Сторінка медсестри

ОЗДОРОВЛЕННЯ ТА ЗАГАРТУВАННЯ ДІТЕЙ ВЛІТКУ

У кожній сім'ї насамперед дбають про те, щоб діти росли здоровими, веселими та бадьорими.

Літо – найкраща пора, щоб розпочати рішучі дії задля зміцнення здоров'я дитини. Діти та дорослі повинні розуміти цінність власного життя та здоров'я.


Літнє оздоровлення передбачає внесення змін у режим дня дітей, а саме:

Максимальне перебування дітей на свіжому повітрі;

Відповідну вікові тривалість сну та інших видів відпочинку;

Достатню рухову активність.


Цієї чудової пори неможливо сидіти в чотирьох стінах. Дитина прагне повітря, сонця, прохолоди, води, що освіжає в спеку. Їй хочеться якомога більше гуляти серед чудової природи й активно рухатися – бігати, стрибати, лазити. Влітку , власне, і починається знайомство дітей із землею, повітрям і водою. Вся навчальна робота цієї благодатної пори року проводиться з хлопчиками та дівчатками надворі. Батьки можуть дозволяти дітям ранкові пробіжки босоніж по травичці та веселе обливання водою – найкращий початок дня.


Теплої пори року одяг дитини має бут легкий і зручний. Найліпше з натуральних тканин, бо синтетичні тканини можуть викликати подразнення шкіри і , навіть, алергію. Панамка, кепка – обов'язковий атрибут літа. Найкраще мати головний убор з козирком, щоб сонце не сліпило очі.


Взуття має бути легке, в якому зручно бігати та стрибати. Найліпше – це сандалики, що мають упор для пальців і добре фіксуються на нозі ремінцем. Закриті туфлі на гумовій підошві, а тим паче кросівки з штучної шкіри, парять ноги, що для дитини дуже шкідливо ( в неї , навіть, може розвинутися ревматизм). «Шльопки» легко спадають з ніг, а якщо маля дуже рухливе, можуть стати причиною вивиху.


Пам'ятайте: на сонці дитині спершу можна перебувати 5 хвилин ( поступово тривалість перебування на сонці доводять до 15 хвилин). Найкраще малюкам засмагати у напівзатінку, що його створюють листя дерев та кущів.


Купатись з дитиною можна , коли температура води перевищить +20 С. Стежте , щоб дитя не пере охололо.


Особлива увага в літній період приділяється і харчуванню дітей. Збагачується раціон дітей за рахунок свіжих овочів, фрукті, зелені.


Літній період особливо сприятливий для початку загартування дитячого організму , як у повсякденному житті, так і спеціально організованого ( повітряні, сонячні ванни, водні процедури, дозований біг, ходіння босоніж тощо). Повітряні ванни приймаються при температурі повітря + 21 С до + 15 С до 30 хвилин влітку. Коли дуже тепло діти можуть бавитися весь день у самих трусиках та легеньких маєчках. Завдяки сонячним променям від під шкірою відкладається вітамін «Д», що оберігає малюків від хвороб.


Водні процедури ( обливання, купання) очищують шкіру від бруду, поліпшують кровообіг у судинах.


Повітря лісів , садів або міських парків насичене особливими речовинами – фітонцидами, що збагачують кров киснем.


Сонце, повітря, вода – то все надійні засоби , котрі, як-то кажуть : «завжди під рукою».


В процесі загартування ними підвищується стійкість дитячого організму до змін у навколишньому середовищі, тренується реакція на перепади температури.


Загартування поліпшує обмін речовин, благотворно позначається на роботі дихальної, серцево – судинної систем, підвищує м'язів тонус. Крім того, воно підвищує провідність у нервових клітинах, що , в свою чергу, сприяє поліпшенню умов для розвитку мислення.


Оздоровлений та загартований організм легше переносить фізичні і розумові навантаження.

Профілактика грипу

Оберігайтесь контакту з хворим на грип.

Підвищуйте опірність організму, раціонально харчуйтеся, вживайте в їжу більше вітамінів (зелена цибуля, часник).

Дотримуйтесь правил особистої гігієни: мийте руки перед їжею, користуйтеся індивідуальними предметами особистої гігієни.

Загартовуйте свій організм: щодня обтирайте холодною водою, займайтеся фізкультурою, більше бувайте на свіжому повітрі.

Підтримуйте зразкову чистоту в оселі та виробничому приміщенні, прибирання проводите вологим способом.

Уникайте тривалого переохолодження організму, особливо з перебуванням на протягах - це знижує опірність організму.

Своєчасно виявляти і ізолюйте хворих на грипп - є головним джерелом поширення інфекції.

Прикривайте ніс і рот марлевою пов'язкою з чотирьох шарів марлі при догляді за хворим на грип.

Частіше бувайте на свіжому повітрі, намагайтеся частину шляху на роботу і з роботи пройти пішки.

Неспецифічна сезонна профілактика: Загартовування

- Прийом загальнозміцнювальних і тонізуючих препаратів( екстракт елеутерококу, женьшеню), препаратів більш вираженої імуномодулювальної дії - екстракт або пігулки ехінацеї, імунсил, імунал).

- Прийом вітамінних комплексів або вітаміну С у дозі 0,5 г на добу

- Систематичне споживання цибулі, часнику, лимонів

- Дотримання належного повітряного режиму: постійне провітрювання приміщень, їх ароматизація ароматичними оліями шавлії, чайного дерева тощо

Специфічна профілактика:

Щеплення, проведене в потрібний час та в належному об’ємі живою (інтраназально) або інактивованою вакциною (парентерально). Щепленню насамперед підлягають особи з підвищеним ризиком розвитку ускладнень, з хронічними захворюваннями дихальної системи, хворі на цукровий діабет тощо. Їх за бажанням можуть робити всі, хто не має протипоказань.

У період епідемії рекомендується приймати амізон, афлубін, антигрипін.

Не забувайте про вітаміни

У зимовий період раціон малюка має бути висококалорійним, вміщувати багато білків, вуглеводів і вітамінів. Рис, гречана та вівсяна каші, біле куряче й індиче м’ясо, риба, нежирні свинина і яловичина мають складати основу харчування.

І звісно ж, не можна забувати про овочі й фрукти. Холодної пори року найважливішим є вітамін С, який захищає дитячий організм від застуди. Його у великій кількості містять петрушка, солодкий болгарський перець, брюссельська, цвітна, білоголова капусти та шпинат. Аби максимально зберегти цінні речовини в овочах, варіть їх не надто довго.

Найбільш корисними фруктами взимку вважаються ківі, лимон, апельсин, грейпфрут і мандарин. Якщо у малюка діатез чи алергія на ці фрукти, замінити їх можуть морожені ягоди: суниці, малина, чорна смородина, аґрус.

Дефіцит вітамінів

А чи знаєте ви, що людині потрібна зовсім мала кількість різноманітних вітамінів - всього лише десяті, соті або навіть тисячні частинки грама, але без них, виявляється, розвиваються тяжкі порушення функцій багатьох органів та систем.


Вітаміни, що знаходяться в різних продуктах харчування, нараховуються десятками. І кожний з них діє на певний процес, що відбувається в організмі. Вітаміни А відноситься до жиророзчинних вітамінів та знаходиться в продуктах тваринного походження. Вони стимулюють вплив на дихання тканин клітин, на обмін білків та вуглеводів, сприяє прискоренню обміну жирів та фосфоліпідів. Особливо велике значення вітаміну А на функцію зору. Фото чуттєвий пігмент - родопсин, що знаходиться в паличках сітчатки очей, вміщує вітамін А та білок опсин. При недостатній кількості цього вітаміну послаблюється захисна якість і створює сприятливі умови для проникнення мікробів в організм. Вітамін В-1 (тіамін) розчиняється в воді, знаходиться в основному в продуктах рослинного походження. Він приймає участь в окисленні піровіноградної кислоти - речовини, що утворюється в процесі перетворення глюкози в організмі. При дефіциті тіаміну порушуються багато ланок обміну речовин, що негативно впливає на провідність нервових тканин. Це проявляється слабкістю, швидкою втомою, безсонням, головним болем, іноді порушенням чуттєвості в руках і ногах. Страждає також серцево-судинна система: з'являється задишка, біль в області серця.

Роль вітаміну С в організмі різноманітна. Ферменти, які вміщують цей вітамін, приймають участь в реакціях, які зумовлюють підвищення захисних функцій організму, в обміні залізу, фосфору, в формуванні сполучникової тканини, у підтримці нормального проникнення кров'яних капілярів. Внаслідок недостатнього потрапляння в організм аскорбінової кислоти підвищується проникнення стінок капілярів. Виникає кровотеча ясен, їх припухлість і хворобливість. Потім, якщо в організмі не ліквідовується дефіцит вітаміну, зуби руйнуються, випадають, розвивається цинга.

При цій хворобі поражаються і капіляри, які знаходяться в шкірі, в м'язах, там проявляються крапкові крововиливи. В тяжких випадках можуть бути носові, маточні кровотечі, крововиливи в кишечнику а також кон’юнктивіт сітківки очей. Така важка форма захворювання, як авітаміноз, зумовлено відсутністю аскорбінової кислоти в організмі, зараз, як правило, не зустрічається. Лікарям доводиться спостерігати проявлення гіповітамінозу - недостатньої кількості цього вітаміну. Вона роявляється зниженням розумової та фізичної працездатності, підвищенням втомлюваності, розладом сну, підвищенням чутливості до різних інфекцій.

З народної аптечки

У вашої дитини легка травма, застуда, перевтома..? не поспішайте відразу хапатися за пігулки та мікстури. В арсеналі народної медицини існує безліч прости цілком безпечних способів позбавлення недуги. Деякі з них ми пропонуємо вашій увазі.


Морквяний сік корисний. Це відомо кожному. Але не всі знають, що вживати його треба з розплавленим шматочком вершкового масла - аби засвоївся каротин. Друга помилка полягає у переконанні, що морквяний сік треба пити щодня і скільки завгодно Дитяча - норма півсклянки на день протягом місяця. Після цього слід зробити перерву на місяць.

А взагалі морква дивовижний продукт, справжній лікар "Айболить". Посівши своє належне місце у дитячому раціоні, вона допоможе втримати в межах норми гемоглобін, запобігти розвитку короткозорості, забезпечить організм вітаміном А. 100 грамів морквяного соку (нагадуємо, з маслом), які дитина випиватиме натщесерце зранку протягом двох тижнів, допоможуть позбутися глистів-волосоголовців.

Морквяним відваром і соком, змішаним з медом, полощуть рот під час запалення слизової оболонки. Якщо дошкуляють гази, тричі на день корисно пити настій з насіння % моркви (столову ложку насіння залити склянкою окропу, настоювати 12 годин). Натерту на тертушці моркву з водою прикладають до виразок на шкірі, використовують як холоді примочки. А „каша" з моркви та порошку імбиру, покладена на ніч під теплий шарфик, допомагає лікувати гайморити.


Лимон знімає втому

Якщо дитина скаржиться на втому, на біль у голові, каже, що їй „стукає" у скроня дайте малюкові чаю з лимоном. Потім покладіть дитину на канапу, підмостіть зручну під голову подушечку. Відріжте від лимона два кружальця завтовшки 2-3 мм, зніміть з них шкірку і прикладіть до скронь. Потримайте, доки шкіра не почервоніє.

І ще одна порада: якщо малюк випадково порізався, а у вас під рукою немає йоду чи зеленки, до ранки можна прикласти шматочок лимона. Це хороший дезінфікуючий засіб, щоправда, „щипучий".

Не забуваймо про вітаміни

У зимовий період раціон малюка має бути висококалорійним, вміщувати багато білків, вуглеводів і вітамінів. Рис. гречана та вівсяна каші, біле куряче й індичаче м'ясо,' риба, нежирні свинина і яловичина мають складати основу харчування.

І звісно ж, не можна забувати про овочі й фрукти. Холодної пори року найважливішим є вітамін С, який захищає дитячий організм від застуди. Його у великій кількості містять петрушка, солодкий болгарський перець, брюссельська, білоголова капуста та шпинат. Аби максимально зберегти цінні речовини в овочах, варіть їх не надто довго. Найбільш корисними фруктами взимку вважаються ківі, лимон, апельсин, грейпфрут і мандарин. Якщо у малюка діатез чи алергія на ці фрукти, замінити їх можуть морожені ягоди: суниці, малина, чорна смородина, аґрус.


Туберкульоз – це тяжке інфекційне захворювання. Збудником його являється туберкульозна палочка. Зараження відбувається в основному від хворих людей, рідше через молоко від хворих тварин. Основним джерелом зараження є мокрота хворого, в якій знаходяться туберкульозні палочки. Потрапляючи на землю та на інші предмети, мокротиння висихає, а палочки піднімаючись у повітря разом з частинками пилу проникають у легені людини.


Чому одні хворіють, а інші ні?


Так, зараження дійсно н завжди викликає захворювання. Це залежить від загального стану організму. Якщо організм людини ослаблений, виснажений, то туберкульозні палочки можуть викликати хворобу. Якщо ж організм здоровий, міцний, опірність його до хвороби добра – палочки в ньому, як правило, не розмножуються. На стійкість до туберкульозного захворювання має певний вплив і вік людини, матеріально-побутові умови життя людини, її харчування, умови праці та відпочинку.

Чи передається туберкульоз по спадковості?


Туберкульоз по спадковості не передається. Є багато прикладів коли діти у батьків хворих на туберкульоз на протязі всього життя залишаються здоровими. Дуже рідко спостерігається зараження туберкульозом плода від хворої матері під час вагітності або роді. Туберкульозні палочки тоді проникають в організм плода через дитяче місце. В таких випадках у дітей може бути природжений туберкульоз або розвитися у перші місяці життя.


Туберкульоз протікає здебільшого скрито. До моменту виявлення туберкульозу людина не почуває себе хворою. Ось чому раннє виявлення захворювання і його своєчасне лікування має надзвичайне значення. На туберкульоз хворіють люди різного віку. Отже, для того щоб не захворіти на туберкульоз необхідно насамперед зміцнювати свій організм, підвищувати його стійкість до захворювань. Виконувати правила особистої гігієни праці, відпочинку, харчування. Відмовитися від шкідливих для організму звичок – вживання алкоголю, куріння.


Довго тривалість життя алкоголіків хворих на туберкульоз значно менша, ніж у хворих що не п’ють.


Флюорографія – найбільш надійний метод виявлення скрито протікаючого туберкульозу і інших захворювань легень. Кожна свідома людина повинна розцінювати флюорографічне обстеження, своєчасне і повноцінне лікування – як свій громадський обов’язок.

Обов’язковим є метод специфічної профілактики туберкульозу – вакцинація. Вакцинація проти туберкульозу проводиться в родильних будинках. Ревакцинацію проводять школярам у віці 7 років і 14 років. Ревакцинації підлягають діти, які негативно реагують на туберкулінові проби, тобто у яких р.Манту від’ємна. Щороку проводиться р.Манту весною дошкільнятам, а осінню школярам. Специфічна профілактика туберкульоз має велике значення у боротьбі з туберкульозом у дітей.