9 клас


Зворотній зв'язок: rikkowet@ukr.net

Урок 5

9- Б - 01.12.2020

Час: 14:40

Підключення до Zoom конференції:

https://zoom.us/j/97975870839?pwd=NFRnN0JCVFMyVXRJczRSdDkzRHl1QT09


Идентификатор конференции: 979 7587 0839

Код доступа: Du6a36



9 - Г- 02.12.2020

Час: 13:40

Підключення до Zoom конференції:

https://zoom.us/j/99282493769?pwd=TWFEaHl6UERZRENoODFUTXgyaFhKUT09


Идентификатор конференции: 992 8249 3769

Код доступа: 1hh3na


9-А- 03.12.2020 Час: 11:45

Підключення до Zoom конференції:



https://zoom.us/j/93606256160?pwd=ZW1MT2piaXZYY0hLcGNGTDRyUEJ0Zz09


Идентификатор конференции: 936 0625 6160

Код доступа: xh3w88




9-В-04.12.2020 Час: 11:45

Підключення до Zoom конференції:




https://zoom.us/j/93704176439?pwd=U3V1ekptWTJFSjVJclFsdFVBUWlwdz09


Идентификатор конференции: 937 0417 6439

Код доступа: 1y4EKP




Тема: Повернення до ідеалів краси минулого

У XX ст. разом із течіями авангарду, які нерідко розчаровували своїми крайнощами, виникли мистецькі напрями, що орієнтувалися на ідеали й здобутки стилів минулого. Ностальгія за старим, добрим і вічним вилилася в нові художні явища, серед яких значного поширення набув неокласицизм.

У результаті різних трактувань цього поняття виникли розбіжності щодо його хронологічних меж. Європейські автори неокласицизмом називають мистецтво другої половини XVIII — початку XIX ст. на відміну від більш раннього етапу цього стилю (вітчизняні фахівці зараховують ці періоди до класицизму). Приміром, у Франції стиль мистецтва епохи «короля Сонця» — Людовика XIV називають класицизмом, стиль часів Людовика XVI — зараховують до неокласицизму, а парадний стиль періоду правління Наполеона І, що завершив еволюцію стилю класицизм, отримав назву ампір.

Коли класицизм втратив панівну роль, його змінили так звані «історичні ретроспективи» — стилі, в яких використовували елементи мистецтва минулих епох: неоготика, неоренесанс, необароко, неовізантійський, неомавританський.

Архітектура, в якій змішуються композиційні прийоми й елементи оздоблення різних стилів, отримала назву еклектика. Одним із її прикладів в українській архітектурі є будинок «Львівської політехніки», де використано мотиви неокласицизму та італійського неоренесансу. Фасад виконано у строгих формах неокласики з портиком корінфського ордеру, інтер’єр — у дусі неоренесансу. Урочисте враження справляє вестибюль із парадними сходами й актовий зал, оздоблений подвійними колонами, каріатидами, фризом з 11 картин.


Юліан Захарієвич. Національний університет «Львівська політехніка», Україна

Різновидом неокласицизму є неовізантизм. Він виявився насамперед у сакральній архітектурі. Принципи візантійського зодчества притаманні Володимирським соборам, зведеним у Києві та Херсонесі.

Володимирський собор у Херсонесі, м. Севастополь, Україна


Неокласицизм став реакцією проти надлишкової декоративності модерну і стилістичного «свавілля» еклектики. У прагненні затвердити основні принципи архітектурної класики представники оновленого стилю спиралися на такі типові ознаки класицизму, як врівноваженість усіх елементів композиції, пропорційність, симетричність. Водночас у спорудах використовували нові матеріали, різностильові мотиви, які збагачували національними рисами, а інколи й елементами модерну.

Синтезом неокласицизму і модернізму став стиль арт-деко, прикладом якого в архітектурі є театр на Єлисейських Полях у Парижі (комбінація новітніх залізобетонних конструкції зі спрощеними класичними формами фасаду). Відмінні риси цього стилю найповніше виявилися в дизайні інтер’єрів меблів: сміливі геометричні форми, етнічні візерунки й багаті орнаменти, дорогі матеріали .


Тріумфальна арка на площі Каррузель, м. Париж, Франція

У Німеччині та Італії часів фашизму неокласицизм використовували для пропаганди нової ідеології. Архітектура відрізнялася схематичними грубими формами й гіпертрофованою монументальністю.

Квадратний Колізей, м. Рим, Італія

В українській архітектурі радянського періоду неокласицизм став одним із лідерів, поєднуючи традиційність з ідеями авангарду. «Пролетарська класика» 30-х років у післявоєнний період переродилася в так званий «сталінський ампір» з його гігантоманією. Адже архітектура, як і все мистецтво, мала демонструвати непохитність тогочасного устрою. Будівель у такому стилі з елементами неокласики чимало в Києві, Харкові, наприклад Будинок уряду (арх. І. Фомін, П. Абросімов) в українській столиці. У помпезних громадських спорудах зазвичай використовували античні ордери, фасади були симетричні, декор — мінімальним.



Будинок уряду, м. Київ, Україна

ЗАВДАННЯ: в зошит переписати тему, повідомлення на тему: Майстриня декоративного розпису Марія Приймаченко.

Відправити на пошту: rikkowet@ukr.net