Hall of Fame
------------------2022-2023------------------
ARML 2023 - Penn State
WAMC ARML Team places 16th in Division B.
WAMC Team: Derek Xu (team captain), Michael Aram, Patrick Chen, Satya Daftuar, Warren Fu, Sarah Hu, Abhilash Jagannathan, Alwin Jing, Abby Kesmodel, Beatrice Low, Srihaan Seelam, Nikhil Shah, Ethan Shi, Neil Sriram, and Yunong Wu.
Top scoring team members:
Derek Xu
Ethan Shi
Neil Sriram
Patrick Chen
GAIM 2023
Three of our teams placed among the top teams in the region.
https://www.girlsadventuresinmath.com/2023-regional-award-winners
Elementary Teams
Blue Wolves 1
3rd in the United States
Olivia Cheng, Avani Daftuar, Selene Li , and Ella Zhu
Middle School Teams
Blue Wolves 2
3rd in the Northeast
Mira Browning, Livia Low, Anika Shah, and Avery Xu
Blue Wolves 1
7th in the Northeast
Victoria Chen, Youhan Liang, Dhayashree Ravi, and Yunong Wu
Purple Comet 2023
Middle School Teams
Both of our teams answered the same number of questions and tied for the same ranking
New York: 2
United States 20
Rank:Overall: 24
Aaron Cushman, Alwin Jing, Ethan Shi, Alexander Wang, George Wang, and Yunong Wu
Sophia Balaraman, James Koch, Arjun Leih, Srihaan Seelam, Aayush Singhvi, and Samuel Yu
High School Team
NY: 6
United States: 28
Rank:Overall: 63
Sarah Hu (team captain), Warren Fu, Abhilash Jagannathan, Nidhi Ray, Neil Sriram, and Alexander Svoronos
PUMaC 2022* Division A
Team Results
#6 Team Round
#17 Power Round
#13 Overall
Andrew Tu, Chen Lei, Grace Lin, Vikram Sarkar, Ethan Shi, Derek Xu, Andrew Zhang, and Jason Zhong
Individual results:
Overall
#15 Vikram Sarkar
Algebra
#2 Vikram Sarkar
Number Theory
#20 Vikram Sarkar
Geometry
#27 Andrew Tu
Combinatorics
#30 Derek Xu
CMIMC
Team results:
Overall Team Sweepstakes: Rank 23 of 88
TCS Round: Rank 20 of 88
Team Round: Rank 28 of 88
Derek Xu, Sophie Li, Asmi Rudra, Ayush Rudra, Neil Sriram, and Alicia Zhu
Girls in Math at Yale!
Team results:
#2 overall WAMC A team
Grace Lin, Emma Byron, Sarah Hu, Sophie Li, Asmi Rudra, and Emily Tian
Individual results:
#5 Sophie Li
#8 Nidhi Ray
Tiebreaker Round qualifiers (top 13): Sophie Li , Nidhi Ray, and Yunong Wu
EMCC
WAMC A
7th overall
10th in the team round
HMMT (November) - out of over 100 teams and 500 individuals:
1st place overall
1st, team round
3rd, guts round
Individual Overall
2. Vikram Sarkar
22. Andrew Tu
31. Jason Zhong
46. Derek Xu
General Round
3. Vikram Sarkar
30. Jason Zhong
Theme Round
5. Vikram Sarkar
17. Andrew Tu
26. Derek Xu
32. Jason Zhong
------------------2021-2022------------------
ARML
17th in Division B
Girls in Math at Yale
Our teams placed 27th and 35th, out of over 60 teams.
EMCC
HMMT (November) - out of over 100 teams and 500 individuals:
5th place overall
12th, team round
12th, guts round
Erik Brodsky - 11th general round, 32nd overall
Chinmayi Goyal - 2nd general round, 7th overall
Derek Xu - 48th theme round
Matthew Zhao - 40th general round, 4th theme round, 14th overall
Jason Zhong - 40th general round
------------------2020-2021------------------
ARML
Our teams placed 19th
HMMT (February) - out of over 100 teams and 600 individuals:
42nd place overall
32nd, guts round
Erik Brodsky - 33rd combinatorics, 26th algebra and number theory, 50th overall
------------------2019-2020------------------
ARML - (June 2020) - Cancelled due to COVID-19
EMCC - (Jan 2020) - Cancelled due to COVID-19
PUMAC - A division
20th, power round
17th, team round
23th, live round
17th, overall (previous best was 24th in 2017!)
Erik Brodsky - 20th Combinatorics
David Li - 10th Algebra, 37th Overall
Ben Wang - 20th Combinatorics
Eric Wei - 14th Algebra
Matthew Zhao - 8th Geometry, 20th Combinatorics, 26th Overall
HMMT (November) - out of 151 teams and over 800 individuals:
26th place overall
19th place - team aggregate
47th place - guts round
29th place - team round
Erik Brodsky - 82nd place, General Round
George Radoslavov - 66th place (tie), Theme Round
David Brodsky - 66th place (tie), Theme Round
------------------2018-2019------------------
ARML - 4th (out of 52) - B division
PUMAC - David Brodsky - 19th place, Number Theory
HMMT (November) - out of 151 teams and over 800 individuals:
27nd place overall
33th place - team aggregate
16th place - guts round
32th place - team round
Matthew Zhao - 42th place, general individual round, 21st place, theme round
EMCC - Out of ~70 teams and ~350 individuals
13th place Overall - Westchester Imaginaries
13th place Guts Round- Westchester Imaginaries
2nd place - Accuracy Round - Jason Zhong
10th Place Individual Total - Jason Zhong
12th place - Accuracy Round - Andrew Tu
21st Place Individual Total - Andrew Tu
67th Place Individual Total - Sarah Li
------------------2017-2018------------------
ARML - 17th (out of 51) - B Division
PUMAC - A division
18th, power round
28th, team round
30th, live round
24th, overall (27th and 35th previous two years!)
David Li - 24th place, Algebra
Derrick Xiong - 16th place, Number Theory
HMMT (November) - out of 142 teams and over 800 individuals:
29nd place overall
29th place - team aggregate
39th place - guts round
28th place - team round
Depei Li - 43th place, general individual round
Deyuan Li - 33th place, general individual round
EMCC - (Results not posted?)
------------------2016-2017------------------
ARML - Best JV Team, B Division. 23rd place (out of 58)
PUMAC - A division
34th, power round
6th, team round
27th, overall (35th last year!)
HMMT (November) - out of 146 teams and 780 individuals:
22nd place overall
12th place - team aggregate
Eric Wei - 19th place, theme round
Deyuan Li - 45th place, theme round
Jason Shi - 33rd place, general individual round
EMCC
10th place - team round
7th place - guts round
10th place - overall
------------------2015-2016------------------
ARML- 6th place (out of 42), B Division, High Honors
PUMAC - A division
28th, power round
31th, team round
35th, overall
Eric Lu - 9th place, Combinatorics, A division
HMMT (November) - out of 130 teams and 600 individuals:
11nd place overall
9th place - team aggregate
10th place - guts round
24th place - team round
Eric Wei - 10th place, theme individual round
Eric Wei - 23th place, general individual round
Momathalon Tournament of Champions - 4th place
Westchester Momathalon - 1st place
Max Li - 1st place, 8th Grade
Kenny Poor - 3rd place, 8th grade
Vishnu Srinivas - 4th place, 8th grade
Anika Puri - 2nd place, 7th grade and below
Naved Azim - 3rd place, 7th grade and below
------------------2014-2015------------------
------------------2013-2014------------------
------------------2012-2013------------------
15th place PUMaC A Division, Team: The Bad Asymptotes
Congratulations to Brian Riedel for finishing in 4th in Number Theory and 8th in Combinatorics!
------------------2011-2012------------------
15th place PUMaC B Division, Team: Westchester County Math Team
Congratulations to Simon Zheng for finishing 2nd overall individually! And 1st in Algebra and 3rd in Combinatorics.
Congratulations to Alex Mun for finishing 1st in Combinatorics!
Congratulations to James Drain for finishing 5th in Number Theory!