O Lure coursingu

Post date: Oct 22, 2012 7:20:23 AM

21. listopada 2012. održan je lure coursing trening u Varaždinu, na terenu Aerodroma Varaždin. Sudjelovalo je preko 50 hrtova, ali i drugih pasmina pasa iz Hrvatske i Slovenije.

Organizator je bilo Kinološko društvo Varaždin u suradnji s Klubom hrtova Zagreb. Unatoč gustoj magli trening je uspješno odrađen, psi su uživali, a vlasnici i posjetitelji proveli su vrijeme u više nego ugodnom druženju i pikniku koji su priredili članovi Kinološkog društva Varaždin.

Bila je to prilika da se lure coursing približi i predstavi svim ljubiteljima pasa osobito hrtova.

Od hrtova trčali su perzijski hrtovi - salukiji, ruski hrtovi - borzoji, irski vučji hrtovi, afganistanski hrtovi, ali i po jedan galgo espanol, veliki engleski hrt - greyhound te mali engleski hrt - vipet.

LURE COURSING

Lure coursing (LC) je kinološki sport i aktivnost u kojem psi trče tj. ganjaju umjetni mamac duž otvorenog prirodnog terena, najčešće u dužini cca od 400 do 1000 m.

Predstavlja izvanrednu fizičku i mentalnu aktivnost za pse, a prvenstveno je namijenjen pasminama hrtova za očuvanje i provjeru urođenih pasminskih osobina.

Staza za LC može se postaviti na prikladnom otvorenom terenu, koji može, ali i ne mora biti ograđen. Optimalan LC teren je livada ili polje, pregledan s perspektive psa, poželjne su blage padine i uzvisine, može imati prepreke poput grmlja, plasteva sijena, poneko stablo.

Najvažniji dio opreme je mobilna i dovoljno snažna LC mašina te nekoliko kolotura za fiksiranje staze.

Oprema psa obuhvaća brnjicu i plašt.

Kan Ya Ma Kan Jhupiter, saluki, vl. Iris Rožmarić, foto Lana Hafner

Gibanje umjetnog mamca oponaša trčanje lovine (divljeg zeca), psi trče u paru ili samostalno.

U današnjem urbanom načinu života i visokom stupnju ograničenja u kretanju pasa, kao aktivnost vrlo je popularan i prikladan oblik kondicioniranja pasa, socijalizacije, očuvanja urođenih instinkta i psihofizičkih karakteristika pasmina hrtova, a relativno je nezahtjevan što se tiče realizacije.

Hapunka Biskupstwo, borzoi, vl. Krešimir Besedić

Bodovanjem se ocjenjuje agilnost, brzina, izdržljivost, srčanost i inteligencija psa. Promatra se sposobnost uočavanja mamca i brzina reakcije na startu, brzina kretanja u odnosu na kretanje mamca i drugog psa, spretnost pri promjeni smjera kretanja mamca, sposobnost i inteligencija u procjeni pronalaženja optimalnog položaja tijela u odnosu na kretanje mamca, fokus na mamac, spremnost na povratak ukoliko se mamac izgubi, suradnja s drugim psom u svladavanju mamca, izdržljivost i brzina na kraju utrke te odlučnost bez oklijevanja u hvatanju mamca na cilju.

Od 2010. godine do danas, pasminski Klub hrtova Zagreb organizirao je nekoliko uspješnih treninga i druženja u lure coursingu, prvenstveno zahvaljujući Zagrepčaninu g. Krešimiru Besediću, koji je u svojoj radionici kreirao i proizveo prvu hrvatsku lure coursing mašinu.

Mašina i oprema u cijelosti su hrvatski proizvod visoke kvalitete.

LC trening i natjecanje u perivoju dvorca u Francuskoj.

Utrke na nenatjecateljskom nivou organiziraju se kao trenizi ili piknik okupljanja, prednost im je što osim hrtova mogu sudjelovati sve ostale pasmine pasa, služe za provjeru urođenih osobina, kondicioniranje i oblik aktivnosti psima i vlasnicima.

Kao kinološki sport, vrlo je popularan u Europi i svijetu. Zahtjevniji je, traži više treninga, teži očuvanju primarne funkcije hrtova, a to su lov i gonjenje divljači.

Na službenim državnim (CACL) i međunarodnim (CACIL) natjecanjima sudjeluju samo pasmine hrtova, psi upisani u rodovne knjige i koji su stekli licencu za LC, a hrtovi stječu kandidature za šampionate u LC. Sudjelovanja na utrkama i ostvareni rezultati bilježe se u radnu knjižicu psa.

CACL je kandidatura za državnog prvaka, dok je CACIL kandidatura za međunarodnog prvaka. Na državnim natjecanjima mogu sudjelovati i mediteranske pasmine FCI 5. grupe kao i psi van konkurencije, ali oni ne mogu stjecati kandidature za šampionate.

LC treningu u Zagrebu, foto Krešimir Besedić

Broj hrtova u Hrvatskoj za sada nije velik, ali je u porastu i ima ih nekoliko koji su već stekli LC licence i zapažene rezultate na natjecanjima.

Na slici niže, YALAMEH INASCHAH SHARI, ženka salukija, uvoz Njemačka, vl. Iris Rožmarić iz Varaždina,

LC licenca 8/2011,

CACL Dolsko Slovenija 2011, 1. mjesto, CACL kandidatura za LC šampionku Slovenije,

CACIL Dolsko Slovenija 2012, plasman 4. mjesto

LC trening u Varaždinu, salukiji na startu, foto e-Varaždin

Autor teksta

Iris Rožmarić, vl. uzgajivačnice Odan i Odana Salukis