Moje zapojení

Jsem zapojen do celé řady aktivit a iniciativ. Sice to žere dost času, ale mně to přijde všechno smysluplné.

Oblast IT

Jsem zakladatelem a stále vedoucím v IIO, kdysi tak trochu levicové protiváze sdružení eStát, ale postupem času z toho vznikla zajímavá parta lidí, kteří mají zájem spíš o tu klientskou stránku informatiky a eGovernmentu.

V CNZ jsem už taky pár let. Popis říká, že se CNZ věnuje "oblasti digitální kontinuity", no pro normální smrtelníky: Jsme nezávislí odborníci zabývající se problematikou elektronických dokumentů, jejich důvěryhodnosti, správy a ukládání a procesní a technické stránce celé téhle oblasti. Ostatně, mrkněte se na web, určitě vás tam něco zaujme.

Tohle je další iniciativa, jež se zabývá digitálními dokumenty a spisovou službou. No a i zde jsem aktivní... Co dodat, více na webu.

Upřímně, původně jsem téhle myšlence (se kterou za námi na vládu přišel jako první Zdeněk Zajíček) nevěřil. Říkal jsem si, že to bude zase nějaká prokomerční hovadina mající za cíl do nás kopat. Zdeněk ale mě (a nejen mě) přesvědčil, takže dnes se hrdě ke třem dvacítkám hlásím. Jde o iniciativu vlády, ICT unie, politiků a odborníků, která má za cíl stručně a zjednodušeně řečeno "pohnout s tím eGovernmentem". Snad se to napříč stranami i zájmy podaří.

Oblast sociální

Sociální fórum

Jsem jedním ze zakladatelů Sociálního fóra. Bohužel, zlaté časy SF už jsou asi dávno pryč, vzpomínáme na to, jak jsme byli de facto iniciátory diskuse o smysluplnosti či nesmyslnosti Drábkovy reformy, kterou si odzkoušela tehdejší vláda právě na zdravotně postižených... A na další naše malé, bezvýznamné, leč snad nejen pro nás důležité úspěchy. Dnes je SF už méně vidět, lidé v něm zaangažovaní jsou, ale stále odborníci a pracují ve prospěch sociálního státu.

ATIS forum

Nezávislý think tank věnovaný podpoře asistivních technologií...

Governance accessibility

Jsem jeden z lidí prosazujících na evropské i národní úrovni principy governance accessibility (nemá to český překlad, asi nejblíž tomu je "přístupnost veřejné správy a veřejných služeb"). Stručně řečeno je to o tom, abychom (nejen) ve veřejné správě dělali služby tak, aby byly plně přístupné a použitelné i pro zdravotně postižené. Tady není prostor na to se rozkecávat, pokud vás to zajímá, tak se mrkněte třeba na nový portál o Governance accessibility. Kromě jiného jsem v téhle oblasti předsedou Czech governance accessibility fóra, a nově také vedoucím Odborné skupiny pod Vládním výborem pro zdravotně postižené občany.

Přístupnost

Tohle by možná patřilo i do předchozí kategorie, ale sem se to hodí spíš (kvůli tomu GA nad tím). Jedná se o "accessibility" - tedy o to, aby webové stránky, dokumenty, informace, aplikace a služby byly přístupné i zdravotně postiženým. Používáme speciální programy a technické pomůcky a ty nám leccos umožňují. Ale přístupnost je pro nás stále na prvním místě. Pokud vás to zajímá, podívejte se třeba na portál Přístupnost informací nebo kupříkladu na databázi přístupných aplikací (obojí mám tu čest spravovat a řídit). Tomuhle se věnuju fakt dlouho a pořádně, nechci se chlubit, a tak tady nebudu všechny s tím související funkce vypisovat. Nejde totiž o funkce, ale o to, co se v téhle oblasti podařilo - no a snad jsem k tomu přispěl trochu i já a budu tak činit dál.

Projekty ZČÚ pod značkou SpeechTech

Jsem odborným supervizorem dvou projektů Západočeské univerzity pod značkou SpeechTech:

Dlouholetá spolupráce s kolegy z Plzně mě hrozně baví a jsem rád, že mohu svými radami a praktickými zkušenostmi přispět k tomu, aby tyhle užitečné technologie byly lepší a lepší. Sám obě technologie denně používám. Pokud se chcete dozvědět víc i to, jak pracuji s technikou, podívejte se do sekce Moje technika

Kamarádi a kolegové na FEL ČVUT se různým projektům pro zrakově postižené věnují už dlouho. Původní myšlenka na navigační hůl pro nevidomé se rozvíjí v snad použitelné řešení vzdálené asistence prostřednictvím mobilního telefonu a spojení s asistentem přes server PNN. Od druhé poloviny roku 2016 jsem supervizorem tohoto projektu a jsem na to hrdý. Občas jsou to sice hlasité a krvavé diskuse, ale má to smysl.

Aktualizováno 20. února 2017 v 9:24