Історія розвитку ЗДО

Розвиток дошкільної освіти у с.Великі Будища Гадяцького району Полтавської області

Історія дошкільної освіти с.Великі Будища бере свій початок ще в довоєнний період.Зі спогадів мешканців села ЗолотоверхО. П.,Суходольської Г.А.,Даниленка В.О.,Летик Г.П. існувала мережа дитячих ясел, які знаходились на місці садиби Бракового М.І., у будинку Цопи Н.,в Писаревій хаті,в Любарцевій хаті та інші.Точної інформації про їх кількість не збереглося,так як документального підтвердження не існує.За дітьми доглядали не вихователі з освітою,а прості сільські жінки.

Після звільнення села від німецько-фашистських загарбників в селі відновлюють свою роботу три колгоспи: ім.Шевченка, ім.Леніна та ім.Кагановича. При кожному з них у бригадніх хатах (конторах)розміщувалося декілька дитячих ясел,в яких працювали жінки-колгоспниці по наряду.

У 1952 році,після об'єднання трьох колгоспів в один,ім.Леніна,за свідченням мешканців села (колишніх вихованців) дитячі ясла розміщувалися в попівській хаті(приміщення Великобудищанської сільської ради). Приміщення збереглося й донині.Дітям читали казки,грали в народні ігри,співали пісні та ліпили з глини, ходили на екскурсії.На той час в яслах працювали Підлісна У.І., Єрмілова Л.І.,Панченко В.О. та інші.

З роками поступово відновлюється довоєнна кількість населення ,тому гостро постало питання будівництва дитячого садка.За ініціативи та сприяння голови колгоспу Гаврилка П.Г. в 1965 році розпочато будівництво нового приміщення,яке відкрило свої двері для малечі у 1968 році. Першою завідуючою була Чорногор Наталія Андріївна.Спочатку садок мав назву"Берізка". Протягом свого існування мав сезонний характер .

В 1970 році колектив дитячого садка поповнився молодими дипломованими вихователями: Деркач К.Я.,Чуйко(Лисак)В.В.(фото 1). Заклад переходить на стаціонарну форму роботи. Функціонує дві групи,чисельність 30 дітей в зимовий період.Влітку чисельність дітей стрімко зростала,садочок відвідувало більше 80 дітей.Це пов'язано з зайнятістю батьків на польових роботах.Заклад був переповнений, дітям підготовчої групи не вистачало ліжок і їх відпускали додому в обід.Тому в 1975 році за сприяння голови колгоспу Іщенко В.І. будівельною бригадою КСП.ім.Леніна розпочате будівництво нового корпусу дитячого садка,яке гостинно відкрило двері для вихованців у 1977 році.Добрим словом згадують колишні вихованці нянь та кухарів ТимошенкоГ.А, ГречкуГ.І.,ПідліснуУ.І.,Ковтун Т., Підлісну Г.В.,Даниленко Г.І.(Фото 4).

За роки існування заклад змінював свій статус,керівників ,педагогічний склад і навіть назву. Характерною особливістю дитячого садка була часта зміна завідуючих:1977-1982 р.р.-Лисак В.В.,1982-1985р.р.-ДеркачК.Я.,1985-1993р.р.-Олефір Н.М.(фото 2).Змінювалась і наповнюваність дитячого садка дітьми:від 65 дітей у 1984році до 25-30 у 1989 році.Падіння життєвого рівня населення,скорочення виробничих показників та народжуваності дітей негативно відбилося на соціальній сфері села. В зв'язку з відсутністю централізованого водопостачання та каналізаційної системи у 1994 році заклад припинив свою діяльність.

За ініціативи відділу освіти Гадяцької райдержадміністраці,директора школи Геращенка О.В.,Великобудищанського сільського голови Василенка С.М. з метою покращення підготовки дітей дошкільного віку до навчання в школі, 24.12.1998 року, на підставі рішення третьої сесії двадцять третього скликання Великобудищанської сільської ради,прийнято рішення про створення структурного підрозділу дитсадка "Сонечко" при Великобудищанській загальноосвітній сільськогосподарській середній школі.

Згодом 21.10.1999 р. на підставі рішення сьомої сесії двадцять третього скликання Великобудищанської сільської ради дошкільний навчальний заклад "Сонечко"гостинно зустрів своїх вихованців. .Засновник-Великобудищанська сільська рада,керівник-Геращенко О.В.Функціонує дві різновікові групи з денним перебування,для дітей молодшого та старшого дошкільного віку. Заклад відвідує 32 дітей.Режим роботи 6-денний,вихователі-Орлова В.І.,Строкань В.О

У 2007 році на підставі рішення п'ятої сесії п'ятого скликання Гадяцької районної ради від 26.01.2007 р пройшла реорганізація Великобудищанської спеціалізованої школи I-III ст.,в ході якої дитячий садок вилучений як структурний підрозділ та переданий у власність територіальної громади Великобудищанської сільської ради для створення сільського дошкільного навчального закладу. Завідуюча -Строкань В.О. Режим роботи 12-годинний,5-денний.

Із 2010 року дитячий садок переведений на 5-денний 9- годинний режим роботи з однією групою вихованців(рішення двадцять сьомої сесії п'ятого скликання від 17.08.2011р.).У 2011р.заклад атестований.

Сьогодні у закладі працює колектив під керівництвом завідуючої Зайко Г.П.(з 2011р.) та вихователя Филь Л.М.,працівників Лисоконь Т.В.,Лисоконь С.В.,Гусєвої Н.М.,Лагути Л.В.Робота в ДНЗ проводиться відповідно до вимог Державного стандарту МОН України,відповідно до затверджених планів та пріоритетних завдань,враховуючи потреби батьків у наданні дошкільної освіти. Спільно з сільським головою Іщенко Т.І.колектив закладу робить все необхідне для того,щоб дітям було цікаво й радісно,щоб вони росли здоровими і щасливими.У дошкільному закладі функціонує одна різновікова група,що налічує 16 дітей,яка живе повноцінним цікавим дошкільним життям.Заклад тісно співпрацює з Великобудищанською ЗОШ I-III ст.,перебуває на балансі Великобудищанської сільської ради,отримує спонсорську допомогу від СТОВ"Фіалка" та ГПУ Полтавагазвидобування.


Фото 1. Вихователі: Деркач К.Я., Чуйко В.В. з групою дітей. 1971 рік.

Фото 1. Вихователі: Деркач К.Я., Чуйко В.В. з групою дітей. 1971 рік.



Фото 2. Вихователь Олефір Н.М. з групою дітей під час прогулянки .1984 рік.



Фото 3. Заняття в різновіковій групі. 1985 рік



Фото 4. Працівники дитячого садка: Деркач К.Я., Даниленко Г.І., Підлісна У.І., Тимошенко Г.А. 1975 рік.



Фото 5. Свято 8 Березня. 2012 рік



Фото 6. Пісенне вітання мамам. 2013 рік.



Фото 7. Міні- заняття з підгрупою дітей .2015 рік.