Rádiomatérske programy pre Android časť 1

Archív, stránka neaktuálna!


Operačný systém Android sa postupne dostáva k bežným užívateľom či už vo forme OS pre múdre telefóny, tablety, počítače všetko v jednom alebo multimediálne centrá. Vzhľadom na jeho dominaciu v mobilnej platforme je preň dostupných najviac aplikácii a to aj tých pre rádioamatérov.

V prvej časti si priblížime dve bezplatné aplikácie do terénu pre rádioamatérov, ktoré nevyžadujú pripojenie k internetu.

Mojou srdcovou aplikáciou ako technika viacerých OM prevádzačov je aplikácia Repeater od ZBM2 Software. Na vývoji a aktualizácii tejto aplikácie spolupracujem od júna 2012 s jej autorom Nicolasom M1HOG.

Aplikácia slúži na zobrazovanie najbližších rádioamatérskych prevádzačov v okolí, buď podla GPS alebo ručným zadaním lokátora.

Program využívam hlavne pri cestách v zahraničí, turistike, v neznámej oblasti, kde by som rád použil dostupný prevádzač.

Detailné okno prevádzača zobrazuje pásmo, frekvenciu, odskok (shift), spôsob aktivácie (nosná, subtón, 1750Hz), moduláciu, echolink číslo, azimut a vzdialenosť k RPT.

Repeater ponúka množstvo nastavení, je lokalizovaný da slovenčiny a jednoduchý na obsluhu.

Nastaviť sa dá vyhľadávanie podľa vzdialenosti do 200km, podľa pásma, subtónu, značky, krajiny, modulácie a smeru kompasu.

Na výber sú 4 úrovne zobrazenia - počet prevádzačov na stránku, tak aby bola aplikácia pohodlne použiteľná aj na zariadeniach s malou uhlopriečkou.

Samozrejmosťou je filtrovanie len používaných pásiem a druhov prevádzky.

Program taktiež umožňuje spojenie s TRX Yeasu FT8x7 a niektorými Icom TRX pre priame naladenie prevádzača jedným dotykom, potrebný je ale Bluetooth modul BlueCAT pripojený do TRX.

V júni 2012 som pre Nicolasa pripravil preklad do slovenčiny a databázu OM, OK, OE, HA prevádzačov, nakoľko v DB v tom čase neboli.

Následne v spolupráci s Martinom OK2UEC bol doriešený export dát z DB prevadece.smoce.net

Výhodou ale zároveň aj slabinou aplikácie je offline režim, teda informácie sú uložené v zariadení a v teréne nie je potrebný internet, čo je veľmi príjemné v zahraničí a na miestach bez signálu mobilného operátora / wifi.

Slabinou je tak potreba aktualizácie celej aplikácie ak sú zmeny v databáze. OM časť sa snažíme udržať aktuálnu s Martinom OM8KT.

OK, OE a HA prevádzače nie sú mnou aktualizované. V prípade ak nájdete problém v aplikácii alebo chybný údaj v databáze, napíšte buď autorovi M1HOG alebo mne om1aeg@omradio.sk

Druhou aplikáciou, ktorú vám chcem predstaviť je Sota Finder z rovnakej dielne ako Repeater, teda ZBM2 Software od Nicolasa M1HOG .

Rozhranie aplikácie sa nesie v rovnakom štýle ako Repeater. Aplikácia umožňuje zobrazenie SOTA kót v okolí, buď podľa GPS alebo ručným zadaním lokátora.

Maximum je buď 200 nabližších SOTA vrcholov alebo do 200km vzdialenosti.

Rovnako ako Repeater, aj tento program nepotrebuje pripojenie k internetu a tak sa môže zísť na dovolenke v zahraničí, pri neplánovanej turistike či ako pomôcka ak ste si doma nezapísali nejaký údaj potrebný pri SOTA aktivácii a na kopci nie je signál vášho mobilného operátora. Aplikáciu som pomohol preložiť do slovenčiny.

V detailoch pre konkrétny vrchol je označenie podľa SOTA, nadmorská výška, zemepisné súradnice, lokátor, smer, vzdialenosť, bodové hodnotenie a informácie o aktiváciách, ktoré ale často nie sú aktuálne. Slabinou je opäť tak potreba aktualizácie celej aplikácie ak sú zmeny v databáze a tiež posledná aktivácia / aktivátor je uvedený podľa toho, kedy bola naposledy aktualizovaná databáza s programom.

Nastaviť sa dá určovanie polohy z GPS / mobilnej siete alebo ručným zadaním lokátoru, maximálna vzdialenosť po ktorú sa zobrazujú SOTA vrcholy, jednotky a možnosť zoradenia podľa vzdialenosti, mena asociácie, kódu vrcholu, regiónu, mena vrcholu, výšky nad morom, smeru, bodového hodnotenia a bonusových bodov. Na výber sú 4 úrovne zobrazenia - počet SOTA kót na stránku, tak aby bola aplikácia pohodlne použiteľná aj na zariadeniach s malou uhlopriečkou.

Opäť, ak narazíte na problém s aplikáciou alebo vidíte námet na zlepšenie, neváhajte kontaktovať autora M1HOG alebo mňa om1aeg@omradio.sk.

Nicolas je prístupný novým nápadom a dobre sa s ním spolupracuje, doplnenie lokátoru ktorý mne osobne v podrobnostiach chýbal a poslovenčenie vrátane otestovania trvalo len pár dní.

Dúfam, že úvodný článok zo série o rádio-amatérskych programoch pre android OS sa páčil a radi si prečítate aj jeho pokračovanie v niektorom z nasledujúcich čísiel Rádiožurnálu.

Posledná aktualizácia 1.10.2014