Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 10 listopada 2017 r. społeczność naszej szkoły zgromadziła się w sali gimnastycznej, by obejrzeć program artystyczny, poświęcony wydarzeniu historycznemu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tegoroczna akademia została przygotowana przez uczniów koła teatralnego, którego opiekunem jest p. Marzena Kocoń.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu, następnie jedna z uczennic, cytując słowa poety, wyjaśniła, czym jest niepodległość i dlaczego jest to tak ważne wydarzenie:

„NIEPODLEGŁOŚĆ”

Spośród słów używanych nieczęsto,

tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,

słowo, które brzmi – niepodległość.

Niepodległość to brąz na cokołach,

lecz na co dzień – mówiąc po prostu

polski dom, polski las, polska szkoła,

polska władza i polski Kościół.

Ono znaczy – bez strachu spać.

Ono znaczy – spokojnie się budzić,

kochać, śmiać się i pewnie trwać

– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

Kolejnym punktem obchodów było obejrzenie prezentacji multimedialnej, dotyczącej historii naszego kraju, która w sposób bardzo przejmujący i obrazowy zilustrowała, jak długą drogę musieliśmy pokonać, by znów żyć w wolnej Polsce.

Przedstawienie faktów historycznych zaprezentowane w taki sposób, zaciekawiło wszystkich uczniów, nawet najmłodszych. W skupieniu i ciszy śledzili historyczny przebieg wydarzeń, a refleksja i zaduma wyrysowana była na niejednej twarzy.

Ostatnim punktem programu było zaprezentowanie przedstawienia pod tytułem „Pamięć”. Fabuła osnuta była na wspomnieniach starszego mężczyzny, który jako mały chłopiec był świadkiem wspaniałego męstwa, odwagi oraz śmierci jednego z żołnierzy. Jego relacja z przebiegu tamtych wydarzeń była niezwykle wzruszającą historią.

Podczas uroczystego apelu zgromadzeni mogli także wysłuchać nieznanych i oryginalnych pieśni patriotycznych. Występ nagrodzony został gromkimi brawami, co bardzo ucieszyło młodych aktorów i solistów.

Z okazji święta na szkolnym korytarzu została również zorganizowana wystawa książek historycznych

z biblioteki szkolnej pt. „Jak to z Polską było”, której pomysłodawczynią była p. Małgorzata Mola.

/Marzena Kocoń/

zobacz galerię