Moje technika

Dnes snad každý používá počítač, mobil, tablet a spoustu dalších elektronických zařízení, která mu usnadňují práci a život. U nás nevidomých je technika o to důležitější, že s ní dokážeme skoro všechno, co vidící. Ale o hendikepu se rozepisuju jinde.

Pro zvědavé a pro hračičky dám nahlédnout trochu pod pokličku svých krabiček a toho, jak je používám.

Můj notebook: Toshiba

Notebooků a počítačů jsem vystřídal hrozně moc. Jsem nadšenec do techniky a začínal jsem ve svých necelých 10 letech jak s počítači, tak s tehdy jedinými dostupnými kapesními zařízením, a to databankami.

Po letech jsem se usadil v modelu jediného notebooku, který musí být lehký, přenosný, vydržet hodně na baterku a mít SSD disk. A mít v sobě LTE modem na SIM kartu. Takže když ho mám kdekoliv jsem plně mobilní a jsem schopen plnohodnotné a neomezující práce. Mojí oblíbenou značkou je Toshiba, má na poměr cena/výkon/váha/výdrž nejlepší ultrabooky a v kombinaci s dokovací stanicí je to úplná paráda. Notebooky mi vybírá Dášenka (no chlapi uznejte, komu z vás vaše žena dokáže vybrat notebook přesně podle vašich představ a požadavků - a že já mám hodně náročné požadavky).

Notebook prostě ráno vyndám z dokovací stanice (sem tam občas i nezapomenu dát funkci odpojení notebooku ve Windows:-)), a strčím do aktovky, nic víc, nic míň. Po celém dnu, protože mi vydrží asi 14 až 20 hodin (to se mi to kecá, když můžu mít vypnutý displej, co?) ho prostě zase jen v pracovně zacvaknu do dokyny a hurá. Má to obrovské výhody, jen si musíte vybrat správný stroj.

Já na svém notebooku dělám spoustu věcí. Je pro mě důležitá mobilita, výdrž a bezpečnost a taky váha. Můj notebook je ultrabookem a váží kilo. Super, co? Dělám na něm od běžné práce a agendy, přes programování, architekturu a design, počítání složitých architektonických a kompozitních modelů, až po střih zvuku v profesionální výbavě.

Odečítač obrazovky: NVDA

Pokud si říkáte, jak je možné, aby nevidomý ovládal notebook, tak je to možné díky odečítači obrazovky, což je program, který stručně řečeno to, co vy vidíte, překládá buď do Braillova písma (braillský řádek), nebo na uživatele mluví umělým hlasem (hlasový výstup).

Použitelných odečítačů obrazovky pro Windows je několik, kromě asi nejznámějšího (a taky nejdražšího) JAWS anebo třeba WinTalker, existuje i opensourcová alternativa zdarma NVDA, na jehož vývoji se spolu se spoustou dalších lidí podílím. Za několik let vývoje je to více než použitelné, dokonce si myslím, že 99% uživatelů vůbec nepotřebuje placené screenreadery.

Takže: Díky odečítači jsem schopen dělat "skoro všechno" to, co ostatní, záleží dost na přístupnosti programů a webových služeb a tak.

Můj mobil: BlackBerry

Posledních 10 let jsem od telefonu chtěl hlavně tři věci: Fyzickou klávesnici, fyzickou klávesnici a fyzickou klávesnici. Do roku 2016 jsem byl zastánce manažerských telefonů Nokia řady E, pak se ale konečně objevil vysněný (trochu s ním máme něco společného) telefon BlackBerry Priv s Androidem. Byli jsme první, kdo ho tady v ČR měl a nemůžeme si ho vynachválit. Kromě skvělého displeje (pro Dášenku, mně je to jedno) má klávesnici, hodně dobře (někdy až moc) zabezpečený Android a spoustu zajímavých funkcí. A je kompatibilní s prostředím BlackBerry, takže jej jako bezpečný můžu používat i v práci.

I v mobilním telefonu je odečítač obrazovky, já používám Google TalkBack, který je součástí systému Android. Ve svém BlackBerry mám něco kolem 200 aplikací, ano jsem trochu maniak, ale mám to zařízení pořád v ruce, používám ho prakticky neustále a skoro na všechno.

Pořád něco v uchu

Ke mně už neodmyslitelně patří to, že mám pořád buď na uších sluchátka, nebo alespoň handsfree v jednom uchu. Momentálně používám skvělou věc Plantronics Voyager, což je univerzální handsfree jak pro počítač, tak pro tablet a telefon (mrkněte na moji recenzi na NetGuru) a musím říct, že jsem se svým handsfree konečně spokojen.

Kolem mě je vždycky hodně sluchátek a zvukové techniky vůbec. To byste ani nevěřili, jak složité je sehnat a najít kvalitní sluchátka, když se profesionálně zabýváte zvukem, a ještě chcete nějakou tu mobilitu. Protože veškerou techniku doslova poslouchám, a protože se zabývám zvukem a médii, jsem na svoje sluchátka dost náročný. Proto se jich v mých redakčních i soukromých rukou už taky hodně vystřídalo.

Aktualizováno 19. února 2017 v 18:27