Igram se i učim 2/I play and learn 2

O projektu

Igra je najprirodnija dječja aktivnost, sastavni je dio života svakog pojedinca. Kroz igru djeca najbrže i najlakše uče, igra je izvor sreće, zabave i pomoć u učenju. Igra u nastavi učenike motivira za rad i pomaže im pri usvajanju sadržaja. Za današnje učitelje veliki je izazov nastavu učiniti zabavnijom, zanimljivijom i dinamičnijom kako bi što više olakšali učenje i svoj rad učinili uspješnijim i manje stresnim za sebe i učenike.

Play is the most natural children's activity, it is an integral part of every individual's life. Through play, children learn the fastest and easiest, play is a source of happiness, fun and help in learning. Playing in class motivates students to work and helps them to acquire content. It is a great challenge for today's teachers to make teaching more fun, interesting and dynamic in order to make learning as easy as possible and make their work more successful and less stressful for themselves and their students.


CILJEVI

Ciljevi projekta:

- poticati učenike na međusobno upoznavanje i razvijanje prijateljstva i suradnju

- poticati multidisciplinarnost u nastavi

- razvijati sposobnosti učenja i komunikacije, kreativnost, istraživačke vještine, razmjenu informacija i virtualnu suradnju

- poticati i razvijati: kompetencije u jezično-komunikacijskom području, matematičke vještine, suradničko učenje, socijalne vještine, tjelesno-zdravstveno područje, umjetničko područje, primjenu IKT u nastavi, komponente građanskog i ekološkog odgoja i obrazovanja.

Project goals:

- Encourage students to get to know each other and develop friendships and cooperation

- encourage multidisciplinarity in teaching

- develop learning and communication skills, creativity, research skills, information exchange and virtual collaboration

- encourage and develop: competencies in the field of language and communication, mathematical skills, collaborative learning, social skills, physical health, art, application of ICT in teaching

RADNI POSTUPAK

Projekt počinje u rujnu 2021. i završava u lipnju 2022.

- Rujan: predstavljanje partnera i škola, dogovor oko načina prezentacije rezultata projekta

- obilježavanja Svjetskog dana školske igre do 15.9.2021.

- listopad – svibanj - provesti projektne aktivnosti i prezentirati ih na Twinspace-u te putem video konferencija

- svibanj - video konferencija projektnih partnera

- lipanj - zajednička e-knjiga aktivnosti, vrednovanje projekta

- Rezultate projekta prezentirati na Twinspace-u, na web stranicama razreda i škole

The project begins in September 2021 and ends in June 2022.

- September: presentation of partners and schools, agreement on how to present the results of the project

- marking the World School Game Day until 15.9.2021.

- October - May - carry out project activities and present them on Twinspace and via video conferences

- May - video conference of project partners

- June - joint e-book of activities, project evaluation

- Present the results of the project

OČEKIVANI REZULTATI

Nakon provođenja projekta učenik:

- razvija dobre međusobne odnose i rado surađuje, poštuje pravila igre i suigrače, razvija kreativnost, samopouzdanje, odgovornost i motivaciju

- učenici s teškoćama u učenju uključuju se u aktivnosti i postižu bolje rezultate

- primjenjuje digitalnu tehnologiju i neke digitalne alate, naučio je o sigurnosti na internetu

- izrađuje obrazovne materijale koje ćemo po završetku projekta složiti u kolekciju materijala koja će biti javno dostupna (zajednička e-knjiga)

After the implementation of the project, the student:

- develops good mutual relations and gladly cooperates, respects the rules of the game and teammates, develops creativity, self-confidence, responsibility and motivation

- Students with learning disabilities get involved in activities and achieve better results

- Applies digital technology and some digital tools, has learned about security on the Internet

- creates educational materials that we will put together in a collection of materials


IGRAM SE I UČIM 2

Napravili smo naš projektni plakat u digitalnom alatu Canva.

Obilježili smo Svjetski dan školske igre u našoj učionici.

DAN JABUKA

Ponovili smo što je igrokaz. Učenici su podijeljeni u skupinama, dobili su zadatak napisati igrokaz o jabukama. Napravili su lutke na štapićima Jabuke.

VEČER MATEMATIKE

Obilježili smo Večer matematike u našoj školi. Učili smo uz rješavanje poučno zabavnih matematičkih zadataka.


DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Na početku dana ponovili smo pravila pristojnog ponašanja te usporedili to s ponašanjem na internetu. Ponovili smo što je računalo, internet i elektronička pošta. Razgovarali smo o dobrim i lošim stranama interneta. Sudjelovali u raspravi na pitanje: „Vjerujete li svemu što pročitate na internetu? Prisjetili smo se kako se pišu poruke i kako se komunicira s drugim osobama na društvenim mrežama. Upoznali se s opasnostima koje nam prijete ako se ne pridržavamo pravila o sigurnosti na internetu i opasnostima koje su moguće ukoliko ne pazimo na svoju privatnost. Ponovili smo što je cyberbullying, odnosno nasilje na internetu te kako treba postupati u slučaju kad primijetimo da se netko ponaša nasilno prema drugome.

Složili smo se da treba biti jako pažljiv i pridržavati se pravila ponašanja na internetu jer je to jedini ispravan način kako bi naš svijet iza ekrana bio siguran.

Razgovarali smo o dobrim i lošim stranama interneta. Napravili smo kviz u digitalnom alatu

https://wordwall.net/hr/resource/28615371

MAŠKARE

Istražili smo kako su se maskirali naši roditelji, bake i djedovi, a na pokladni utorak smo organizirali maskenbal u našem razredu. Pjevali smo, plesali, zabavljali se i izabrali najbolju masku našeg razreda.



ČOVJEK

Naše tijelo, organi, smještaj i izgled unutarnjih organa - vježbamo

EUROPA U MALOM

Učimo i igramo se: Što je Europska unija? Kako je došlo do nastanka Europske unije? Kakva je zastava Europske unije? Tko je osnovao? Kada je utemeljena? Zemlje članice Europske unije.

IGRE NA OTVORENOM

Ponavljamo vrste riječi na školskom igralištu. Na krug je upisano IMENICA, GLAGOL, PRIDJEV. Na izgovorenu riječ treba što prije ući u krug na kojem je ta vrsta riječi.


USKRS

Povodom karitativne crkvene akcije "Antin 13." marljivo smo izrađivali piliće od vune za prodajnu preduskršnju izložbu koju je organizirao Savjet mladih Grada Imotskog. Još jedno smo pokazali da znamo kako pomoći potrebitima i naučili kako napraviti zanimljive ukrase od vune.


ŠKOLSKI PROMETNI POLIGON

Učenici su odradili teoretsku i praktičnu edukaciju na Školskom prometnom poligonu HAK – Auto kluba Split. Program sigurnost u prometu se sastojao od praktičnog i teorijskog dijela na teme: pješaci i biciklisti u prometu, prometna pravila, znakovi i signalizacija, posljedice nepoštivanja prometnih pravila. Nastava se izvodila na jedinstvenom, temeljito obnovljenom i potpuno opremljenom prometnom poligonu, na način da su učenici bili pravi sudionici u prometu i to kao pješaci i vozači bicikla, a sve pod stručnim nadzorom i uputama nastavnika policajaca.

Učenicima se posebno svidio praktični dio obuke koji se izvodio na samom poligonu (pješaci i biciklisti) gdje su oni bili sudionici prometa u realnom i sigurnom okruženju i primijenili su stečena znanja iz prometne kulture i prometnih propisa.


ZABORAVLJENE IGRE

Kako su se igrali naši stari?

Igra koja se igrala u Modrom jezeru na velikom kamenu druge plaže. Igrala su četiri igrača koja su sjedila nasuprotno oko kamena s manjim kamenom u ruci i pjevali su "Dela dela dela skolane moj". Refren “Dela skolane moj” prati ritmičko kretanje kamena na kamenom stolu na srednjoj plaži.



Stare zaboravljene igre

Igra s vunicom


Igra pitonjaka


Lektira u prirodi

Prije pročitane lektire ,,Bijeli jelen'' ( Vladimir Nazor) učenici su imali priliku vidjeti kakvo su biće iščekivale sve šumske životinje u nadi kako će ono donijeti sreću njihovoj šumi. Po reakcijama naših učenika, bijela je košuta zaista čarobna jer je donijela sreću i radost svima koji su je upoznali. Također, uvjerili smo se zašto je i priča o malenom Bambiju tako rado čitana i pripada omiljenim lektirnim naslovima. Posjetili smo ranč obitelji Kasalo u Hršćevanima i uz predivno jelenje krdo proslavili Međunarodni dan biološke raznolikosti ali i obogatili doživljaj lektire čiji su glavni likovi upravo ova divna bića.

Pričali smo što je našim precima simbolizirao jelen. Jelen se pojavljuje na najstarijim spiljskim crtežima, nalazi se u mnogim svjetskim mitologijama, pričama i legendama kao i u kršćanstvu. Jelen je simbolizirao mudrost, čistoću, vodstvo, duhovnost, smirenost, gracioznost, vladavinu prirodom, a mladunci jelena nevinost i čistoću.

Osim obogaćivanja doživljaja lektire, naučili smo važne činjenice vezane za neke životinjske vrste. Učenici su naučili razlikovati jelena, košutu i (jelenje) tele, s jedne strane, te srndaća, srnu i lane, s druge strane. Razlika ove dvije životinjske vrste jest u tjelesnoj veličini i rogovima mužjaka. Jelen je veća životinja odnosno njegovo rogovlje je razgranato i doseže visinu i do 90 cm dok je srndać manji, a rogovlje mu je uže postavljeno, ravnije i naraste do 30 cm. I jelen i srndać odbacuju svoje rogove nakon sezone parenja ( listopad i studeni ) te im rogovi ponovno narastu.

Nakon što smo se poigrali s (odbačenim) jelenjim rogovima, nahranili naše nove životinjske prijatelje omiljenim poslasticama – jabukama te uživali u prekrasnoj prirodi našeg zavičaja, spremni smo za novi školski tjedan.

SLOVARICA MOJEGA KRAJA

Izradili smo našu Zavičajnu slovaricu koja nam je poslužila kao svjesna važnosti razvijanja ponosa i ljubavi prema zavičaju i čuvanja jezične i kulturne baštine. Ponavljali smo i širili znanja o vlastitom kraju. Crtežom, pjesmom, pripovijedanjem legenda i istinitih priča, prikupljanjem podataka ili šetnjom svojim krajem lakše smo povezali određeno slovo sa svojim mjestom ili nekim dijelom svojega zavičaja.

GRADA IMOTSKOG

EVALUACIJA