6dBd anténa

Jednoduchá 6 dBd anténa pre DVB-T za 3€ (použiteľná aj pre HAM vysielanie).

Článok popisuje výrobu jednoduchej ziskovej úzkopásmovej antény pre vyššie kanály DVB-T.

Nakoľko je prechodný slovenský multiplex vysielaný na najvyšších, doteraz nepoužívaných kanáloch, veľa širokopásmových antén má v tomto pásme malý zisk a vďaka predzosilňovaču aj problémy so spracovaním voči analógu slabšieho DVB-T signálu.

Popisovaná anténa je vhodná ako náhrada izbových antén, ale v prípade lepšieho mechanického prevedenia a pridania reflektora (potom je zisk 9 dBd) môže byť použitá aj vonku. Tiež je vhodná pre TV karty, ak nepostačuje signál z pribalenej malej magnetickej anténky.

Vopred upozorňujem, že anténa je úzkopásmová, teda ladená len na niekoľko blízkych kanálov a nie je preto vhodná na príjem celého pásma UHF. Prijímací diagram je osmičkový s maximom kolmo na anténu.

K výrobe potrebujeme:

Drôt Cu s prierezom 2,5 až 6 mm2 (priemer 1,5 - 3,5 mm) v dĺžke cca 80 cm pre K60 - K69.

Potrebnú dĺžku koaxiálneho káblu.

IEC konektor "samec" (TV konektor).

Letovačku, cín, kolofóniu, nožík, cvikačky, pravítko, fixku a chuť čosi tvoriť :)

Najskôr si vypočítame dĺžku strany antény a. Rýchlosť svetla vydelíme frekvenciou (dostaneme dĺžku vlny) a výsledok vydelíme štyrmi.

Kanál 66 pre Bratislavu má frekvenciu 834 MHz. Zjednodušený výpočet potom je takýto: 300 / 834 / 4 = 0,089928 m. V prípade, že použijeme izolovaný drôt treba ešte výsledok násobiť koeficientom 0,98, teda finálny výsledok jednej strany antény a je 0,089928 x 0,98 = 0,0881 m (kanál 66). Pre výrobu antény potrebujeme osemnásobok tejto dĺžky, teda 0,705 m izolovaného drôtu. Takto si vypočítame stranu a pre akúkoľvek frekvenciu, čím nižšia frekvencia, tím dlhšia bude a. Frevencie jednotlivých kanálov je možné nájsť napríklad na http://www.digitalspy.co.uk/terrestrial/tuning/.

Na drôt si poznačíme za pomoci pravítka a fixky za sebou idúce dĺžky a. Potom drôt vytvarujeme do nasledovnej podoby, uhly medzi stranami sú 90 / 270 stupňov:

Konce a stred antény odizolujeme v dĺžke cca 5 a 10 mm, pocínujeme a konce zletujeme dokopy:

Pripravíme si koaxiálny kábel, tienenie skrútime do kopy a pocínujeme. Taktiež stredný (živý) vodič pocínujeme:

Stredný vodič priletujeme na jednu stranu antény a tienenie na druhú stranu antény:

Druhý koniec koaxiálneho káblu pripojíme do IEC konektora:

Anténa je hotová. Pre jej správnu funkciu by minimálne v okolí 20cm nemal byť žiaden kovový predmet (alebo stena), optimálne je anténu pri slabom signáli prichytiť na okno priesvitnou páskou. Nakoľko je v konštrukcii vynechaný symetrizačný člen, je pre zachovanie osmičkového vyžarovacieho diagramu potrebné viesť koaxiálny kábel od antény kolmo na stred v dĺžke aspoň 10cm. Pre príjem vertikálne polarizovaného signálu (teda slovenského DVB-T) je správne natočenie v smere na vysielač takéto (pre horizontál stačí otočiť o 90 stupňov):

Anténu som vyrobil už v troch exemplároch a funguje ako jednoduchá a lacná dočasná anténa tam, kde bol signál na "drôt" s výpadkami a s touto anténou je signál dostačujúci pre bezproblémový príjem.