"Tak odkrywa się świat"

Projekt: „Tak odkrywa się świat –

multimedialne spotkania z nauką”

Uczniowie klasy IIb wraz z wychowawczynią panią Ewą Janusz wzięli udział w projekcie „Tak odkrywa się świat – multimedialne spotkania z nauką”. Projekt ten finansowany był ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

W poniedziałkowe popołudnie (21 lutego) dzieci odwiedziły filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ligocie, gdzie wzięły udział w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach plastycznych. Tematem spotkania było „Włókiennictwo”.

Dzieci wirtualnie zwiedziły Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku- Białej. Inspiracją do przygotowania przez prowadzące bibliotekarki prezentacji było Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycję Domu Tkacza oraz rekonstrukcje hal fabrycznych uczestnicy obejrzeli za pośrednictwem Internetu, poznając przy tym zasady pracy maszyn włókienniczych i dziewiarskich.

Po zakończeniu części teoretycznej mali goście mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów plastycznych, uczestnicząc w zajęciach plastycznych. W ich pierwszej części układali kompozycje z wykorzystaniem przedmiotów kojarzących się z włókiennictwem, a następnie robili jej zdjęcie.

W drugiej części dzieci wykonały projekt bluzeczki przy wykorzystaniu dowolnej techniki plastycznej.

„Tak odkrywa się świat”

We wtorek, 12 marca, uczniowie klasy II b wzięli udział w kolejnym spotkaniu z cyklu spotkań

z nauką w ramach projektu „Tak odkrywa się świat”.

Tym razem dzieci udały się na plac parkingowy przy parafii św. Barbary w Czechowicach–Dziedzicach, gdzie czekał na nie Wiembus - specjalny autokar wyposażony w liczne urządzenia, na których, pod czujnym okiem pracowników obsługi, dzieci samodzielnie przeprowadzały doświadczenia. Za pomocą prostych przykładów mali naukowcy poznawali prawa rządzące światem, biorąc udział

w interaktywnej lekcji fizyki. Uczniowie byli pełni podziwu dla wyposażenia, a także niektórych stanowisk: bardzo ciekawa była tzw. studnia bez dna, do której wkładało się rękę, a ona… znikała oraz krzesło

z gwoździami, które były bardzo ostre, ale można było na nich usiąść.

Dzieci, oczekując na wizytę w Wiembusie, uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na rozgrzewkę zaproponowano ćwiczenia gimnastyczne – dzieci słuchały wiersza M. Strzałkowskiej „A jak Anakonda” i musiały wykonywać przysiad słysząc słowo rozpoczynające się na „a”, co wymagało koncentracji uwagi i wytrzymałości fizycznej.

Po ćwiczeniach dla ciała, podczas zabawy w stonogę, mali odkrywcy trenowali swoje umysły, rozwiązując zagadki oraz wykonując różne zadania, wśród których były m.in.: kalambury oraz rysowanie na tablicy z zamkniętymi oczami. Ostatnią atrakcją były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonywały stworki z pomponów. Dla zmęczonych wrażeniami małych naukowców przygotowano słodki poczęstunek.