Polar low

Visparigi

“Polar low” ir meso skalas ciklons, kurš veidojas virs atklātiem ūdeņiem intesīvas konvekcijas rezultātā uz pola pusi no polārās frontes.

Raksturlielumi

Parasti horizontālais garums ir 100-500 km bet var sasniegt arī 1000 km, un dzīvo 12-36 stundas. Horizontālais patstāvīgais (10 min vidējais) vējš > 27 kt (14 m/s) . Vidēji maksimālais patstāvīgais vējš sasniedz aptuveni 46kt (24 m/s) , bet var pārsniegt arī 64 kt (32 m/s), kas atbilst tropiskajam ciklonam. Registrēts pat 90kt (46 m/s) kas atbilst Saffir-Simpson skalas 2 kategorijai. Iespējama zibeņošana kā arī tornado. Raksturīga ļoti intensīva snigšana.

Dazhreiz tiek saukts arī par polāro mezoskalas virpuli (“polar mesoscale vortex”) , arktisko orkanu (Arctic hurricane)” uc

Struktura

Var izdalīt divu veidu strukturu grupas: spiralveida un kommatveida. Sistēmas centrā var būt no makoņiem brīvs apgabals (“acs”) līdzīgi kā tropiskajiem cikloniem. Spirālveida “polar low” struktūra biežāk sastopama tālu no polārās frontes. Savukārt kommatveidīgā parasti veidojas tuvāk polārajai frontei.

Dažos rakstos komatveidīgās struktūras netiek klasificētas kā “polar low”.

Veidošanās

Veidojas, kad pār neaizsalušu jūru virzās ļoti aukstas gaisa masas (T500 hP < -40C). Noderīgs parametrs prognozēšanā ir “boyden index”,

Iespējamība Latvijā

Retos gadījumos polar low var izveidoties baltijas jūrā un skart Latvijas baltijas jūras piekrasti "Polar low" vai tai līdzīga struktura tika novērota 2012 gada 4 februāra naktī, kad ūdens temperatūra bija +3C, un T500 hPa augstumā bija mazāka par -40 C.

Satelīta uzņēmums infra sarkanajos staros.

No attēla redzams, ka virpuļa zaru virsmas temperatūra ir zemāka par arpus virpuļa mākoņu temperatūru. Tas nozīmē, ka virpulī konvektīvie makoņi sasniedz lielāku augstumu.