TÝM

MIRJANA PETRIK


Architektka, zakladatelka a předsedkyně neziskové organizace Město přátelské k dětem, z.s., který propojuje veřejnou správu, odborníky a mladé občany v projektech zaměřených na městské plánování, vzdělávání a participaci dětí a mládeže. Zabývá se participativními projekty zaměřenými na zkvalitňování městského prostředí, je odbornicí na participaci dětí a mládeže. 

Přednáší na Fakultě Architektury, ČVUT v Praze, kde zároveň vede výzkumné projekty zaměřené na problematiku plánování udržitelných měst. Spoluzakladatelka online platformy Architektura dětem (www.architekturadetem.cz) v rámci které organizuje každoroční mezinárodní konference Architektura dětem. Je členkou komise pro architekturu a urbanismus Statutárního města Jihlava. V minulosti působila v Community Engagement, Design and Research Center (CEDaR), CU, Boulder, USA.

TEREZA HORNOVÁ 

Učitelka, metodická podpora, koordinátorka vzdělávacích projektů. Má pedagogické vzdělání i zkušenosti a pomáhá s metodikou projektů, podílí se na workshopech jako lektorka. Dál se ve spolku angažuje tam, kde je zrovna třeba - zejména při organizaci akcí jako například Děti budí Bubeneč nebo spolupořadatelství konference Architektura dětem. 

IVA HEJZLAROVÁ

Spoluzakladatelka spolku, lektorka. Po studiu krajinářské architektury a dvouleté praxi v Anglii se stala aktivním členem spolku, v rámci kterého se věnuje projektům zaměřeným na městské plánování s ohledem na děti, příležitostem pro hru, trávení volného času a kontakt s přírodou.

MAGDALENA SMETANOVÁ

Projektuje v ateliéru krajinářské architektury IN-SITE, jehož je spoluzakladatelkou. Dlouhodobě se věnuje prostorům pro hru a zahradám pro děti. Je aktivní členkou spolku Město přátelské k dětem, z. s. a České asociace pro krajinářskou architekturu – Sekce Společnosti pro Zahradní a krajinářskou tvorbu (ČAKA/CZALA). 

MARKÉTA HOSSINGEROVÁ 

Koncept, příprava a pedagogické vedení workshopů. Absolventka filozofické a pedagogické fakulty a členka spolku Pěstuj prostor. Dlouhodobě se věnuje výchově ke vztahu ke kulturně historickému dědictví a tvůrčímu psaní. Iniciovala vznik časopisu Pilíř pro zájemce o vzdělávání a výchovu dětí a mládeže a v letech 2019–2021 jej vedla jako šéfredaktorka. Usiluje o zpřístupňování znalostí a dovedností v oblastech architektury i urbanismu dětem a mládeži. V rámci projektu EHMK – Plzeň 2015 připravila a uskutečnila projekt Políbení panelem pro žáky 1. ZŠ Plzeň. Je členkou pracovní skupiny Vzdělávání České komory architektů. 

CAROLINA SIDON

Věnuje se dětské tvořivé hře, inovaci ve vzdělávání a metodické podpoře pedagogů. Pracuje v Muzeu Říčany, které realizuje projekty a programy zaměřené na učení zážitkem, badatelskou výuku, rozvoj tvořivosti, učení venku a místně zakotvené učení. Je spoluautorkou a mentorkou metody Tvořivé hry, která je novým pedagogickým směrem tvořivých činností v předškolním vzdělávání.

 

ELIŠKA VALOUCHOVÁ

Socioložka. Od studií sociologie a sociální politiky a sociální práce na FSS MU v Brně se věnovala aplikovanému výzkumu v sociálně vyloučených lokalitách. Poté působila na různých pozicích v organizaci Člověk v tísni, o.p.s. v oblasti podpory dětí ohrožených školním neúspěchem. V současnosti kromě péče o vlastní děti konzultuje a spoluutváří různé projekty v tématech vzdělávání, sběru dat a městského a venkovského plánování. 

EVA JENÍKO

Autorizovaná krajinářská architektka, spoluzakladatelka atelieru krajinářské architektury IN-SITE. Věnuje se krajinářské architektuře v měřítku od detailů přes veřejné prostory až po koncepční krajinářské dokumenty. Zajímá se o komplexní krajinářská řešení, směřující k udržitelnému přístupu ke krajině urbánní i volné. Je aktivní členkou České asociace pro krajinářskou architekturu a delegátkou za ČR v IFLA EU. 

MARKÉTA PATELOVÁ

Interiérová designérka, žila v Londýně, ve Španělsku a v jihovýchodní Asii. V současnosti žije v Praze – Bubenči, kde spolupracuje na organizaci několika projektů kombinujících dětskou hru s vnímáním veřejného prostoru (Zažít město jinak a Děti budí Bubeneč 2017). Je členkou spolku Město přátelské k dětem, se kterým realizovala participační projekt pro místní školy – Děti a město.

HENRY HANSON

Spoluzakladatel spolku Město přátelské k dětem, z.s. Architekt a krajinářský architekt původem z USA. Přes 30 let v USA učil a vedl vlastní firmu Hanson Design Group, která se zabývala městským plánováním, komunitním plánováním a cenově dostupným bydlením. Byl pedagogem na Fakultě architektury ČVUT v Praze. 

Henry, bývalý ředitel organizace Centre for the Future, se podstatnou část svého kariérního života věnoval participaci a spolupráci s respektovanými nadacemi, jako např.  Heinz Endowments, jejíž cílem je napomáhat lepší komunikaci mezi místními komunitami, návrháři a místní samosprávou. 

RADKA KMOCHOVÁ

učitelka