 (із виступу Президента)

Конкурсний відбір психологів з метою їх включення до Реєстру психологів, які залучатимуться до опитування/допиту за участю дітейСтворення Реєстру психологів, які залучатимуться до опитування/допиту дітей (далі - Реєстр), заплановано відповідно до «Плану заходів з реалізації Національної стратегії реформування системи юстиції щодо дітей на період до 2023 року», затвердженого Кабінетом Міністрів України. Метою запровадження Реєстру психологів є захист прав та забезпечення найкращих інтересів дітей, які стали свідками, жертвами злочинів або самі вчинили правопорушення, через забезпечення їм доступу до послуг кваліфікованого психолога під час проведення з ними слідчих (розшукових) дій, допиту/опитування за участі малолітньої чи неповнолітньої дитини, зокрема і під час здійснення кримінального/судового провадження. Психолог з Реєстру залучатиметься уповноваженою особою на запит слідчого чи прокурора для участі у опитуванні або слідчій (розшуковій) дії (зокрема і допиті); на запит ювенального поліцейського для участі під час опитування дитини; та на запит слідчого судді або суду у випадках, передбачених Кримінально процесуальним кодексом України та іншими нормативно-правовими документами. Етапи внесення до Реєстру психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю малолітніх та неповнолітніх дітей: Етап 1. Заповнення зазначеної гугл-форми. Етап 2. Отримання зворотнього зв'язку від організаторів. Етап 3. Проходження онлайн-курсу з питань опитування/допиту дитини. Надання організаторам копії сертифікату та копії вашого диплому про вищу освіту за напрямом підготовки 053 «Психологія» (магістр, бакалавр). Етап 4. Попередній відбір (за результатами аналізу отриманих документів) до участі у онлайн-тренінгу з питань опитування/допиту дитини, участь у навчанні. Етап 5. Коротка співбесіда з психологами, які пройдуть навчання, з питань включення їх до Реєстру Етап 6. Завершення конкурсного відбору психологів, формування списків психологів, рекомендованих до включення у Реєстр психологів. Укладання угод з психологами. За результатами участі у конкурсному відборі психологів та успішного проходження тестування і фінальної співбесіди, відомості про психолога вносяться до Реєстру. Робота психологів в межах Реєстру буде оплачуватися в межах проєкту ЮНІСЕФ. Реєстр є частиною пілотного проєкту, що реалізується ГО "Всеукраїнський громадський центр "Волонтер" спільно Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, Офісом Генерального прокурора, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством юстиції України, Міністерством соціальної політики України та Координаційним центром з надання правової допомоги за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

«Первинна соціалізація дітей з порушеннями зору в освітньому просторі».  

05.11.2021 року ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» у співпраці з Херсонським НВК № 11 Херсонської міської ради організував і провів обласний навчально-методичний семінар «Первинна соціалізація дітей з порушеннями зору в освітньому просторі».  Захід відбувся в режимі онлайн для педагогів закладів освіти з інклюзивним та інтегрованим навчанням, спеціальних закладів освіти та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів. 

Член асоціації тифлопедагогів України, учитель-дефектолог Тютюннікова Ольга Валеріївна представила присутнім свою систему роботи з дітьми дошкільного віку, які мають глибокі порушення зору та комплексні порушення розвитку. Учасники заходу переглянули запис корекційного заняття з незрячою дитиною та мали можливість його обговорити і поставити запитання Ользі Валеріївні. Унікальні посібники, автором яких є Тютюннікова О.В., дуже зацікавили учасників заходу.

У другій частині семінару педагогічний колектив Херсонського НВК №11 Херсонської міської ради поділився досвідом навчання та соціалізації дітей з порушеннями зору. Практичний психолог закладу Стужук Т.Б. розкрила питання «Ситуація успіху як фактор соціалізації дитини» і надала конкретні поради для вчителів і батьків щодо організації освітнього процесу дітей з порушеннями зору, адаптацій та модифікацій змісту, способу та місця їх навчання. Учителі початкових класів Дубина Н.М., Назаренко С.Г., Недвиженко М.А. ознайомили присутніх з різними напрямами роботи з дітьми з особливими освітніми потребами: організацією ранкових зустрічей, різнорівневою диференціацією навчання та нетрадиційними методиками, а саме – каністерапією. Із захватом та подивом учасники семінару передивились художні роботи учнів з порушеннями зору, які представила вчитель трудового навчання Александровська Г.Л. Учителі Нікітенко М.П. і Токарева О.О. розповіли про застосування адаптованих наочних матеріалів та спеціальних посібників під час уроків природничого циклу.  Досвід педагогів НВК №11 став корисним для учасників заходу, які виявили бажання подальшої співпраці та більш глибокого знайомства  з напрацюваннями колективу.

Висловлюємо щиру подяку педагогам Херсонського НВК №11 за співпрацю та можливість отримати практичні знання щодо особливостей первинної соціалізації дітей з порушеннями зору в умовах освітнього закладу.


10 серпня 2021 Директоратом дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН України було проведено онлайн-нараду для завідувачів РЦПІО щодо змін у Положенні про інклюзивно-ресурсний центр та інших постанов, внесених 21.07.2021 року постановою КМУ №765 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами». Нараду проводили Лариса Станіславівна Самсонова та Ольга Олександрівна Набоченко.Обговорювались болючі питання повноважень і функцій РЦПІО, їх підпорядкування та взаємовідносин із обласними Департаментами освіти, оплату праці фахівців РЦПІО. Отримано інформацію про те, що наступними змінами до нормативно-правової бази інклюзивного навчання в Україні очікуються зміни до Положення про РЦПІО.Керівники РЦПІО піднімали велику кількість запитань щодо  механізмів впровадження змін до Положення про ІРЦ: про розряди та атестацію фахівців (консультантів) ІРЦ та директорів ІРЦ, а також про проходження ними курсів підвищення кваліфікації; про проведення корекційно-розвиткових занять для дітей, які знаходяться на педагогічному патронажі; про рівні підтримки дітей з ООП та їх визначення; про використання державної субвенції на підтримку осіб з ООП; про платні послуги, які можуть надавати ІРЦ; про зміни у статутах та штатних розписах ІРЦ та інші. Окремо піднімалось питання про логопедичні пункти та їх фінансування, а також про функції асистента вихователя у ЗДО. Для роз'яснення великої кількості запитань досягнуто домовленості про наступну нараду впродовж найближчого часу.  

МОН: вдосконалення роботи ІРЦ – один з пріоритетів Нацстратегії з безбар’єрності

Розвиток мережі інклюзивно-ресурсних центрів і вдосконалення їх роботи є одним із пріоритетів Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року. Про це під час засідання Ради безбар’єрності заявила заступниця міністра освіти і науки Любомира Мандзій, повідомляє пресслужба МОН.

29 та 30 червня проходить онлайн-обговорення проєкту Плану заходів на 2021-2022 роки з реалізації Нацстратегії з безбар’єрності. 

За словами Мандзій, на сьогодні в Україні працює 633 ІРЦ. За розрахунками МОН, в країні має бути створено 700 таких центрів. Також у міністерстві обіцяють приділити особливу увагу підвищенню кваліфікації вчителів щодо організації навчання дітей з особливими освітніми потребами.

«Нашим завданням залишається запровадження формату «гроші ходять за дитиною» у фінансуванні послуг для дітей з особливими освітніми потребами. Для підвищення якості надання послуг також необхідно забезпечити ІРЦ діагностичними засобами», – зазначила заступниця міністра.

Згідно з планом реалізації Нацстратегії, при проведенні комплексної оцінки дітей фахівці ІРЦ мають використовувати Міжнародну класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Для спеціалістів центрів вже розроблено відповідні рекомендації та організовано навчання щодо підвищення кваліфікації з питань використання МКФ для інклюзії.

Також планом передбачено підвищення мотивації до навчання фахівців за професіями «асистент вчителя» та «асистент учня», створення умов для опанування цих професій батьками дітей з ООП.

Крім того, вже розроблені нові Положення про навчально-реабілітаційні центри та Положення про спеціальну школу, оновлено Положення про інклюзивно-ресурсні центри.

Довідково. Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні розроблена на виконання указу Президента України від 3 грудня 2020 року «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні». Нацстратегія передбачає шість напрямів:

- фізична безбар’єрність (забезпечення архітектурної доступності об’єктів фізичного оточення та транспорту громад, вдосконалення державних будівельних норм і стандартів);

- інформаційна безбар’єрність (застосування форматів простої мови та легкого читання, надання особам з порушеннями зору, слуху та особам з порушенням інтелектуального розвитку інформації в доступних для них форматах);

- цифрова безбар’єрність (підключення закладів соціальної інфраструктури, а також домогосподарств у сільській місцевості до фіксованого широкосмугового доступу до Інтернету; комп’ютеризація опорних шкіл, лікарень, пошти, державних структур, бібліотек; надання пільг для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення у придбанні засобів доступу до Інтернету та спеціального програмного забезпечення);

- суспільна та громадянська безбар’єрність (забезпечення можливостей безбар’єрної участі громадян у культурному житті, доступу до культурних послуг, культурних цінностей, культурної спадщини та інформації про них; популяризація у суспільстві культури створення безбар’єрного простору; запровадження системи оцінки втрати функціональності на основі принципів МКФ);

- освітня безбар’єрність (систематизація процесів надання послуг, популяризація центрів надання освітніх послуг та забезпечення умов для фінансування за форматом «гроші ходять за людиною»; розвиток освіти дорослих, дуальної та інклюзивної освіти; забезпечення харчової безбар'єрності у всіх закладах освіти шляхом запровадження моніторингу харчових потреб та популяризації здорового харчування);

- економічна безбар’єрність (розвиток інституту інвестиційного супроводу та менторства для існуючих підприємств, власниками та засновниками яких є цільові групи Нацстратегії з берзар’єрності; адаптація програм підвищення фінансової грамотності та підприємницької культури для осіб з порушеннями зору, слуху та особами з порушенням інтелектуального розвитку; підтримка «ветеранського бізнесу»; впровадження МКФ для надання недискримінаційних та стимулюючих до роботи рекомендації згідно з реальними можливостями людини).

Проєкт Плану заходів за посиланням https://bit.ly/3d7RGe8

До уваги людей з інвалідністю!

З 1 червня 2021 року набирає чинності постанова Кабінету Міністрів України, яка спрощує процедуру отримання технічних засобів реабілітації людьми з інвалідністю.

Нагадаємо, особи з інвалідністю, діти з інвалідністю відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321 „Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації, переліку таких засобів” (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 362) мають право на безкоштовне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації згідно з переліком (додається https://www.msp.gov.ua/.../%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB...).

Для детального ознайомлення з модельним рядом технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечує держава, Ви можете переглянути Електронний каталог-класифікатор технічних засобів реабілітації згідно з ДСТУ 7202:2019 (ISO 9999:2016, NEQ http://wheelchairs.protez.eu/Wheelchairs/CatalogTZR/Content), який розміщено на сайті Мінсоцполітики, в розділі „Особам з інвалідністю”, рубриці „Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації”.


Вітаємо команду фахівців Каховського міського ІРЦ та педагогів Каховської ЗОШ І-ІІІст. #3 з виходом у світ спільних методичних рекомендацій із досвіду роботи!! Пишаємось Вами! Так тримати! 

2 квітня 2021 року завершились курси підвищення кваліфікації вчителів-дефектологів на базі КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» впродовж яких фахівці отримали нові знання та практичні навички  у  корекційній роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. Слухачі під час курсів ознайомились з актуальними питаннями сучасної спеціальної освіти, особливостями корекційної роботи з усунення порушень мовлення, специфікою організації інклюзивного навчання дітей з ООП. Цікавинками своєї роботи поділилися педагоги під час конференції з обміну досвідом професійної діяльності. Так, учителі-логопеди ЗДО №1 м. Херсона Н.А.Куликова та К.Є.Чикачкова представили «Дидактичний килимок», який був створений педагогами закладу. Робота вразила колег своєю функціональністю, високим професійним та естетичним  рівнем виконання. М.В.Корнєєва ознайомила присутніх зі створеним власним сайтом, який використовує в роботі з батьками в умовах пандемії. В.А.Волошина та Л.М.Жиганова презентували методичні рекомендації «Застосування модифікованих таблиць Поппельрейтера на логопедичних заняттях». Слухачі курсів відмітили, що змогли по-новому подивитись на використання даних дидактичних посібників під час різних видів роботи з дітьми з ООП. Н.О.Лещенко показала, як вона приміняє дидактичні ігри з використанням мнемотехніки для розвитку зв’язного мовлення, та які для цього застосовує наочності. В.В.Зюзіна поділилась відеозаписом заняття «Екскурсія до країни абетки» з використанням мнемотехніки. Слухачі курсів мали змогу обговорити і проаналізувати це заняття.

Вітаємо наших колег - логопедів, дефектологів з подоланням нової сходинки у їх професійному зростанні – завершенні курсів підвищення кваліфікації! Крокуємо до нових вершин разом! Чекаємо на наступні курси та семінари!


До Міжнародного Дня людей із синдромом Дауна Херсонський обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» разом зі слухачами курсів підвищення кваліфікації вчителів-дефектологів провели акцію «Подаруй другу сонце».


21 березня 2021 року в Україні відзначають Всесвітній день людини із синдромом Дауна. Ця дата – 21 березня – символізує сутність синдрому: він пов’язаний із трьома копіями 21-ої хромосоми (замість двох). Синдром Дауна – це генетична випадковість, яка не залежить від способу життя батьків, їхнього здоров’я, шкідливих звичок, харчування, кольору шкіри або національності. Тобто дитина із синдромом Дауна може народитися в будь-якій родині. Хлопчики і дівчатка з синдромом Дауна народжуються з однаковою частотою. В Україні кожного року з’являється до 400 таких дітей.

Діти із синдромом Дауна повільніше розвиваються і пізніше своїх ровесників проходять загальні етапи розвитку, але все компенсується добротою, щирістю і безпосередністю, які вони випромінюють у світ. Тому їх називають «сонячними дітьми». Дітям із синдромом Дауна не потрібні ліки та медичне обладнання. Для їхнього інтелектуального розвитку необхідні лише заняття з педагогами за спеціальними методиками, які враховують особливості їхнього сприйняття.

Через відсутність достовірної інформації про цей синдром тисячі родин змушені боротися за гідне майбутнє своїх дітей, відчуваючи неприховану антипатію оточення.

Ці діти потребують не тільки нашої допомоги, а й любові, розуміння та взаємної поваги.

До Міжнародного Дня людей із синдромом Дауна Херсонський обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» разом зі слухачами курсів підвищення кваліфікації вчителів-дефектологів провели акцію «Подаруй другу сонце». Під час акції на практичних заняттях «Арт-терапія в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» разом з методистом центру Оксаною Іванівною Церютою слухачі зробили посібники-іграшки «сонечка» за допомогою різних ізотехнік. Сонечка були подаровані друзям – слухачам курсів підвищення кваліфікації музичних керівників ЗДО. Під час спілкування завідувачка центру Олена Вікторівна Юдіна розповіла педагогам ЗДО про особливості розвитку та навчання і виховання дітей із синдромом Дауна, а вчителі-логопеди поділилися досвідом застосування виготовленого дидактичного посібника «Сонечко» під час музичних та логопедичних занять.


У рамках Міжнародного  чесько-українського проекту «На шляху до інклюзії» для навчання педагогів чеськими колегами було надано дидактичний матеріал, який розроблено в результаті співпраці кваліфікованих педагогів молодшої школи та дитячих дошкільних закладів Німеччини. Це «LOGICO PRIMO» - навчальна гра зі швидкою самоперевіркою, яка заохочує до зв’язного мовлення, усвідомлення побаченого чи почутого, висловлення думок та внутрішніх переживань за допомогою тематичного, змістовного та образотворчого оформлення. Тематика ігор стосується досвіду сприйняття світу очима дітей. Це цікава гра, орієнтована на щоденні ситуації, які характерні для розпорядку життя та навчання дітей. Вона формує у малюків такі навички, як вміння концентруватися, орієнтуватися у просторі, навчає поводженню з величинами та кольорами, розширює мовні можливості, допомагає засвоювати життєво орієнтовану інформацію, дає розуміння логічних зв’язків за допомогою завдань та аналогій.  Педагогічні працівники класів (груп) з інклюзивним та інтегрованим навчанням ЗЗСО (ЗДО) під час курсів підвищення кваліфікації мали змогу навчитися і попрацювати з цим дидактичним обладнанням. «LOGICO PRIMO» можна придбати для роботи з різними категоріями дітей з ООП для індивідуальної та групової роботи, або виготовити аналог самим.


«Про діяльність ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти щодо підвищення компетентності педагогів в умовах інклюзивної освіти»

 Нині в Україні набирає потужних обертів освітня реформа, невід’ємною частиною якої є інклюзивна складова. За останній час у питанні розвитку інклюзивного навчання Україна зробила потужний рух уперед. Протягом останніх п’яти років в 6,4 рази зросла кількість учнів з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти; з 2016/2017 н. р. у 4,6 рази збільшилася кількість інклюзивних класів та в 3,6 рази – шкіл, в яких облаштовані такі класи – за даними Міністерства освіти і науки України.

У Херсонській області накопичений певний досвід щодо організації навчання дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзії.

Відкрито 468 класів з інклюзивною формою навчання у 144 закладах загальної середньої освіти, де навчається 780 дітей з особливими освітніми потребами. На Херсонщині відкрито 13 інклюзивно-ресурсних центрів. При такому темпі зростання виявилось, що наша система освіти потребує подальшого задоволення потреб у підготовці величезної кількості педагогів до роботи в інклюзивних закладах освіти. Практика і аналіз досвіду показали, що упровадження і розвиток інклюзивного навчання - складний і багатогранний процес, який потребує наукових, методологічних та адміністративних ресурсів. Створення ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти у структурі КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» з 1 березня 2019 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 617 від 22 серпня 2018 року дало змогу розпочати проведення роботи з учителями та керівниками освітніх закладів області щодо підготовки педагогів в умовах інклюзії на новому рівні.

Діяльність центру, зокрема, спрямована  на виконання таких завдань:

1) здійснення методичного та аналітичного забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів Херсонської області;

2) методичне забезпечення навчання та підвищення кваліфікації педагогічних працівників інклюзивно-ресурсних центрів, закладів освіти щодо навчання дітей з особливими освітніми потребами;

3) підвищення рівня обізнаності громадськості про дітей з особливими освітніми потребами, зокрема з інвалідністю, формування позитивного ставлення до таких дітей та їхніх батьків; запобігання дискримінації.

Виконуючи усі зазначенні завдання на практиці, ми, в першу чергу приділяємо велику  увагу підвищенню кваліфікації та компетенції педагогів, які працюють в умовах інклюзивного навчання з дітьми з особливими потребами, тому перейшли від фрагментарних лекцій на курсах підвищення кваліфікації учителів,  до викладання  для всіх категорій слухачів тем, які розкривають науково-методичні аспекти впровадження інклюзивної освіти в роботу закладів загальної середньої освіти.

Оновлено освітньо-кваліфікаційні програми та навчальні плани курсів підвищення кваліфікації для учителів-дефектологів, практичних психологів та соціальних педагогів, педагогічних працівників класів (груп) з інклюзивним й інтегрованим навчанням закладів загальної середньої освіти та закладів дошкільної освіти.

Варіативна складова навчально-тематичних планів доповнена спецкурсами з даної проблеми, зокрема: «Корекційна освіта (за нозологіями)»,  «Використання жестової мови у навчально-виховній роботі з дітьми», «Організація інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами в умовах освітнього закладу». В академії відповідно до Концепції «Нова українська школа»  проведено курси підвищення кваліфікації асистентів учителів (усього  193 особи),  вчителів-дефектологів  (130 фахівців),  педагогічних працівників класів (груп) з інклюзивним та інтегрованим навчанням (86 осіб )

У міжкурсовий період ресурсним центром уведено нову форму роботи з педагогами: постійнодіючий навчально-практичний семінар, який проводиться один-два рази на місяць на базі академії або онлайн. Продовжується навчання педагогів на навчальних, дистанційних, семінарських та тренінгових заняттях на базі КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», у яких за 2020 рік взяли участь близько 1000 осіб.

На початку 2019 року Херсонська область долучилась до чесько-українського проєкту  «На шляху до інклюзії», який  здійснюється Асоціацією з міжнародних питань за підтримки програми TRANS Міністерства закордонних справ Чехії. За час роботи у рамках проєкту до навчання у семінарах, вебінарах, форумах залучено понад 600 педагогічних працівників області.

      За час існування центру проведена певна робота з методичного супроводу педагогів області щодо підвищення професійної компетентності з питань інклюзивної освіти  як у стінах академії так і на виїздах.

Працівники РЦПІО у м. Херсон, м. Нова Каховка, В.Олександрівський, Генічеський, Білозерський, Бериславського В.Лепетиський, Голопристанського, Каланчацького   Скадовський та інших  районах Херсонської області проводили навчально-методичні та навчально-практичниі семінари для педагогів інклюзивних закладів освіти, учителів-дефектологів, вчителів-реабілітологів та вчителів-логопедів  з питань застосування сенсорної інтеграції, фізичної реабілітації, технології інклюзивного навчання, новітніх технологій в логопедичній роботі тощо.

Не залишались без уваги і спеціалісти інклюзивно-ресурсних центрів для яких протягом 2019-2020 року проведено низку семінарів-вебінарів та онлайн-нарад із запрошенням провідних спеціалістів корекційної освіти, директорату інклюзивної освіти МОН. Працівники ресурсного центру за вказаний період відвідали з робочими поїздками інклюзивно-ресурсні центри м. Херсона, Каховки, Нової Каховки, Голої пристані, Бериславу, Новотроїцького району, Великої Лепетихи та ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти Миколаївської області і вивчали питання організації роботи ІРЦ та закладів освіти з упровадження інклюзивної форми навчання.

З метою координації спільної діяльності із ІРЦ в районах області, надання методичної та консультативної допомоги в очному режимі та онлайн в карантинний період відбувалось спілкування із працівниками центрів через інтернет-мережі, телефоном, огляд електронної пошти, відповіді на звертання. Було підготовлено та  проведено спільно з медіа-лабораторією онлайн конференцію-нараду для працівників ІРЦ Херсонської області. Взято участь у спільній онлайн нараді Каховського ІРЦ, ДЗО м.Каховка, Бериславським ІРЦ для асистентів вчителів ЗЗСО Бериславського району, а також у засіданні методичного об'єднання учителів-логопедів м. Нової Каховки .

Працівники ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти за дорученням голови Херсонської обласної ради взяли участь у моніторингу стану впровадження інклюзивного навчання та надання консультативно-методичної допомоги у закладах освіти Херсонської області. За час моніторингу було відвідано 12 закладів освіти м. Херсона, Бериславського, Білозерського, Каховського, Олешківського району. Було взято участь у 13 нарадах голови Херсонської обласної ради щодо результатів моніторингу цих закладів освіти. З'ясовано, що серед закладів освіти, які були відвідані, найкращим чином налагоджена робота з дітьми з ООП та їх родинами, встановлені дієві взаємозв’язки між закладами освіти, управліннями освіти та інклюзивно-ресурсними центрами у Бериславському і Каховському районах.

В ресурсному центрі практикується спільна робота з працівниками громадських та держаних організацій, національною асамблеєю інвалідів України, Всеукраїнським фондом «Крок за кроком», ВБО «Даун Синдром», ВГО інвалідів «Українське товариство глухих», ГО «Серце матері». Представники ініціативної групи «Аутизм. Зачаровані діти - Херсон», ГО «Сонячні діти Херсонщини»  постійно запрошуються на курси підвищення кваліфікації учителів-дефектологів та педагогів інклюзивних класів для проведення майстер-класів та практичних занять.

Багаторазово брали участь у засіданнях обласних круглих столів з із закладами охорони здоров’я, соціального захисту, службами у справах дітей, громадськими об’єднаннями, обласною бібіліотекою ім. Гончара, засіданні обласної координаційно-методичної ради з позашкільної освіти обласного і міського центрів науково-технічної творчості учнівської молоді. За запрошенням обласної психологічної служби та наказом управління освіти і науки Херсонської ОДА взяли участь у роботі журі на визначення кращої психологічної розробки - корекційної програми. За запитом психологічної служби здійснили підбір та укладання методичних матеріалів з питань супроводу та роботи з батьками дітей з особливими потребами для використання у роботі практичними психологами освітніх закладів Херсонської області.

Не стоять осторонь працівники центру від участі у науково-педагогічних заходах. Так за час існування центру взяли участь у 11 міжнародних та всеукраїнських конференціях, обласних читаннях, міжнародних та регіональних форумах Надруковано 11 статтей(тез). Разом із педагогічними працівниками у роботі Всеукраїнської літньої школи «Освітні ініціативи».

Продовжується науково-методичний  супровід експериментальної роботи:

-    «Моделювання навчально-корекційного освітнього середовища в дошкільному закладі» у Херсонському яслах-садку компенсуючого типу – центрі розвитку дитини №60 Херсонської міської ради.

-    «Застосування арт-терапії в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання» у Херсонському навчально-виховному комплексі «Дошкільний навчальний заклад-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» №33 Херсонської міської ради

Затверджено та рекомендовано до друку методичні рекомендації :

-    Діяльність команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами як запорука гармонійного розвитку особистості / уклад. О.І. Потук, О.В. Юдіна – Херсон : КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», 2019. –   98с.

-    Формування культури мовлення учнів початкових класів на логопедичних заняттях: з досвіду роботи учителя-логопеда Таврійської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Гладківської сільської ради Голопристанського району Скоромнікової Лариси Анатоліївни / Укладач О.В.Юдіна. - Херсон: КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», 2019. -  79 с.

-    Застосування лялькотерапії у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання / уклад. Г.М. Плєвакина, О.В. Юдіна – Херсон : КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», 2020. –   58 с.

Розроблено і затверджено на засіданні кафедри теорії й методики виховання, психології та інклюзивної освіти робочу освітню програму підвищення кваліфікації педагогічних працівників для роботи в умовах інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти «Професійна діяльність асистента вчителі в інклюзивному освітньому середовищі» до Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» (очна форма навчання, 60 год.)

Здійснено підбір, опрацювання методичних матеріалів на сайт академії у розділ «Методичні рекомендації щодо організації навчальної діяльності в закладах загальної середньої освіти за допомогою дистанційних технологій. Матеріали в допомогу педпрацівникам по роботі з дітьми з ООП» (відео та текстові матеріали, презентації, методичні посібники, методичні матеріали (статті), корисні посилання, матеріали вебінарів із фахових питань, нормативно-правова документація тощо).

Одним із важливих напрямів роботи центру з упровадження інклюзивної освіти та методичного супроводу навчання дітей з особливими освітніми потребами  є необхідність постійного самовдосконалення та підвищення власної кваліфікації, тому методисти центру пройшли навчання  з курсу «Користування психодіагностичними методиками WISC-IV, Leiter-3, Conners-3, PEP-3, CASD», отримали сертифікати міжнародного зразка. Навчання «Використання МКФ для забезпечення інклюзивності освіти» (тренінг для тренерів). Завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Юдіна О.В. пройшла навчання супервізорів за програмою «Наставництво як стратегія покращення якості викладання» відповідно до вимог Концепції «Нова українська школа» (30 годин) та отримала сертифікат.

Новим викликом для нас стало впровадження дистанційної форми підвищення кваліфікації педагогів під час пандемії. Швидкими темпами довелось оволодіти навичками користування программами Гугл клас, Мудл, Зум, Майкрософт міт та іншими. Така робота об’єднала наш коллектив і показала, що не тільки інклюзивне навчання потребує командної роботи, а і дистанційне також. Досвід роботи з гугл-документами, створенням спільного розкладу,  звітності дало розуміння не тільки складності, а й переваг такої форми роботи з педагогами та коллегами. Кількість осіб, які охоплені навчанням дистанційно значно перевищує кількість тих, хто приїздить навчатися особисто. І це свідчить про переваги дистанційної форми навчання.

Для  педагогів області створено сайт Херсонського обласного  ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти https://sites.google.com/academy.ks.ua/ksrcpio та  професійна спільнота у мережі Фейсбук   https://www.facebook.com/groups/467240564019004,  яка налічує понад 1000 учасників. Ці ресурси  постійно поповнюються методичними матеріалами та новинами щодо упровадження інклюзії в Херсонській області та розміщують матеріали щодо організації та реалізації технологій інклюзивної освіти і нормативно-правові документи. Це є потужним інструментом підвищення кваліфікації, обміну досвідом професійної діяльності та консультацій.

Таким чином, системна, комплексна та різнорівнева діяльність щодо впровадження системи інклюзивної освіти в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Херсонщини значною мірою залежить від створення умов та готовності керівних та педагогічних працівників до роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, організації ефективної діяльності інклюзивних ресурсних центрів, організації масової просвітницької та консультативної роботи з даних питань ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти, формуванням інклюзивної компетентності педагогів закладів освіти Херсонщини.

Але на шляху розвитку інклюзивної освіти є проблеми. Насамперед, це – нестача кадрів. Практично всі заклади освіти звітують про потребу у корекційних педагогах, психологах, реабілітологах, додатковому навчанні педагогів, асистентів учителів. Педагоги потребують практичної допомоги, наставництва щодо організаційних особливостей запровадження інклюзивної форми навчання, створення індивідуальної програми розвитку дитини, написання висновків про комплексну оцінку розвитку дитини з особливими освітніми потребами. Тому, розпочату роботу з підвищення інклюзивної компетентності педагогів необхідно продовжувати ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» відповідно до перспективи розвитку інклюзивного навчання в Херсонській області та Стратегічної перспективи на період 2020-2023 р.р.


Ресурсний центр підтримки демонстрація.ppsx

17 грудня 2020 року в режимі онлайн відбулося V засідання науково-методичної ради Комунального вищого навчального закладу «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради під головуванням Анатолія Миколайовича Зубка, ректора, доктора філософії, професора.

На засіданні ради академії був обговорений і затверджений план-графік підвищення кваліфікації педагогічних працівників Херсонської області на 2021 рік.

З питання «Про діяльність Херсонського обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти щодо підвищення компетентності педагогів в умовах інклюзивної освіти» виступила Церюта Оксана Іванівна, методистка Херсонського обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти».

Заслухавши та обговоривши інформацію доповідачки, члени науково-методичної ради ухвалили відповідний проєкт рішення.


У рамках міжнародного чесько-українського проєкту “На шляху до інклюзії» Асоціацією з міжнародних питань за підтримки програми TRANS Міністерства закордонних справ Чехії у співпраці із КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» 04, 18 та 26  листопада 2020 року відбулися онлайн конференції з тем «Навчання учнів зі специфічними освітніми потребами в умовах пандемії» «Інтерактивні онлайн-інструменти для дистанційного навчання», «Дидактичний матеріал для уроків спеціального педагогічного супроводу і не тільки».

      У заходах взяли участь 500 педагогічних працівників закладів освіти Херсонської області, які мали можливість ознайомитись із досвідом роботи педагогів Чехіїї,  а також колег із Миколаївської і Одеської областей та поділитись власними напрацюваннями із зазначених питань.


Натомість у 2021 році є можливість підвищити кваліфікацію шляхом проходження навчання на курсах підвищення кваліфікації (30-годинні та 150-годинні) у "Херсонській академії неперервної освіти". Переглянути теми та зареєструватись за посиланням sites.google.com/academy.ks.ua/courses/ 


27 жовтня фахівці нашого Ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти взяли участь  у засіданні круглого столу «Креативна терапія на Херсонщині: проблеми та перспективи розвитку» на базі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.О.Гончара. Головною метою зустрічі стало ознайомлення суспільства з основними напрямами арттерапії та анімалотерапії. Учасники презентували проєкти, які реалізуються в нашому регіоні, та обговорили основні проблеми розвитку арттерапії та анімалотерапії на Херсонщині. Програма заходу передбачає   проведення протягом двох тижнів різноманітних майстер-класів, основаних на методах арттерапії та анімалотерапії.  Невипадково захід розпочався із зустрічі фахівців, експертів, усіх тих, кого цікавить креативна терапія як явище та можливість її застосування на Херсонщині. А це і представники освіти, служби у справах дітей Херсонської обласної державної адміністрації,  танцювальної студії та  ансамблю для родин, що виховують дітей з розладами аутистичного спектру. Серед присутніх були також психтерапевти фахівці із нейрографіки та  майстриня-лялькарка. Слухачі почули про досвід роботи з людьми поважного віку територіального центру соціального обслуговування Дніпровського району м.Херсона. А також шляхи реалізації проекту на базі Гончарівки,  який поєднує в собі читання улюбленої книги із застосуванням елеменів каністерапії. На завершення зустрічі усі учасники, звичайно ж, висловили свої думки щодо майбутніх спільних проектів і співпраці на шляху до застосування та впровадження креативної терапії в практичній діяльності.


19.10.2020, в режимі онлайн відбувся навчально-методичний семінар для фахівців ІРЦ на тему "Особливості здійснення корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг дітям з ООП в умовах інклюзивно-ресурсного центру", організований ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти Херсонської області. Учасникам семінару була запропонована тема для обговорення щодо методичної допомоги командам психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП і батькам. Завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Юдіна Олена окреслила головні питання, з якими звертаються за консультаціями педагоги та батьки дітей з ООП. Учасники розглянули циклограму взаємодії ІРЦ та інклюзивних закладів освіти. Були проговорені основні проблеми та шляхи їх вирішення. Запрошений спікер Сабіна Полещук наголосила на необхідності створення сайту та сторінки в соцмережах як умови ефективної роботи ІРЦ. Глущенко Ірина Іванівна, методист центру, провела навчальну лекцію на тему оцінювання мовних компетенцій дітей дошкільного віку, в якій надала вичерпну інформацію про розвиток всіх компонентів мовлення у дітей та логопедичне обстеження. Дякуємо всім учасникам за співпрацю!!До зустрічі! 

Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі 

Міністерство освіти і науки винесло на громадське обговорення проєкт положення про центр професійного розвитку педагогічних працівників 

Проєкт “Освіта вчителів для інклюзії” (Teacher Education for Incluusion TE4I) Европейського Агентства з Особливих Потреб і Інклюзивної Освіти дослідив, як у різних країнах початкова освіта вчителів готує їх “бути інклюзивними” і склав Профіль інклюзивних учителів.  

“Щоб почати дистанційне навчання з дітьми з особливими освітніми потребами, треба просто почати”, – впевнена керівниця інклюзивних проєктів ГО “Бачити Серцем” Наталя Гладких 

Міністерство освіти і науки дало рекомендації щодо роботи інклюзивно-ресурсних центрів під час карантину 

Шановні колеги! Навіть на відстані та у самоізоляції ми намагаємось не залишати вас та  допомагати  корисними фаховими матеріалами і публікаціями. Слідкуйте за оновленнями на сайті академії ( http://academy.ks.ua/?p=15464 ), сайті нашого ресурсного центру та у групі фейсбук.

Нагадуємо, що ми відкриті для спілкування. Якщо є запитання - звертайтесь. Електронна пошта працює у звичайному режимі

Тримаємо «руку на пульсі» і термометра ( про всяк випадок ) на лобі. Здоров’я усім! Бережіть себе!

адреса : 73040, м. Херсон, вул. Покришева, 41

тел. : (0552) 37 - 02 - 00