6.3. Програми за техничко цртање

Битно обавештење!

Све реченице у лекцијама о програму SketchUP a које су везане за постављање модела на GE више немају никакав смисао, јер, од октобра 2013. постављање модела на GE je онемогућено.

Модели примљени у GE остаће видљиви до тренутка када не буду замењени новим, интрегрисаним моделима од стране компаније GE, а они то раде по областима.

Реално, по субјективној процени, ти генерисани модели појединачно су ружнијег изгледа него просечан појединачан SketchUp модел тог истог објекта, али генерално, GE много боље изгледа са тим генерисаним моделима јер је квалитет модела уједначен, а видљиви су и објекти које нико никада не би моделовао.

На крају ће у праву испасти сви они који су моделовали непознате и безначајне грађевине по забаченим местима, јер, највероватније ти модели никада неће ни бити скинути и замењени генересаним моделима, док ће сви модели објеката постављени у метрополама бити временом скинути.

Од појаве првих компјутера и програма појавили су се и програми везани за технику, односно техничко цртање. Сам поступак израде техничких цртежа одувек је тражио велику образованост и вештину цртача. Техничко цртање у практичном смислу израде самих цртежа правило је проблеме и тешкоће чак и најгенијалнијим људима. Софтвери везани за техничко цртање омогућили су поступак израде техничких цртежа бржим, што је умногоме смањило и време пројектовања многобројних индустријских производа. Пре појаве компјутера и софтвера везаних за пројектовање и израду техничке документације период освајања нових производа био је много дужи него данас, што је утицало и на смањење цене многих производа. Некада су фабрике аутомобила усвајале нови модел годинама а данас за годину дана могу лансирати више различитих модела, што никако не би било могуће без унапређења програма везаних за цртање и индустријски дизајн...

Ученици основне школе не могу уистину учити оне најаче програме које користе инжињери, или архитекте, јер програми су омогућили заобилажење вештине манипулације ручним прибором за цртање, чиме је процес израде цртежа веома убразан у односу на ранија времена, али ниједан програм не може надоместити знање које је потребно за пројектовање и израду техничких цртежа, а које ученик oсновне школе никако не може имати. Међутим, то није разлог да ученици не користе програме за цртање, јер цртати може свако, макар се на основу његовог цртежа не правили индустријски производи које ће неко куповати. Уосталом, ниједном кориснику рачунара није на одмет да научи да црта компјутером, јер сви у животу понекад имамо потребу да нешто нацртамо, или скицирамо, бавили се тиме професионално, или не.

У оквиру ове наставне јединице ученици ће моћи да сазнају основне појмове везане за неке од програма којима могу доста успешно нацртати ма који цртеже који се од њих може захтевати за њихов ниво школовања, био он у вези са техничким образовањем или не.

Лекције ће бити обрађене практично, без икаквих текстуалних објашњења. Дакле, ученик ће моћи да посматра аутора сајта како користи неке од програма за техничко цртање, и на основу посматрања и провежбавања моћи ће и сам да понови исте радње, и на основу тога почне да користи програме за цртање.

Како је овај сајт бесплатне природе ( чак и у комерцијалним условима) нереално је очекивати од његовог аутора да открије много о коришћењу програма које ће презентирати сајтом, односно да буквално посетиоцима омогући да науче да цртају компјутером. Ово никако не треба везивати за себичност аутора сајта већ за просту чињеницу да би сајт који би се бавио, рецимо, објашњењима везаним за коришћење Corel-а био једно десет пута већи него читав сајт за учење техничког образовања. Како је немогуће очекивати било какву материјалну надокнаду за тај мукотрпни посао немогуће је очекивати од аутора сајта да се упушта у било каква већа објашњења употребе јаких програма за обраду графика, техничко цртање, итд.Рецимо, када би аутор сајт хтео детаљно да објасни посетиоцу сајта како је направио неке моделе којим је истиснуо претходне који су стајали на Google Earth, исти тај корисник би морао да гледа видео снимке који трају, сваки у просеку, једно седам осам сати ( а од тога бар три сата употребе Photoshop-a). Чак и када би замислили појединце међу посетиоцима сајта који би уопште пристали да гледају те снимке, немогуће је замислити моделара-цртача који ће правити те снимке и постављати их на интернет без унапред исплаћене одговарајуће материјалне надокнаде.

На крају крајева, овај сајт се зове Сајт за учење техничког и информатичког образовања, а не сајт за учење овог или оног програма, и то ни више ни мање него за техничко цртање и моделовање.

Да се учење ових програма може тако лако представити сајтом, посебно учење Корела, или Кеда, вероватно би исте сајтове одавно урадили и сами произвођачи поменутих програма. Како то нису урадили ни они сами, дакле велике и моћне компаније, а најстручније за сопствени производ, нереално је и претенциозно од појединца очекивати да се лати тако великог посла као што је стварање бесплатног сајта на коме би корисник стварно и буквално научио да црта у програмима који се бесплатно могу учити једино и само самостално. А тако је и најбоље, ако ћемо право. Када прочитам званична уџбеничка објашњења употребе програма за цртање најблаже речено искидам се од смеха. Но, то није кривица самих аутора уџбеника, већ чињенице да је немогуће на двадесетак страна било каквог уџбеника било шта објаснити о употреби програма за цртање а де се не испадне смешан. Када неки реномирани софтвер буде посебан наставни предмет можда објашњења аутора тих уџбеника неће бити чисто про форме да има нешто о томе, без икаквог практичног разумевања проблематике, и преписано из туторијала.

Практични примери, чисто да се ученик заинтересује и проба да користи програме којима и са основним нивом знања може радити и домаће задатке увек када треба нешто и нацртати, зашто да не, цртежи са табле никада нису превише компликовани, обухватиће цртање следећим програмима:

1. SketchUp

2. Corel

3. AutoCad

Цртаћемо предмет следећег изгледа - ни превише компликован ни превише прост- а довољно за пети разред, односно сам почетак учења цртања рачунаром.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења