Dit was het eerste project in het vierde leerjaar. Dit project was een schaduw project met de studenten van de HvA. Ik had een opdracht voor het bedrijf Solmate. Na pitches over de opdrachten van alle opdrachtgevers kregen we de mogelijkheid om te kiezen uit een daarvan. Mijn eerste keuze was de opdracht van Victor Thijssen om een ei-onthoofder te maken, maar die opdracht was al gekozen door een andere groep. Uiteindelijk heb ik de opdacht van Frank Selree en Maartje van Agt gekozen om het prototype van een zonneoven die zij gemaakt hebben te verbeteren. Mijn groepje bestaat uit: ´Mischa Kockmann, Yaro Ligthart, Jorick Hasper en mezelf. Ik ben gekozen tot teamleider.
Onze opdracht is om de huidige, door Solmate gemaakte zonneoven te verbeteren. Er werd gekeken naar de huidige prestaties en afmetingen van hun zonneoven. We hebben manieren bedacht om deze eigenschappen te verbeteren. Zo zat hun ontwerp qua vervoer en gebruik erg goed in elkaar, maar het liet via kleine spleten toch nog te veel warmte verloren gaan. Bovendien was in dit prototype aluminiumfolie gebruikt, wat niet zo goed zonlicht reflecteert als andere materialen. We hebben gedurende het project de verschillende isolatie materiaal onderzocht, en we zijn tot de conclusie gekomen dat natte cellulose en bakeliet de beste twee opties zijn. We hebben een lijst opgesteld met de voordelen van beide materialen:
Fenol Formaldehyde
Als buitenkant:
Als vervanging van het aluminiumfolie in het prototype, hebben we na onderzoek geanodiseerd aluminium gevonden. Anodiseren wil in het kort zeggen dat het metaal wordt voorzien van een oxidelaag, die de corrosie van het materiaal tegengaat. Het voordeel van geanodiseerd aluminium is dat het vrijwel roestbestendig is en niet dof wordt. Door het gebruik van geanodiseerd aluminium wordt de levensduur van de zonneoven verlengd.
Na een vergadering met de opdrachtgevers zijn we tot de conclusie gekomen dat de prijs van de zonneoven rond de honderd euro zou moeten liggen om het tot een succes te maken, want het is een afweging van kwaliteit en prijs. Hoe hoger de kwaliteit, hoe duurder en daarmee onbereikbaarder(voor de consument) het wordt. Maar hoe lager de kwaliteit(hoe langer het duurt om op te warmen, de levensduur) hoe goedkoper het product wordt. honderd euro ligt ongeveer in het midden van de schaal.
Wat heb ik geleerd?
Ik heb dit project geleerd dat teamleider zijn veel meer is dan af en toe iets zeggen en de taken verdelen. Ik heb geleerd van de fouten die ik heb gemaakt en hoop het in het vervolg beter aan te pakken. Ik moet meer leiderschap tonen door bijvoorbeeld de afgeleverde deliverables van mijn team te controleren(op taalfouten, maar ook of de opdracht goed begrepen is). De volgende keer dat ik teamleider ben, zal mijn hele groepje beter presteren door wat ik heb geleerd. Verder heb ik geleerd om een Plan van Aanpak(PVA) en een planning te maken. Ik heb niet zo vaak de planning moeten maken, dus het was wel goed dat ik mezelf deze taak gaf zodat ik die competentie kon ontwikkelen.
Alle belangrijke documenten en deliverables: