gen. Władysława Sikorskiego

Tytuł: gen. Władysława Sikorskiego

Odsłonięty: 2003-07-04

Fundator: Kombatanci

Projekt: Zygmunt Wujek

Wykonanie: Zygmunt Wujek

Lokalizacja: ul. Dworcowa [skwer Ofiar Katyńskich]

Opis: Inicjatorem powstania pomnika była Miejsko - Powiatowa Rada Kombatantów. W 60. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego odsłonięto pomnik przy skrzyżowaniu ul. Władysława IV i Jana Pawła II w pobliżu Galerii "Emka”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego, którą poprowadził ks. prałat dr Kazimierz Bednarski. We mszy udział wzięło 40 pocztów sztandarowych weteranów Armii Krajowej, Związku Sybiraków, Związku Inwalidów Wojennych, związków kombatanckich, więźniów hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych, osób represjonowanych i więźniów politycznych oraz Kompanii Honorowej Koszalińskiego Garnizonu Wojska Polskiego. Po mszy odbyła się manifestacja patriotyczna w której wzięli udział między innymi kombatanci, żołnierze, harcerze, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy miasta oraz delegacje wielu instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Aktu poświęcenia pomnika dokonał ks. mjr Lucjan Dolny [kapelan straży granicznej]. 

Po uroczystościach okazało się, że pomnik staną bez potrzebnych zezwoleń, w związku z tym rok później [2004-07] został przeniesiony w miejsce gdzie wcześniej znajdował się pomnik gen. Karola Świerczewskiego. 

Pomnik został wykonany z szarego granitu w kształcie słupa. Na szczycie pomnika znajduje się orzeł Wojska Polskiego z roku 1939. Na obelisku wyryte zostały symbole i napisy nawiązujące do życiorysu Sikorskiego. Są to daty: 1918, 1920, 1939 i 1943; nazwy miejscowości, m.in.: Londyn, Warszawa, Gibraltar, Tuszów, Lwów, Angers; odznaki wojskowe, m.in. odznaka Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, odznaka pamiątkowa Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, odznaka Dywizji Strzelców Pieszych, odznaka pamiątkowa 1 Dywizji Grenadierów, odznaka Pilota oraz harcerska lilijka i symbol Marynarki Wojennej. W połowie kamiennej części pomnika znajdują się cztery tablice po jednej z każdej strony. Na czołowej stronie pomnika nad tablica znajduje się odlew głowy generała Sikorskiego w rogatywce. Orzeł, tablice i głowa generała zostały wykonane z żeliwa patynowanego.

Tekst tablicy z frontowej ściany: Generał Władysław Sikorski 1881 - 1948 Premier Rządu Rzeczpospolitej Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych Walczył i zginął za Naszą Wolność Społeczeństwa Miasta i Powiatu Koszalin. 04.07.2003

Na tablicy z prawej strony znajduje się symbol Polski Walczącej i Armii Krajowej oraz napis: Zawsze wierni Ojczyźnie Żołnierzom jednostek regularnych Wojska Polskiego i konspiracji niepodległościowej ZWZ-AK Kombatanci

Na tablicy z lewej strony znajduje się symbol sybiraków oraz napis: 

Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu wdzięczni Bogu za ocalenie i powrót Sybiracy

Na tylnej ścianie pomnika nad tablicą znajduje się symbol Polski Walczącej z harcerską lilijką. Napis na tablicy:

Za nami lata wojny i okupacji przed nami rzeczywistość wolnej Polski Nie należymy do przeszłości ... ... to przyszłość należy do nas. Gotowi jesteśmy podjąć zadania za siebie i za tych co odeszli! Harcerki i harcerze Na granitowej podstawie znajdują się jeszcze dwie tablice po bokach.

Tablica po prawej stronie wykonana została z żeliwa patynowanego z napisem:

Generałowi Władysławowi Sikorskiemu Naczelnemu Wodzowi WP zawsze wierni żołnierze Rzeczypospolitej Polskiej i byli więźniowie polityczni Ziemi Koszalińskiej

Druga tablica znajduje się po lewej stronie i wykonana została z mosiądzu. Znajduje się na niej znak Inwalidów wojennych i napis:

Bóg Honor Ojczyzna 84 lata w służbie Niepodległości Członkowie Związku Inwalidów Wojennych Okręg Koszalin - Słupsk