Ciekawe książki

O książkach , które ostatnio (a czasem dawno) czytałem i mogę polecić, na początek głównie kryminały, ale nie tylko . Mogę polecić szczególnie te na zdjęciach- screeny z Audioteki i Legimi.

Andrzej Poczobut- System Białoruś. Książka dziennikarza , działacza mniejszości polskiej na Białorusi opowiada o "fenomenie" baćki -Łukaszenki. Nasi sąsiedzi- 9 milionowy naród- żyją niemal w fikcyjnym świecie, ale jak realnym- wszystkim steruje jeden człowiek, na wszystkim się zna, wszystko wie. Tym, którym tak uparcie krytykują życie w Polsce i chcieliby powrotu do PRL-u , podpowiadam, zawsze mogą to zrobić- przeprowadzić się na Białoruś. Tam wystarczy tylko nie krytykować władzy, ma się pewną pracę, 200 dolarów wypłaty, a ceny towarów droższe niż w Polsce. Polecam.

Grzegorz Motyka- Od Rzezi Wołyńskiej do akcji "Wisła". Ta obszerna książka to ciekawa praca naukowa opisująca stosunki polsko-ukraińskie w czasie II wojny światowej i klika lat późniejszych. Autor stara się dość skrupulatnie przedstawić fakty historyczne- tragedii , która spotkała Polaków mieszkających na Wołyniu, ale również Ukraińców i Łamków. Żadna tragedia nie jest czarno-biała. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy interesują się historią współczesną.

Kazimierz Nowak- Pieszo i rowerem przez Czarny Ląd. Zbiór listów, wspomnień z niesamowitej wyprawy Kazimierza Nowaka przez Afrykę w latach 1931-36. Przemierzył on 40 tyś. kilometrów rowerem, pieszo, czółnem w czasach , gdzie nie słyszano o GPS-ie . Niesamowity człowiek i jakże inna Afryka.

William Wharton- Ptasiek,Tato, W księżycowa jasna noc, Werniks,Stado, Wieści, Franky Furbo, Spóźnieni kochankowie, Niezawinione śmierci, Dom na Sekwanie, Historie rodzinne, Szrapnel, Al . Te tytuły były pasją moich lat studyjnych , zachwycały -szczególnie Spóźnieni kochankowie, wzruszały -Niezawinione śmierci, bawiły Dom na Sekwanie. Chciałem nawet pisać pracę magisterską o Whartonie, ale wygrał Baczyński. Z Baczyńskim nie mogłem się spotkać a z Whartonem się udało- mam wspólne zdjęcie, autograf- czasem tak myślę, że pasje z lat młodości są silniejsze niż te wieku dojrzałego- czyżby człowiek stawał się z wiekiem bardziej pragmatyczny, sceptyczny a może ma po prostu mniej czasu?

Dan Brown -Kod Leonadra da Vinci, Cyfrowa twierdza, Anioły i demony , Zaginiony symbol, Inferno . Na pewno trzeba uznać ,że Brown pisze książki, które się dobrze czyta i szybko (Kod i Inferno to dwie książki, które najszybciej przeczytałem). Fabularnie podobne do siebie, tylko anturaż inny - albo szukają Graala, albo tajemniczej bomby (Inferno), szukają czyli on- naukowiec Robert Langdon i ona lub odwrotnie. Niektórzy traktują niektóre książki Browna jak apokryfy , a to tylko fikcja artystyczna i nic więcej, choć ostatnia jego książka (Inferno 2013) porusza dość istotny problem przeludnienia naszej planety- kiedyś w National Geographic`u natknąłem się na artykuł, który mi uświadomił, że liczba ludności w XX w. rosła ( nadal rośnie )w ogromnym tempie- czy ta Ziemia nas udźwignie?

Stieg Larsson trylogia Millenium

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem, Zamek z piasku, który runął

Mikael Blomkvist to dziennikarz , detektyw amator, choć może bardziej skuteczny niż niejeden Rutkowski, Lisbeth Salander- hakerka, dziwna..., ekscentryczna, introwertyczna. Razem stanowią doskonały, choć niełatwy duet. Szwecja mroczna (nie tylko przez ciemności),nacjonalistyczna , pozornie uporządkowana . Fabuła frapująca. Zachęcam.

Marcin Wroński -Morderstwo pod cenzurą, Kino Venus, A na imię jej będzie Aniela, Skrzydlata trumna, Pogram w przyszły wtorek . Lubię historię współczesną a tu Polska przedwojenna, wojna i czasy UB i ciekawa postać komisarza Maciejewskiego. U Krajewskiego spacerujemy po Lwowie i Wrocławiu a u Wrońskiego po Lublinie. Polecam.

Wojciech Jagielski- Wieżę z kamienia, Modlitwa o deszcz, Nocni wędrowcy

Reportaże Jagielskiego opowiadają w kolejności o Czeczeni, Afganistanie ,Ugandzie . Moim zdaniem po reportażach Kapuścińskiego(Wojna futbolowa, Cesarz, Heban ,Szachinszach , Podróże z Herodotem- te znam i polecam) to najwybitniejszy współczesny polski reportażysta. Nie da się zrozumieć współczesnego świata bez lektury reportaży i relacji tych, którzy na własne oczy widzieli strach, rozpacz, okrucieństwo. Po takiej lekturze każdy współczesny Polak powinien dziękować Bogu za to , kiedy się urodził i gdzie przyszło mu mieszkać . Aby poznać naszych sąsiadów Czechów polecam z kolei książki Mariusza Szczygła -Gottland i Zrób sobie raj .

Aby zrozumieć ,czym jest praca reportera wojennego polecam książkę Grażyny Jagielskiej ( prywatnie żony Wojciecha Jagielskiego ) Miłość z kamienia(2013). Każda pasja to ogromne wyrzeczenie rodziny, a czasem obłęd dla najbliższych.

Liza Marklund -Rewanż, Studio Sex, Raj, Prime Time- bohaterką wszystkich książek jest dziennikarka Annika Bengtzon. Poznajemy sposób pracy dziennikarzy kryminalnych i to jest ciekawe. Ja najbardziej na ten moment (2012) polecam Studio sex za zaskakujący układ fabularny. Mam zamiar sięgnąć po inne pozycje autorki.

Hakan Nesser- Sprawa Evy Moreno , Karambol

"Karambol" to ciekawy pomysł na fabułę. Od początku wiemy, kto jest mordercą najpierw drogowym( zabija pod wpływem alkoholu nastolatka) , a dalej mordercą szantażysty i ... Poznajemy psychikę , myśli i z każdą przeczytaną kartką książki bardziej nie lubimy tego człowieka.

Jo Nesbø -Człowiek-nietoperz,Karaluchy,Czerwone gardło, Trzeci klucz, Pentagram, Wybawiciel, Pierwszy śnieg, Pancerne serce, Upiory

To cykl norweskich kryminałów, których bohaterem jest policjant z Oslo Harry Holle. To ciekawa postać , alkoholik, romantyk , "przybrany ojciec" Olega-syna Rakel - zakochany w niej, choć ona chce go unikać. Kiedyś we "Wprost" określono Hollego supermenem i po zastanowieniu taki trochę jest- na pewno odporny na ból. Dobrze się to czyta, szczególnie polecam "Trzeci klucz" i "Czerwone gardło".

Jo Nesbo -Policja (2013) -pewnie jedna z ostatnich książek o Holle`em (tak mówił Nesbo w wywiadzie dla Newsweeka w grudniu 2013)- niektórzy twierdzą ,że najlepsza , ja obstaję przy swoim (patrz wyżej) , choć trzyma w napięciu i w końcu Harry ... nie będę zdradzał zakończenia.

Henning Mankell- Morderca bez twarzy, Psy z Rygi, Biała lwica Mężczyzna, który się uśmiechał

Fałszywy trop Piąta kobieta, O krok, Zapora Piramida , Nim nadejdzie mróz, Niespokojny człowiek,

To ulubione moje kryminały, lubię Wallandera, (tematyka różnorodna- można sprawdzić na Wikipedii, każdy odnajdzie coś dla siebie, choć polecam wszystkie.) Dlaczego Wallander? Bo samotnik, introwertyk, złośliwiec, ironista a do tego skuteczny komisarz. Ciekawe tło społeczne, zagmatwane relacje ojciec-córka, syn-ojciec, mąż- była żona. Poznajemy nie tylko policjanta, ale i człowieka , z którym się możemy zaprzyjaźnić, szkoda , że Mankiell zakończył cykl.

Mankell - Ręka -2013 (ostatnio do kupienia w Biedronce- w koszyku cukier , ryż, makaron i Mankell - moim zdaniem każdy sposób dobry, aby ludzi karmić literaturą) zamknięcie cyklu o Wallanderze-juz był bliski kupienia wymarzonego domu, a tu w ogródku ... ręka .Polecam

Arnaldur Indridason - Głos. Lubię prozę tego Islandczyka za jej mroczność i nie chodzi mi o ponurość tematyki, tylko typowy brak światła, tak jak na Islandii, który się czuje, gdy się czyta jego książki . Recz bardzo teatralna, prawie cała fabuła w jednym miejscu -hotelu , zamordowany Mikołaj ( jak tak można) i zagadka z przeszłości. Czytałem to w grudniu, za oknem mróz, mrok -Islandia? Nie . U nas -1 stopień, więc użyję tak modnego ostatnio w naszym języku zabiegu słowotwórczego - mrozik.

Camilla Läckberg cykl kryminałów z Hedströmem i Falck

Kaznodzieja (2010),Kamieniarz (2010) ,Ofiara losu (2010) ,Niemiecki bękart (2011) ,Syrenka (2011), Latarnik (2011) Fabrykantka aniołków (2012)

On policjant, ona pisarka,która często przeszkadza ? pomaga? mężowi w rozwiązywaniu zagadek, porwań, morderstw. Ciekawe tło społeczne Szwecji ( wydarzenia rozgrywają się w rodzinnej miejscowości autorki -Fjällbacka- a`propos , miejscowość stała się mekką dla miłośników kryminałów, choć na początku mieszkańcy nie byli zachwyceni, iż to w ich małej miejscowości dzieje się tyle bezeceństw) . Fabuła dwutorowa - współczesność połączona z przeszłością, która kryje motyw postępowania morderców, szaleńców, zawistników, porywaczy. Każda książka ma podobny schemat kompozycyjny- ( może dlatego, że autorka prowadzi szkołę kryminału), trochę to nudzi,ale na pewno nie przeszkadza przy czytaniu( a czyta się bardzo szybko). Zachęcam.

Eric-Emmanuel Schmitt- Trucicielka

To cztery opowiadania- Trucicielka, Powrót, Koncert Pamięci anioła,Elizejska miłość. O czym? O człowieku, jego słabościach i sile , miłości, nadziei, winie, karze, obsesji . Zaskakujące, ponadczasowe, dobrze napisane. Zachęcam.

Marek Krajewski- Rzeki Hadesu

Kolejny retro kryminał wrocławianina należący do cyklu o Popielskim, rzecz dzieje się we Wrocławiu, ale w retrospekcji(większa część książki) narrator wraca do przedwojennego Lwowa- znów porwanie, dewianci, światek lwowskich batiarów czyli Krajewski w swoim stylu. Kto lubi zagadki, Lwów, Wrocław, logikę , dobry styl powinien sięgnąć po inne książki laureata Wielkiego Kalibru : Erynie, Liczby Charona(o Popielskim),Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau, Festung Breslau,Dżuma w Breslau, Głowa Minotaura (o Eberhardzie Mocku i przedwojennym Wrocławiu), Aleja Samobójców i Róże cmentarne - współczesne kryminały z Peterem- policjantem o dość skomplikowanej psychice. Polecam wszystkie.

Marek Krajewski "W otchłani mroku"

Ostatnia książka Krajewskiego (2013 r.) to powojenny Wrocław , Popielski to 60-letni starszy pan, który ma przeprowadzić prywatne śledztwo , kto jest TW (wśród uczniów tajnej szkoły) UB , ale jak to u Krajewskiego pojawiają się trupy, Popielski ma znaleźć morderców , których szuka też Armia Czerwona( bo to ich dezerterzy), momentami mam wrażenie, że formuła książek z Popielskim się wyczerpuje- to nie ten sam energiczny kobieciarz ze Lwowa, którego znał każdy batiar.

Jezioro Arnaldur Indridason

Kryminał z Elendurem Sveinssonem, islandzki detektyw - trochę przypomina Wallandera. Jezioro Kleifarvant znajduje się blisko amerykańskiej bazy , gdy woda opada zostaje odkryty szkielet z przyczepioną maszyną szyfrującą...Zimna wojna, NRD, miłość , polityka, nienawiść. Rzecz dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych- współcześnie i w latach 60 XX wieku( ta część ciekawsza). Polecam

Sergiusz Piasecki - Zapiski oficera Armii Czerwonej

Powieść to lata 1939-1945 , są pamiętnikiem oficera radzieckiego wkraczającego do Polski- dedykowane Stalinowi, Hitlerowi ,Churchillowi ( w zależności od przekonań i strachu bohatera). I śmiesznie i strasznie ( gdy ktoś przypomni sobie "Malowanego ptaka" Kosińskiego), choć kolacja z bananem i kąpiel w wannie są dowodem tak naprawdę tragedii , jaka spotkała mieszkańców Kresów, gdy wkracza Armia, której oficerowie wychowani są na stepie i w kołchozie ( kolejny dowód to kryminał Krajewskiego "W otchłani mroku")