meotoiwa

Japońskie świątynie shintoistyczne

Barbara Mikołajewska

Futami Okitama Jinja i Meotoiwa, czyli „zaślubione skały”

Na półwyspie Shima w prefekturze Mie, jedną stację dalej od miasta Ise, gdzie znajduje się para najsłynniejszych shintoistycznych świątyni Japonii Naiku i Geku, w których oddaje się cześć słonecznej bogini Amaterasu, od której wywodzi swe początki rodzina cesarska oraz towarzyszącej jej bogini żywności, znajdują się czyste wody Futamigaura, na brzegu których znalazł dla siebie miejsce kompleks świątynny Futami-Okitama Jinja i gdzie znajduje się słynna para „:zaślubionych skał” Meotoiwa. Według popularnego poglądu skały te reprezentują pierwszą mityczną parę założycielską Japonii, która zstąpiła z nieba na ziemię, o imionach Izanami i Izanagi. Jednakże według oficjalnej wersji shintoistycznej skały te są traktowane jako stworzona przez naturę torii prowadzące do świętego miejsca ukrytego i czczonego w sanktuarium głównej świątyni, znanego pod nazwą „boski kamień Okitama” lub „urodzinowy kamień Saruta-biko, w którym zgodnie z shintoistycznymi wierzeniami Saruta-biko do dziś przebywa. Futami Okitama Jinja, główna świątynia kompleksu, jest zadedykowana bogowi Saruta-biko, który towarzyszył wnukowi Amaterasu, Ninigi, w jego zstępowaniu z nieba na ziemię, wskazując mu drogę i który jest czczony do dziś jako bóg wskazujący kierunek, otwierający drogi, oczyszczający ciała i dusze. Jest on często reprezentowany przez maskę o długim nosie i zmierzwionych włosach. W tej samej świątyni mieszka również bóstwo Ukano Mitamano Okami. Na terenie kompleksu świątynnego Futami-Okitama Jinja znajduje się szereg posążków żab, które zgodnie z mitem towarzyszyły Saruta-biko i pomagały mu we wskazywaniu drogi zstępującemu na ziemię Ninigi. Japońskie słowo żaba znaczy również „wskrzesić”, „natchnąć nowym życiem”, „wrócić bezpiecznie z drogi”.

Meotoiwa, czyli „zaślubione skały” zyskała swą sławę również dzięki temu, że wschodzące słońce utożsamiane ze słoneczną boginią Amaterasu pojawia się dokładnie między dwiema „zaślubionymi skałami” połączonymi sznurem shimenawą. Wschód słońca był w Japonii zawsze szczególnie czczony. Jak czytamy w jednej z najstarszych kronik Japonii Kojiki, słońce znikło z nieba, gdy słoneczna bogini Amaterasu uciekła do jaskini przed swym zanieczyszczającym niebo i wywołującym chaos bratem Susa-no-wo, lecz pojawiło się ponownie, gdy bogom udało się wywabić ją z jaskini dzięki tańcowi Ame-no-Uzume, który wywołał gromki śmiech wszystkich bogów i zaciekawił słoneczną boginię na tyle, że wyjrzała z jaskini i została złapana podstępnie w lustro. Dla upamiętnienia tego wydarzenia naprzeciwko „zaślubionych skał” zbudowano niewielką jaskinię-świątynię zwaną Amano Iwaya na wzór oryginalnej jaskini, w której bogini się schowała. Przed wejściem do jaskini-światyni znajduje się posążek Ame-no-Uzume wykonującej swój słynny taniec. Odwiedzający świątynie oddają cześć ukrytemu w świątyni kami klaszcząc w dłonie i kłaniając się, co nieodparcie przywodzi na myśl oklaskujących taniec Ame-no Uzume rozbawionych bogów.

Na tyłach świątynnego kompleksu znajduje się jeszcze jeden budynek świątynny i czerwony most nad niewielką rzekę Izusu. Nad brzegami tej rzeki znajduje się ogród, w którym hodowane są rośliny składane w darze kami. Znajduje się tam również miejsce zwane Mishiohama, gdzie używając słonej wody morskiej przygotowuje się zgodnie z wielowiekową tradycją rytualnie czystą sól oferowaną Amaterasu w jej głównej świątyni Naiku w Ise.

1

2

Torii na nadbrzeżnej ścieżce prowadzącej do głównej świątyni Okitama Jinja

Słynna „zaślubione skały” Meotoiwa

nazywane niekiedy Izanagi i Izanami

będące stworzoną przez naturę torii,

poprzez którą „przechodzi” wschodzące

słońce, czyli słoneczna bogini Amaterasu

3

4

Reprezentacja słońca wschodzącego

między skałami Meotoiwa

Inna reprezentacja słońca wschodzącego

między skałami Meotoiwa

5

6

Ema z reprezentacją wschodzącego

między dwoma skałami słońca

Studzienka puryfikacyjna z żabami

symbolizującymi „powrót do życia”

7

8

Most na rzeczką Izusu

Amano Iwaya, czyli jaskinia w której

ukryła się Amaterasu

9

10

Widok na wnętrze „jaskini” Amano Iwaya

na terenie kompleksu świątynnego

Futami-Okitama Jinja

Ame-no-Uzume wykonująca swój słynny

taniec przed jaskinią, gdzie ukryła się

Amaterasu

11

12

Koła rozsypanej soli zdobiące ziemię przed

wejściem do oratorium głównego

budynku świątyni Saruta-biko

Meotoiwa i torii przed sanktuarium

głównej świątyni kompleksu

Futami-Okitama Jinja

13

14

Ołtarzyk przed sanktuarium głównej

świątyni Futami-Okitama Jinja

Widok na Meotoiwa i posążek żab

15

16

Beczułki z sake

Chroniący studzienki puryfikacyjnej

smok z jelenimi rogami

17

18

Niewielki budynek świątynny na terenie

kompleksu Futami-Okitama Jinja

Jeszcze jedno tori na terenie kompleksu

Futami-Okitama Jinja

Zobacz inne świątynie shintoistyczne

Copyright © 2007 by Barbara Mikolajewska, New Haven, CT USA

Last modified: March 02, 2010

free hit counter script

Doya Doya, czyli „festiwal nagusów” (Osaka)

Karuta Hajime, czyli „pierwsza gra w karty w nowym roku” (Kyoto)

counter