7. Елементи кућних инсталација

Увод

У кућне инсталације убрајамо:..

- водоводну инсталалацију,

- електричну инсталацију,

- канализациону инсталацију,

- ПТТ инсталацију,

- грејну инсталацију(централно грејање,гас и сл.),

- ТВ инсталацију(кабловска телевизија),

- итд.

Градивом шестог разреда предвиђено је разматрање водоводне и канализационе инсталације и у овој лекцији ће бити речи само о овим инсталацијама.

Водоводна инсталација

Водоводна инсталација служи за проток воде из месног водовода или кућног бунара до жељеног места у стану, односно кући.

Вода се у данашње време доводи пластичним цевима, које су потуно неразградиве у води и отпорне на корозију.

Појединачно домаћинство се на градски водовод прикљчује преко шахта. У шахту се налазе главни вентил и водомер. Вентил служи за затварање водоводне инсталације у случају квара, прскања цеви, и сл. Водомер мери потрошњу воде у кубним метрима.

Нека домаћинства снабдевају се водом из сопственог водовода, односно бунара, помоћу хидрофора.

То је заправо електрична (најчешће електромагнетна) хидраулична пумпа која црпи воду из бунара и даје јој притисак потребан за кретање кроз цеви навише. Овај систем често се комбинује са системом слободног пада воде.

У овом случају пумпа из бунара шаље воду у резрвоар на тавану одакле се она системом слободног пада расподељује до потрошача - славина.

Водоводну инсталацију чине цеви, цевни прикључци (спојнице, лукови, рачве, редуцири), цевни затварачи (славине, вентили и засуни) и потрошачи (бојлер, водокотлић, судопера, лавабо, туш, биде, када, итд).

Цеви се спајају помоћу навоја.

Занатлије које се баве одржавањем водоводних инсталација зову се водоинсталатери.Но, ситнија одржавања водоводних инсталација можемо обављати и сами - по тренутним законским прописима.У многим високо развијених европских земаља је кажњива неовлашћена приватна интервенција на приватним водоводним инсталацијама, посебно у стамбеним зградама, и за најситније захвате потребно је звати овлашћеног водоинсталатера.

Упутство за замену гумице на славини

Због честе употребе временом славина почне да пропушта воду - капље, посебно на делу за врућу воду.

То се дешава услед оштећења гумице на славини, посебно уколико се она претерано притеже, што убрзава њено пропадање, односно оштећење.

Замена гумице је врло једноставна, без обзира на тип славине.

  1. Отварање маскирајућег поклопца (1) одвратањем завртња.

  2. Скидање вентила одвртањем завртња.

  3. Вађење вентила (4) и замена гумице (5).

  4. Притезање вентила са новом гумицом.

  5. Причвршћивање маскирног поклопца завртњем.

Водокотлић

Водокотлић је аутоматски уређај који служи за прикупљање воде коју отпуштамо у циљу прања тоалет шоље у тоалету. Овај уређај је, иако на први поглед једноставне конструкције, заправо мали робот, као и сваки уређај који има аутоматску регулацију.

(анимација)

Канализациона инсталација

Канализациона инсталација служи да све отпадне воде и фекалије одведе у градску канализацију, или септичку јаму у дворишту. Под отпадном водом сматра се сва вода коју употребимо у домаћинству. Отпадне воде се одводе из лавабоа, тоалета, каде, судопере и сл. при чему се мора спречити повраћај непријатних гасова и мириса из самих канализационих цеви.

То се постиже крајње једноставним уређајем у коме остаје водени чеп, а који се назива сифон.

Сифон заправо и није уређај, у правом смислу речи, већ обична намерно направљена кривина у канализационој инсталацији у којој се вода увек задржава, јер течности увек заузимају облик суда у коме се налазе, услед чега се у цеви која садржи врло непријатне мирисе ствара водени чеп који их задржава управо на месту те намерно направљене кривине у цеви.

Овако задржан водени чеп у кривини сифона спречава продирање свих непријатних мириса у тоалет, купатило, или кухињу.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења