"Akcja lato" 2016

Kolonia letnia w Darłówku

Kolonijny wyjazd dla dzieci nad morze do Darłówka zrealizowany został w dniach: 26.06. – 06.07.2016r. w Ośrodku Kolonijno – Wczasowym „Gniewko” w Darłówku. Jest to ośrodek położony około 50 m od morza. Posiada pokoje 3, 4, 5 i 6 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym, plac zabaw, boisko do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, salę gimnastyczną, gabinet lekarski oraz kryty basen kąpielowy.

W wyjeździe na kolonię letnią wzięło udział 21 uczniów z klas I – V naszej szkoły, trzech opiekunów /Greczka Aleksandra, Dzikowska Magdalena, Wrona Anna/ oraz kierownik /Janusz Ewa/.

Nadrzędnym celem wyjazdu była integracja poprzez wypoczynek, zabawę, zachęcanie do zdrowego stylu życia, wyrabianie postaw przyjaznych środowisku, rozwijanie wrażliwości estetycznej,

a także wdrożenie programu wychowawczego i edukacyjnego. Realizacji celów sprzyjało miejsce pobytu – ciekawe pod względem turystyczno – krajoznawczym, charakteryzujące się ogromną różnorodnością flory i fauny, a przede wszystkim różnorodność zaproponowanych uczestnikom kolonii zajęć rekreacyjno – rozrywkowych i edukacyjno – wychowawczych.

Założone w programie cele zostały w pełni zrealizowane. Uczestnicy kolonii poznali wiele ciekawych miejsc oraz zwiedzili bliższą i dalszą okolicę. Odbyły się autokarowe wycieczki do:

· „Wioski Hobbitów” w Sierakowie Słoweńskim, gdzie dzieci wzięły udział w fabularnej grze terenowej pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, w pokazach sztuki kowalskiej w „Kuźni Krasnoludów” oraz w hobbickich grach i zabawach.

· Gospodarstwa Edukacyjnego w Paprotach, gdzie odbyły się drużynowe gry i zabawy labiryntowe /naturalne labirynty z roślin, mega bańki mydlane, konkursy z balonami wypełnionymi wodą/.

Dużą atrakcją dla dzieci był rejs statkiem po otwartym morzu, wspinaczki w Parku Linowym oraz pobyt w Parku Wodnym „JAN”. Ciekawym doświadczeniem były piesze wycieczki po rozsuwanym moście im. Kapitana Witolda Huberta – łączącym dwie strony Darłówka oraz podziwianie wiatraków – zabytku techniki, stanowiącego pierwszą, profesjonalną farmę wiatrakową w Polsce.

Uczniowie bardzo aktywnie spędzali wolny czas, stąd obok wycieczek i spacerów zorganizowane były różnorodne zajęcia rekreacyjno – rozrywkowe: spacery brzegiem morza, gry i zabawy na plaży, wycieczki piesze, zajęcia na krytym basenie z ratownikiem /trzy razy w tygodniu/, gimnastyka korekcyjna /dwa razy w tygodniu/, tenis stołowy, piłka nożna i siatkowa, ognisko, grill, inhalacje solankowe /dwa razy w tygodniu/ dyskoteki oraz liczne konkursy, m.in. piosenki szantowej, sportowe, plastyczne, na budowle z piasku. Na pewno na długo pozostaną w pamięci „NEPTUNALIA”, podczas których do przejścia był niezwykle urozmaicony tor przeszkód, a do spróbowania „czarodziejska mikstura”.

Wspólne spędzanie wolnego czasu było doskonałą okazją do integracji całego zespołu, sprzyjało wytwarzaniu korzystnych relacji między opiekunami, a uczniami. Dały także nauczycielom możliwość głębszego poznania uczniów. Ponadto umożliwiło wychowawcom poznanie dzieci w sytuacjach pozaszkolnych, sprzyjało ich otwartości i budowaniu wzajemnego zaufania.

10-cio dniowy pobyt minął nam bardzo szybko i z żalem żegnaliśmy Darłówko i Kolonijny Ośrodek „GNIEWKO”. Biorąc pod uwagę pozytywną opinię uczniów i ich rodziców, zasadne wydaje się organizowanie tego typu przedsięwzięć w następnych latach.

Organizatorki bardzo dziękują rodzicom uczniów za zasponsorowanie czapek i nagród rzeczowych dla dzieci oraz pani Halinie Cieślar za uszycie chust kolonijnych, a także Radzie Rodziców, która również przyczyniła się do uatrakcyjnienia tego wyjazdu. Szczególne podziękowania należą się Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach, gdyż kolonia letnia była współfinansowana ze środków otrzymanych od gminy, dzięki którym znacznie zmalał jej koszt.

/Ewa Janusz/