Виховна робота

Життя у стінах гімназії не обмежується лише уроками, навчанням. У гімназії учні беруть участь у різних виступах, конкурсах, проєктах... Ці цікаві миттєвості життя ви можете переглянути на фейсбук сторінці нашої гімназії за посиланням:

www.facebook.com/groups/794244781034022


Виховання - багатогранний і складний процес, значення якого неможливо переоцінити. Він передбачає формування у дитини єдиної системи цінностей соціальних компетенцій. А це і ставлення до себе і своїх батьків, відношення до природи, суспільства, своєї країни тощо.

Проблема, над якою працює школа у виховній тапозакласній роботі: формування активності школярів на уроці як умова підвищення активності навчально-виховного процесу. Патріотичне виховання.

Cтруктура виховної роботи в закладі освіти

Мета: розвиток високоінтелектуальної, компетентної, національно свідомої особистості з активною громадянською позицією, здатної до самореалізації та прояву своїх можливостей у різних сферах життєдіяльності.

Завдання:

- виховувати дитину, як свідомого громадянина-патріота, життєво компетентного, здатного здійснювати свій вибір і приймати важливі рішення у різних життєвих ситуаціях;

- створити сприятливі умови для збереження та зміцнення фізичного, психічного, соціального й духовного розвитку всіх суб’єктів освітнього простору;

- забезпечити умови для життєвого і професійного самовизначення, свідомого вибору майбутньої професії;

- сформувати зміст виховного процесу на основі загальнолюдських цінностей.

Виховна система базується на таких принципах:

- гуманізації і демократизації виховного процесу;

- єдності(поваги і вимоги до особистості);

- послідовність, систематичність, єдність виховних принципів.

Для реалізації цих завдань у школі розроблений план виховної роботи закладу освіти та окремі плани які були затверджені на засіданнях МО класних керівників.

Структура виховної роботи навчального закладу включає в себе взаємодію школи з найближчим до неї оточенням і середовищем на рівні сімей учнів, акцентуючи увагу на питаннях соціалізації дітей та молоді в тому чи іншому аспекті.

Концепція виховної системи «Школа –Родина»

Провідна ідея: формування привабливого іміджу закладу освіти, який забезпечить сприятливі умови для розвитку і успіху особистості, творчого потенціалу учнів.

Виховна система «Школа-Родина» спрямована на створення умов для розвитку, самореалізації і успіху особистості як громадянина України, формування покоління, здатного навчитися впродовж всього життя, створювати й розвивати цінності громадянського суспільства. У школі дитина не повинна готуватися до життя, а жити, оволодівати практичними навичками життєтворчості, здійснюючи ідею успіху у різних видах діяльності, а саме: навчальної, ігрової, практичної. У самостійне життя має вийти творча особистість, яка здатна брати на себе відповідальність за прийняті рішення, критично мислити і використовувати набуті знання і вміння для творчого розв'язання проблем, змінювати на краще своє життя і життя своєї родини, держави.

Управлінський аспект

Управління школою - складний динамічний процес, що включає постановку мети, завдань, визначення й аналіз рівня навчально-виховної роботи. Запорукою успіху в управлінні навчальним закладом є чітка злагоджена робота адміністрації, спрямована на забезпечення високої ефективності навчально-виховного процесу, виховання високоморальної, духовно багатої особистості, патріота рідної рідної землі, свідомого громадянина патріота України. Дирекція школи застосовує демократичний стиль керівництва, який ґрунтується на довірі, повазі, взаємодії, співпраці, розумінні.

Виховний аспект.

Сучасний зміст виховання в Україні – це науково обґрунтована система загальнокультурних і національних цінностей, якостей особистості, що характеризують її ставлення до суспільства і держави, людей, природи, мистецтва, праці, самої себе. Зміст виховання реалізується у процесі навчально-виховної діяльності: на уроках, і позакласній діяльності при наявності співпраці і взаємодії адміністрації школи, учнівського та педагогічного колективів, батьківської громадськості. Із метою забезпечення особистісного розвитку дитини, самовизначення та успіху педагоги школи у різних видах позакласної діяльності використовують такі інноваційні виховні технології:

- ігрові технології (за В. Коваленком, І.Підласим);

- проектні технології (Дж.Дьюї, В. Кілпатрік);

- технологію життєтворчості особистості(за І.Єрмаковим);

- технологію колективних творчих справ (за І.Івановим).

Виховна система школи ґрунтується на загальнолюдських моральних цінностях, які формулюємо так:

- людина, як найвища цінність;

- Україна – колиска духу, перша людська спільнота і середовище життя та розвитку;

- віра – моральна опора;

- природа – земля людей та живої природи;

- праця – основа людського буття, джерело добробуту;

- культура – духовне багатство, спадок людської цивілізації;

- добро, толерантність – основа людського співжиття;

- інтелект – результат творчої діяльності.

Виховна система «Школа Родина» спрямована на формування саме цих цінностей і укладена згідно програми: «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України за такими напрямками»:

- ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;

- ціннісне ставлення до людей;

- ціннісне ставлення до праці;

- ціннісне ставлення до природи;

- ціннісне ставлення до мистецтва;

- ціннісне ставлення до себе;

- співпраця з органами учнівського самоврядування;

- робота з класними керівниками;

- співпраця з громадськістю.

У закладі освіти застосовуються цікаві методи, форми спрямовані на формування ціннісних орієнтирів особистості школяра.

Так, на реалізацію: «Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави» спрямовані проведення годин класного керівника різної тематики про Україну, патріотичні читання, флешмоби, уроки історичної пам'яті, які присвячують героям, що боролися за незалежність та виставка пошукових матеріалів.

Ціннісне ставлення особистості до людей формується на основі національних та загальнолюдських цінностей, засвоєння сімейних, родинних традицій та звичаїв.

Ціннісне ставлення особистості до природи виявляється в розумінні понять та уявлень про довкілля, усвідомлення себе як невід'ємної частини природи, виховання екологічної культури сприяють проведення в школі бесід на тематику екологічного виховання. Школярами зібраний матеріал та оформлений проект на тему: «Екологічні проблеми в Україні, наші місцевості та проблеми сучасності», який має на меті привернути увагу дітей, жителів села до екологічних проблем сучасності.

Ціннісне ставлення особистості до мистецтва знаходить свою реалізацію в організації таких свят: Першого і Останнього дзвоника, літературно-музичні композиції до Дня вчителя, конкурси-виставки, шкільні та благодійні ярмарки тощо.

Ціннісне ставлення до праці. Даний напрямок виховання спрямований на формування понять про важливість праці в житті людини, формування потреби в праці та поняття професійного самовизначення, готовності до творчої праці здійснюється завдяки проведення виставки учнівських розвитку особистості дитини,

Ціннісне ставлення особистості до себе забезпечується через проведення формування основ духовно-морального та фізичного розвитку особистості, усвідомлення та формування основних засад: «Я-концепції».

Робота виховної системи школи ефективна завдяки упорядкованості життя шкільного колективу, тобто взаємозв’язку навчальної та виховної роботи, координації всіх виховних заходів, чіткого ритму та організації усього життя колективу, наявності єдиного колективу педагогів, учнів та батьків як колективу однодумців, здатних до постійної творчості.

Психологічний супровід

Психологічний супровід реалізації моделі виховної системи здійснюється:

- на рівні учнів (вивчення особливостей розвитку особистості дитини, діагностика, розвивально-корекційна робота, вивчення ціннісних орієнтирів учнів);

- на рівні батьків (просвіта через виступи на батьківських зборах, загальношкільний та класний батьківський всеобуч, збори батьківські, анкетування, бесіди, консультування);

- на рівні педагогів (освіта вчителів у рамках засідань методичних об'єднань через анкетування, тестування, спостереження);

- на рівні адміністрації (надання інформації щодо психологічного аналізу особливостей розвитку особистості дитини, аналіз згуртованості колективів класних, моніторинг рівня вихованості).

Результативність виховної діяльності

Так як ціннісні орієнтири і діяльність виховної системи спрямовані, перш за все, на розвиток і успіх особистості дитини, то в якості основних критеріїв та показників обираються вихованість учнів, сформованість основних потенціалів особистості школярів, їх інтелектуальна, моральна розвиненість. На сьогодні у нас сформований єдиний колектив учнів та педагогів, існує творча співдружність поколінь. Позитивний психологічний клімат школи, стиль відносин, внутрішній комфорт – все це сприяє тому, що наші учні, випускники є свідомою особистістю з глибокою громадянською позицією, патріота, здатного забезпечити гідне місце в цивілізованому світі, особистості, яка своєю любов'ю до Батьківщини прагне досягти найвищих результатів у розвитку по творчому зростанні. Проведення виховних заходів сприяє підвищенню рівня вихованості учнів і рівня навчальних досягнень та рівень загальної культури. Названі вище досягнення і є мірилом ефективності виховної системи, яка допомагає виховати майбутніх громадян, які знають, що їхні здібності служать на користь нашій неньці Україні.

Школа-Родина

· це заклад, що забезпечує партнерство вчителів, учнів та громадськості;

· плекає авторитет батька й матері, виявляє турботу про дітей;

· створює єдиний культурно-освітній простір у селі, співпрацюючи з громадськими організаціями;

· забезпечує високий рівень знань учнів, душевний і психологічний комфорт, формує особистість, здатну творити себе і своє життя.

Наша мрія – створити навчальний заклад, у якому учні хочуть учитися, розвивати свої таланти, індивідуальні здібності, самовдосконалюватися. Важливо, щоб у такій школі кожен знайшов себе і повірив у власні сили, бо тільки так, він зможе почуватися гідною людиною.

Наш ідеал – учитель, котрий прагне набути високого професіоналізму, любить колектив, дітей, з якими творчо працює.

Батьки – партнери у спільній справі виховання особистості, передачі сімейного досвіду від старших до молодших, успадкування суспільних родинних і особистісних цінностей поколінь.