NM Top Ten All-Time Indoor (boys)
Boys Indoor Track Top Athletes
55m High Hurdles
Anthony Wright 7.8
Brandon Matulac 7.8
Will Walsh 7.8
Bryant Yoshida 7.9
Paul Zeuke 8.0
Tom Dibuono 8.1
Alex Matulac 8.1
Joe Dunkley 8.33
John Esposito 8.3
Gideon Godfrey 8.64
55m dash
Robbie Tormo . 6.74
Elly Litali 6.77
Edwin Sanjay 6.81
Shemar Mills 6.82
John Follety 6.74 (Hand)
Christian Garcia 6.84
Ruben Sosa 6.84
Filip Piasevoli 6.84
Steve Truglio 6.94
Ervin Ventura 6.94
Dohdanim Meza 6.94
Marc Dudsak 6.94
Kevin Vacciana 6.94
AJ Scoppa 6.94
Filip Piasevoli 6.94
Nick Wekselblatt 6.94
200m
Robbie Tormo 22.89
Shemar Mills . 23.618 **opening leg of 4x200m automatic
Payton Stills 23.64 PB (24.46)
Andrew Yan 23.94 PB
Christian Garcia 24.0 **opening leg of 4x200m hand time
Edwin Sanjay 24.16
Josh Parris 24.27
John Follety 24.3
Ervin Ventura 24.6
AJ Scoppa 24.7
300y
Paul Zeuke 33.4
Paul Mamalian 34.0
Steve Truglio 34.3
Cory DeRobertis 35.1
Ruben Sosa 35.3
Mike Lamendola 35.6
Dave Keeler 35.8
Carl Brody 35.8
Angelo DeSalvo 35.9
Rich Eagleson 36.2
300m (since 2010)
Robbie Tormo 35.8 (36.04)
Payton Stills . 37.6 (38.84)
Alex Matulac 39.5
Miguel Aranas 40.2
Jon Melendez 40.6
John Maldonado 40.6
Shemar Mills 40.7 (40.94)
Kaden Stevens . 40.9 (41.14)
Jaden Guthrie 41.3
Bryant Yoshida 41.4
400m
Robbie Tormo . 51.00
Paul Zeuke 51.6
Edwin Sanjay 52.51
AJ Scoppa 52.62
Cory DeRobertis 52.6
Filip Piasevoli 53.4
Jack Clarke 53.5
Steve Truglio 53.5
Paul Mamalian 53.6
Andres Belliard 54.1
600y
Paul Zeuke 1:21.3
Carl Brody 1:22
Steve Truglio 1:22.6
George Bartus 1:23.8
Keith Kanestrin 1:24.3
Pete Calamari 1:27.4
Manny Tayas 1:27.5
600m
Kaden Stevens 1:32.8
Diomar Ramos 1:33.0
Oliver Gonzales 1:33.6
Ben Zelasco 1:37.4
Chris Whittaker 1:37.9
Jon Melendez 1:38.0
Luke Tyler 1:41.0
800m
Kevin Teets 2:03.5
Ryan Day 2:04.9
Liam McAveney 2:07.0
Nick Themistocleous 2:07.8
Russell Johnson 2:08.68
Jim Block 2:08.7
Filip Piasevoli 2:08.9
Russ Giancola 2:09
Oliver Gonzales 2:09.1
Carl Brody 2:09.4
1000y
Mike Lamendola 2:35.6
1000m
Kevin Teets 2:44.5
Nick Ramirez 2:52.1
Ibai Kobayashi 2:54
Sean Johnson 2:55.39
Kevin Senzamici 2:57.5
Bryant Yoshida 3:00
1600m
Kevin Teets 4:35.45
Nick Ramirez 4:41.19
Russ Giancola 4:43.1
Mike Lamendola 4:46.7
Sebastian Herrera 4:51.0
Kevin Burke 4:51.0
Nick Lenge 4:56.1
Russell Johnson 4:57.0
Kevin Senzamici 4:57.99
Tim Vogel 5:04
Adam Bailey 5:04.2
3200m
Russ Giancola 10:13.3
Nick Ramirez 10:19.5
Jay Guevarra 10:34.27
Sean Johnson 10:34.5
Mike Lamendola 10:39.2
Kevin Burke 10:46.3
Kevin Senzamici 10:48.94
High Jump
Bill Waterfall 6' 4.5"
Jeff Fried 6' 4.5"
Covenant Badmus 6' 0"
Tom DiBuono 5'10"
Anthony Wright 5'10"
Bryant Yoshida 5' 10"
Long Jump
Chris Bunch 20'11.25"
Kaden Stevens 20' 7"
Paul Zeuke 20'3.5"
Rich Eagleson 20'.5"
Ken Janson 19'7.75"
Triple Jump
Anthony Wright 41'6.5"
Christian Garcia 38' 1.5"
Will Walsh 38'0"
Gideon Godfrey 37' 11"
Paul Zeuke 37'10.5"
Willy Dupreville 37' 9.5"
Raphy Velasquez 37'7.5"
Ben Zelasco 37' 1.75"
Pole Vault
Ron Stokes 12'0"
Bruce Bosner 12'0"
Dave Newman 10'6"
Neil Gallares 10'0"
Stephen Zipp 10'0"
Shot Put
Randy Sokolik 61'9"
Jason Maier 53'6.5"
Jason Maier 52'8"
Ralph Orta 52'7"
Ralph Orta 50'3.5"
Ali Metwali 48'
Shuttle Hurdles
Picciano, Hirt, Esposito, Viera 32.2
Walsh, Hirt, Huang, Esposito 32.84
Wright, Hirt, Walsh, Esposito 33.0
DiBuono, Eagleson, McLaughlin, Burke 35.7
Matulac, Korah, Marmolejos, Ramos 36.1
800m Relay
Stevens, Stills, Yan, Tormo 1:33.86
Mills, Stills, Yan, Tormo 1:35.71
Scoppa, Walsh, Follety, Zipp 1:35.74
Mills, Stevens, Stills, Tormo 1:35.99
Truglio, Lamendola, DeRobertis, Zeuke 1:36.64
1600m Relay
Truglio, Lamendola, DelNuevo, Zeuke 3:34.2
Diaz, Vacciana, Wright, Tolentino 3:36.6
Ramos, Melendez, Teets, Clarke 3:38.13
Walsh, Themistocleous, Scoppa, Piasevoli 3:38.3
Ramos, Melendez, Aranas, Teets 3:38.6
3200m Relay
Teets, Ramirez, Gonzales, Kobayashi 8:45.4
Teets, Ramirez, Gonzales, Kobayashi 8:45.98
Day, McKay, Matthews, Cabrera 8:46.4
Day, McKay, Juanillo, Bailey 8:52.0
Herrera, Chacko, De Los Santos, Senzamici 8:52.3
6400m Relay
Teets, Ramirez, Gonzales, Kobayashi 19:51.6
Bailey, Juanillo, McKay, Day 20:02.5
Burke, Lamendola, Raguindin, Franz 20:29.0
Lamendola, Raguindin, Burke, Tyler 20:50.0
Sprint Medley
Melendez, Matulac, Ramos, Teets 3:47.76
Sanjay, Parris, Litali, Herrera 3:50.03
Tormo, Mills, Stills, Stevens 3:51.93
Scoppa, Piasevoli, Walsh, Zipp 3:50.4
Truglio, DeRobertis, Zeuke, Lamendola 3:50.9
Distance Medley
Chacko, Sanjay, Herrera, Senzamici 11:38.41
Teets, Ramirez, Gonzales, Melendez 11:39.37
Chacko, Sanjay, Herrera, Senzamici 11:39.91
Lenge, Garcia, Guevarra, Ramirez 11:45.66
R. Johnson, Tyler, McAveney, Guevarra 11:47.0
High Jump Relay
DiBuono, Eagleson 11'6"
Esposito, Morgan 11'2"
Wright, Esposito 10'10"
Badmus, Suric 10'10"
Esposito, Diaz 10'6"
Long Jump Relay
DiBuono, Eagleson 38'10"
Stevens, Stills 38' 3/4"
Zeuke, Truglio 36'11.5"
Vacciana, Walsh 36'11"
Vacciana, Picciano 36'6"
Shot Put Relay
Maier, Kavner 95'6"
Metwali, Brunner 86'8"
Maier, Kavner 86'5"
Brunner, Wheatley 82'0"
Orta, Byrd 79'10"