„Jedině děti vědí, co hledají.“

Antoine de Saint-Exupéry

NA ČEM PRACUJEME

Adventure playground na Praze 6

Zveme všechny děti i dospělé k dobrodružné hře Na Kocínce!

Od 4. do 27.6. bude otevřené ukázkové hřiště ve formě konceptu Adventure Playground, tedy hřiště, které staví samy děti. Hřiště bude otevřené všem, zadarmo, každý den kromě pondělí od 14:00 do 19:00 hodin.

Projekt je první pilotní ukázkou tohoto druhu hřiště v ČR, realizované ve spolupráci s DDM, Města přátelské dětem a městskou částí Praha 6. Na hřišti potkáte školené lektory, kteří Vám rádi zapůjčí nářadí, různé herní prvky a materiál na tvoření.

Cílem projektu je využit stávající kus městské divočiny pro dětskou hru a rozšířit možnosti dětské hry ve městě, nabídnout místo, kde se děti budou cítit dobře, svobodně a kde budou mít pocit, že to místo patří jenom jim, kam mohou přijít a zažívat dobrodružství.

Více informací najdete zde.

Chcete vidět, jak to na hřišti vypadá? Můžete se podívat očima Tomáše Prince, kterému tímto děkujeme za skvělé video!

Stránky projektu a více informací k dobrodružné hře na www.adventureplayground.cz

Konference 2023: Dobrodružná hra ve městě

Konceptu Adventure playground se v listopadu 2023 věnoval čtvrtý ročník konference Architektura dětem, kterou pravidelně spoluorganizujeme s FA ČVUT.

Krátký klip z konference nově ke zhlédnutí zde.

Další informace najdete na architekturadetem.cz a ve tiskové zprávě: https://bit.ly/3Qa5C9X 

Víceúčelový rodinný park Komenda v Opavě


Projekt revitalizace stávajícího parku cílí na všechny věkové skupiny uživatelů, v parku přibudou herní prvky, sportovní multifunkční plocha a rozhledna zasazené do zajímavého terénu - herní krajiny. Součástí návrhu je také grill-point, stánek s veřejnou toaletou, nedílnou součástí je multifunční mobiliář a veřejné osvětlení, vše propojuje nová parková cesta. Projektová dokumentace vznikla v úspěšné spolupráci MPD se skutek architecture.

Mezinárodní projekt MYHOOD


Cílem projektu je vytvořit metodiku, která by zapojila mladé lidi do spoluvytváření udržitelného a ekologičtějšího města prostřednictvím vývoje vhodných vzdělávacích materiálů na téma o změně klimatu. Výstupem projektu bude interaktivní online aplikace, která umožní mladým uživatelům se aktivně zapojit a podílet se na navrhování veřejných prostranství. Více na webových stránkách projektu.

Projekt je spolufinancovaný Evropskou Unií.

Mezinárodní projekt EDUSCAPE


Projekt vychází z myšlenky, že krajina („Landscape“ v nejširším významu slova) může ve své komplexnosti velmi dobře sloužit jako prostředek pro výuku témat týkajících se adaptace na změnu klimatu i dalších témat vyžadujících interdisciplinární přístup. Momenálně dokončujeme Eduscape Metodologii a strukturu lekcí, které bychom v nejbližší době rádi konzultovali s kolegy z oblasti vzdělávání. S partnery projektu jsme došli ke konsenzu, že lekce projektu Eduscape by měly být zaměřeny nejen na vzdělávání o krajině a klimatické změně, ale měly by krajinu v učebnímu procesu využívat zároveň jako prostředníka. (Odtud podtitul projektu „Learning through Landscape“). Více se dočtšte na webových stránkách projektu.

Projekt je financovaný Evropskou Unií.

Workshopy pro ZŠ: Moje čtvrť a klimatická změna: Zelená – Modrá – Šedá


Výukové a plánovací workshopy seznamují žáky ZŠ na území hl. m. Prahy s palčivými tématy týkající se našeho životního prostředí (urbánního a přírodního), klimatické změny a adaptace na ní a předávají jim současné poznatky z oboru ekologie, krajinářské architektury a městského plánování. Workshopy nabízejí dětem možnost pohlédnout novýma očima na prostor v blízkosti školy, mají možnost se nad ním zamyslet v nových souvislostech, udělat si na něj svůj názor a získat tak k němu pevnější vztah. V neposlední řadě, děti přicházejí na možná řešení, jak na úrovni jedince (co může udělat každý z nás), tak na úrovni komunity, městské části a celého města. Workshopy v souvislostech, na praktických příkladech a zábavnou interaktivní formou předávají poznatky, které se průřezově dotýkají učiva řady školních předmětů, jako je např. občanská výchova, dějepis, biologie, zeměpis, matematika, výtvarná výchova atp.

Více si můžete přečíst zde.

Krátké 10min video, záznam dopoledního workshopu na ZŠ Antonína Čermáka, můžete shlédnout zde.

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

ANALÝZA NABÍDKY PRO HRU A AKTIVITY DĚTÍ VE VEŘEJNÉM PROSTORU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA - DOLNÍ MĚCHOLUPY


Analýza mapuje potřeby a přání obyvatel Dolních Měcholup ve věku do 15 let a posuzuje stávající nabídku pro hru, pobyt a další aktivity na celém území obce s důrazem na nejbližší okolí ZŠ Kutnohorská, konkrétně dětského hřiště a okolního parku. Analýza vychází z on-line dotazníkového šetření a z šetření přímo v místě a je doplněná o doporučení, jak přistupovat k proměnám veřejného prostoru obce s ohledem na potřeby a přání jeho nejmladších uživatelů. Výstupy si můžete prohlédnout zde. 


ANALYTICKÁ STUDIE A DOPORUČENÍ STRATEGIE MĚSTA PŘÁTELSKÉHO

K DĚTEM PRO PŘEDPROSTOR A NAVAZUJÍCÍ OKOLÍ ZŠ JIHLAVA, E. ROŠICKÉHO 2


Studie se zaměřuje na veřejný prostor z pohledu potřeb dětí a mládeže. Součástí výstupu je strategie pěší mobility a nabídka příležitostí pro pobyt a hru jak dětí a mládeže, tak dospělých uživatelů. 


REVITALIZACE ZELENĚ PŘED ZÁKLADNÍMI ŠKOLAMI NA NÁMĚSTÍ SVOBODY

s participativním zapojením budoucích uživatelů pro Nápad pro Šestku 2019


Prostranství před základními školami na náměstí Svobody má charakter rozšířeného chodníku s ostrůvky nevyužívané a zanedbané zeleně. Na základě dotazníkového šetření a rozhovorů se žáky z místních základních škol jsme navrhli mobiliář a úpravy zeleně, které umožní využití daného místa pro posezení a krátkodobé trávení volného času.

EDUKATIVNĚ TVOŘIVÉ WORKSHOPY - MOJE ČTVRŤ A ZMĚNA KLIMATU

Vzdělávací workshopy pro žáky ZŠ rozvíjí znalosti a povědomí dětí o architektuře

a plánování města ve spojitosti s klimatickou změnou a potřebou adaptace na ni. Kromě edukativní funkce mají workshopy ambici vzbudit v dětech zájem o prostředí, ve kterém se běžně pohybují. Průzkumy ukazují, že právě z dětí, které své prostředí znají a mají k němu vybudovaný vztah, se v dospělosti stávají aktivní a odpovědní občané zasazující se o rozvoj čtvrti, ve které žijí. Pracovní listy ke stažení zde.

Projekt finančně podpořila MČ Praha 6.

BROŽURA PARTICIPACE DĚTÍ A MLÁDEŽE

Brožura přibližuje základní principy a postupy při spoluúčasti dětí a mladých lidí na tvorbě podkladů, návrhů a rozhodnutí, které určují podobu a charakter území

a v něm se odehrávajících aktivit. 

Brožura ke stažení zde.


Konference Architektura dětem 2019: Participace dětí a mládeže

Jak efektivně zapojit děti a mládež do participace? Které metody participace se nejvíce osvědčují? Jak využít potenciál dětí v procesu navrhování prostředí? Jaké jsou přínosy participace jako nástroje ve vzdělávání? Poslechněte si názory řečníků na toto téma. 

Podívejte se na výstupy z konference zde.


Jsme rádi, že vám můžeme představit memorandum Děti a město / Prostor pro hru, které vzniklo v návaznosti na konferenci Architektura dětem 2018. 

Prostudujte, sdílejte, šiřte! Memorandum můžete podpořit přímo na odkaze zde: http://www.architekturadetem.cz/memorandum/

Zasaďme se společně o vznik veřejných prostorů, které budou bezpečné, uživatelsky přívětivé a které budou vycházet vstříc potřebám dětí.

KONFERENCE ARCHITEKTURA DĚTEM 2018

Druhý ročník konference se tentokrát zaměřil na téma Děti a město / Prostor pro hru. Cílem bylo upozornit na důležitost dětské hry venku a na to, že herní prostory jsou důležitou součástí města a měly by být proto navrhovány odborníky tak, aby nejen dobře sloužily dětské hře, ale zároveň vhodně zapadaly do daného prostředí. Více ...

PRŮZKUM HERNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ V LOKALITĚ ČERVENÝ VRCH

Dokument mapuje mobilitu, trávení volného času a herní příležitosti pro děti v celém území Červeného Vrchu a přibližuje názory a přání místních dětí. Výsledky průzkumu v terénu a ankety na školách zde. 

KONFERENCE ARCHITEKTURA DĚTEM 2017

Spolupracovali jsme na organizaci konference, na které se propojili architekti, pedagogové a další, kteří se zabývají osvětou dětí ve vnímání architektury a prostředí. konference otevřela diskuzi o tom, jak vyučovat na školách téma architektury a veřejného prostoru, jak v dětech probudit zájem o jejich nejbližší okolí a jak je zapojit do jeho proměny. Videozáznamy z konference zde.

BUBENEČ S DĚTMI PRO DĚTI

Participativní projekt, který usiluje o to, aby veřejný prostor Bubenče sloužil lépe dětem ve věku 7–15 let. Od ledna do června 2017 proběhla v Bubenči řada přednášek, setkání pro veřejnost, dílny na základních školách, ale i soutěž pro děti o nejlepší nápady na proměnu míst, kde tráví svůj volný čas venku. Více ...

FESTIVAL DĚTI BUDÍ BUBENEČ

Jednodenní proměna veřejného prostranství s cílem ukázat, jak snadno se město stane atraktivní nejen pro děti, ale i pro všechny kolemjdoucí. Akce přináší téma navrhování veřejného prostoru měst široké veřejnosti.  


Během 1. ročníku festivalu s názvem Děti budí Bubeneč vznikl i film, který o nás natočil tým z Nadace Proměny Karla Komárka. Za podporu děkujeme.


VENKOVNÍ VELKOFORMÁTOVÁ MULTIFUNKČNÍ STAVEBNICE

Spolek město přátelské k dětem navrhl a nechal vyrobit originální velkoformátovou stavebnici pro venkovní použití. Stavebnici také půjčujeme. 

Reference ke stavebnici např. zde: https://www.facebook.com/hranicarusti.cz/posts/2256175617731006

PARAMETRY PRO MĚSTO PŘÁTELSKÉ K DĚTEM, PRAHA 7

Sběr dat pro vypracování Studie posouzení a doporučení parametrů města přátelského k dětem na území MČ Praha 7, v partnerství s MČ P7 a FA ČVUT, 2016. Článek v časopisu Hobulet k přečtení zde.

PARAMETRY PRO MĚSTO PŘÁTELSKÉ K DĚTEM, PRAHA 3

Studie posouzení a doporučení parametrů města přátelského k dětem na území MČ Praha 3, v partnerství s MČ P3 a FA ČVUT, 2013-2014, více...