Propojujeme

děti, veřejnost, architekty a městskou správou

 při tvorbě městského prostředí.

Dne  24.4. ve Skleněném paláci na Praze 6 proběhla přednáška naší kolegyně Caroliny Sidon o berlínských adventure playground.


Carolina v doprovodu Martyna Sorge, který je členem předcednictva asociace dobroružných hřišt v Německu, navštivila 6 hřišt, včetně nejstaršího již 50 let fungujícího hřiště a strávila celý jeden den jako playworker na jeho hřišti.

Zveme Vás na 4. setkání projektu Eduscape 24.5. opět na Fakultě architektury ČVUT.


Přihlašujte se na email eduscape2022@gmail.com. Kapacita konference omezená.

V návaznosti na naší konferenci Architektura dětem organizátorky Magdalena Smetanova a Carolina Sidon přibližují koncept Adventure playground a volné tvořivé hry v pořadu ArtCafé


Přejeme příjemný poslech.

Další ročník workshopů pro ZŠ Moje čtvrť a klimatická změna: Zelená - Modrá - Šedá máme za sebou. 

Bylo to skvělé! Moc děkujeme všem zúčastněným žákům a učitelům.


Krátké video, které napoví jak naše workshopy probíhají, můžete shlédnout zde. 


Za finanční podporu realizace děkujeme Hlavnímu městu Praha. 

I v letošním roce pokračujeme s realizací workshopů Moje čtvrť a klimatická změna: Zelená - Modrá - Šedá. Na jaře jsme za finanční podpory hlavního města Prahy realizovali 6 workshopů na ZŠ Antonína Čermáka v Praze 6. Dle získaných poznatků v bezprostředním okolí školy a na základě zpětné vazby od zúčastněných žáků vnímáme, že je toto téma aktuálnější než kdy jindy. 

Děkujeme zúčastněným a těšíme se na pokračování po letních prázdninách.



Projekt Eduscape bude mít brzo své první narozeniny! Připravili jsme pro vás EDUSCAPE newsletter, ve kterém je krátce shrnuto, co se uplynulý rok podařilo, na čem se právě pracuje a jaké jsou vyhlídky do budoucna. Odkaz na českou verzi zde.



Eduscape má nové webové stránky, na kterých můžete najít nově odkaz na záznam druhého mezinárodní setkání v italském Ascoli Piceno. Setkání doprovodila konference, která představila aktivity řady velmi inspirativních odborníků a organizací z oblasti školního i mimoškolního environmentálního vzdělávání v Itálii. Projekt Eduscape vzniká díky financování Evroskou Unií.


Zveme vás na mezinárodní setkání zaměřené na vzdělávání dětí základních škol k tématu krajiny a adaptace na změnu klimatu, které proběhne formou online webináře  ve čtvrtek 9. června od 13:00 do 17:00 hod. 

Setkání se koná v návaznosti na zahájení mezinárodního projektu EduScape, který vychází z myšlenky, že krajina („Landscape“ v nejširším významu slova) může ve své komplexnosti velmi dobře sloužit jako prostředek pro výuku témat týkajících se adaptace na změnu klimatu i dalších témat vyžadujících interdisciplinární přístup

Obsahem setkání budou krátké prezentace organizací a odborníků, kteří se dlouhodobě zabývají vzděláváním dětí o krajině a environmentálních tématech. Navazující kulatý stůl bude věnován diskusi s cílem definování hlavních východisek, jak tuto oblast výuky dále podpořit, smysluplně rozvíjet a postupně začleňovat do vzdělávacích osnov

Vzhledem k mezinárodnímu nastavení projektu a přítomnosti zahraničních partnerů bude komunikace probíhat převážně v angličtině.

Registrace zdarma na eduscape2022@gmail.com. 

Také si myslíte, že by se děti měly už na základní škole seznámit s tématem krajiny ve spojitosti se změnou klimatu?  


Pak jsme velmi rádi, že Vám můžeme oznámit, že náš projekt EduScape: Landscape and Climate Change Adaptation in Education, v rámci programu Erasmus+ Klíčová akce 2: Partnerství pro spolupráci, byl schválen, a začali jsme na něm s našimi partnery intenzivně pracovat. 


Projekt koordinuje Ústav krajinářské architektury, Fakulty architektury ČVUT a našimi partnery jsou Technische Universität v rakouské Vídni, Università degli Studi di Camerino v italském Camerinu, Universidad Rey Juan Carlos ve španělském Madridu a český partner – nezisková organizace, která se zabývá participací dětí a mládeže – Město přátelské k dětem.


Kromě plodných diskusích o tématu mezi partnery nás čekají také mezinárodní setkávání a veřejné diskuze s odborníky i širší veřejností. Zejména se pak těšíme na aktivní práci s dětmi a jejich učiteli. Výstupem budou totiž ucelené vzdělávací materiály, které žákům nejen přiblíží význam krajiny pro zmírňování dopadů klimatické změny, ale také děti pozvou ven, aby získávaly lepší vztah ke svému prostředí – své krajině.


O průběhu našeho snažení vás budeme pravidelně informovat!


Pokud byste měli zájem se o projektu dozvědět více nebo se do něj zapojit, kontaktujte nás na eduscape2022@gmail.com. 

Herní dny ve Studiu ALTA od září opět pokračují!

Přijďte na zahradu západního křídla Invalidovny, pro děti bude přichystaná velkoformátová stavebnice, balanční desky, chůdy nebo různé materiály ke stavění a experimentování.


Do konce října každé úterý od 14:00 do 17:00.

V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

V říjnu se vracíme do Bubenče a vytváříme PROSTOR PRO HRU. Stavebnice, balanční prvky a tvořivá truhlářská dílna.

2.10. 13:00-16:00 Park Gen. Láz. Cárdenase - prostor před

3.10. 10:00-13:00 Farmářské trhy na Kulaťáku

ZRUŠENO 16.10. 13.00-16:00 Puškinovo náměstí

ZRUŠENO 17.10. 10:00-13:00 Farmářské trhy na Kulaťáku

Akce je určena pro děti ve věku 6-16 let, uvítáme ale i mladší děti v doprovodu rodičů a další zájemce o volnou hru. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná. Projekt finančně podpořila MČ Praha 6.

Studio ALTA ve spolupráci se spolkem Město přátelské k dětem otevírá zahradu západního křídla Invalidovny dětem. Pro děti bude přichystaná velkoformátová stavebnice a další volné materiály ke stavění a experimentování.

Akce se koná každé úterý od 14:00 do 17:00 (v případě nepříznivého počasí se akce nekoná) OD 12.10. ZRUŠENO

Pozvánku s podrobnými informacemi si můžete stáhnout zde

Město přátelské k dětem, z.s. ve spolupráci a za finanční podpory Nadace Heinricha Bölla (HeinrichBöll-Stiftung) pořádá ve dnech 15. - 17. září 2020 třídenní studijní exkurzi do Berlína, zaměřenou na netradiční a udržitelné veřejné prostory, určené primárně ke hře, relaxaci a odpočinku. 

Pozvánku s podrobnými informacemi si můžete stáhnout zde. Přihlašujte se do 29.7.2020 emailem na mirjanapetrik@gmail.com.

Konference Architektura dětem 2019: Participace dětí a mládeže

Jak efektivně zapojit děti a mládež do participace? Které metody participace se nejvíce osvědčují? Jak využít potenciál dětí v procesu navrhování prostředí? Jaké jsou přínosy participace jako nástroje ve vzdělávání? Poslechněte si názory řečníků na toto téma. 

Podívejte se na výstupy z konference zde.


Zveme vás na další ročník konference Architektura dětem, tentokrát na téma PARTICIPACE DĚTÍ A MLÁDEŽE.

Přijďte si vyslechnout názory odborníků a seznámit se s příklady dobré praxe. Zapojte se do diskuze o tom, jak umožnit dětem spolurozhodovat o světě, ve kterém žijí.

24.-25. října 2019

CAMP a Fakulta architektury, ČVUT, Praha.

Více info a přihlášení zde ...

Zveme vás na seminář SZKT Dětská hřiště a plánování pro hru - nové trendy pro udržitelné a přívětivé město.

Seminář představí memorandum Děti a město / Prostor pro hru a prohloubí témata, kterým se věnovala konference Architektura dětem 2018.

V programu je řada témat, jako například certifikace herních prvků včetně autorských prvků, konceptu hodnocení přínosného rizika, platné legislativy a zodpovědnosti, která z ní vyplývá pro provozovatele herních ploch, a také třeba problematiky použití syntetických povrchů v prostorách sportovních a dětských hřišť. 

Více info a přihlášení zde ...

Výstupy z konference Architektura dětem 2018 Děti a město / Prostor pro hru konečně online!

Videozáznamy přednášek i závěrečné diskuze sledujte zde.

Jsme rádi, že vám můžeme představit memorandum Děti a město / Prostor pro hru, které vzniklo v návaznosti na konferenci Architektura dětem 2018. 

Memorandum ke čtení a ke stažení zde.

Prostudujte, sdílejte, šiřte! :) 

Zasaďme se společně o vznik veřejných prostorů, které budou bezpečné, uživatelsky přívětivé a které budou vycházet vstříc potřebám dětí.

Ve dnech 25. -26. října 2018 proběhl v prostorách CAMP (Centrum Architektury a Městského Plánování) v Praze druhý ročník konference Architektura dětem 2018, tentokrát zaměřený na téma Děti a město / Prostor pro hru. 

Cílem konference bylo upozornit na důležitost dětské hry venku a na to, že herní prostory jsou důležitou součástí města a měly by být proto navrhovány odborníky tak, aby nejen dobře sloužily dětské hře, ale zároveň vhodně zapadaly do daného prostředí

Podívejte se na spot z konference nebo čtěte více ...