Zgodovina

Ob gostovanju Folklorne skupine Javornik- Koroška Bela v Naklem leta 1996 se je pojavila ideja, da bi tudi tu lahko delovala folklorna skupina, saj doslej v občini te dejavnosti ni bilo pa tudi nastopi drugih skupin so bili zelo redki.Tako sta predsednik Društva upokojencev Naklo Rudi Nadiževec in tajnica Fani Pagon sklicala sestanek svojih članov, ki so pokazali zanimanje za delovanje v tej dejavnosti. Skupina je pričela z delom 14. november 1996, ko se je za ples prijavilo 7 fantov in 10 deklet, prvi godbenik na diatonični harmoniki je bil Jože Štilec, kateremu se je kmalu pridružil komaj petnajstletni Peter Lunar. Učenje plesov je prevzel Andrej Košič. Delo je steklo.

Začetni namen - seznanjanje z ljudskim plesnim izročilom in rekreacija, udeležencem kmalu ni več zadoščalo. Že po nekaj mesecih dela se je pojavila ideja o nabavi ustreznih kostumov za izvajane plese in predstavitev naučenega širši javnosti.Člani skupine so s svojimi sredstvi nabavili gorenjske narodne noše. Še sedaj velja za vse člane, ki vstopijo v skupino, da gorenjsko nošo nabavijo s svojimi sredstvi.

Prvo povabilo za nastop smo prejeli v počastitev slovenskega Kulturnega praznika v letu 1998. Ker svojih noš še nismo imeli, nam jih je prijazno posodila FS Sava in na proslavi smo sodelovali z dvema gorenjskima plesoma oz. s štiriminutnim nastopom. Občinstvo nas je sprejelo s toplim, spodbudnim aplavzom. Že na naslednjem nastopu 17. aprila 1998, ob 45. letnici Društva upokojencev smo zaplesali s desetminutnim spletom. Tudi po tem nastopu smo prejeli pozitivne in spodbudne ocene, ki so nam dale potrditev, da smo na pravi poti, zato smo še bolj zavzeto nadaljevali z vajami, ki smo jih že pred tem nastopom povečali od začetne ene vaje tedensko na dve vaji po dve uri.

Aprila 1999 smo prvič nastopili na Območni reviji folklornih skupin bivše kranjske občine, se uvrstili na regijsko revijo in še isto leto predstavljali gorenjske folklorne skupine na Jurjevanju v Črnomlju.

Leta 2000 smo v Naklem organizirali območno revijo, se spet uvrstili na regijski nivo in kasneje tudi na republiško folklorno revijo v Beltincih, kot edina skupina iz Gorenjske.

Obdobje izrazitejše rasti programa

Konec junija 2001 smo v telovadnici Osnovne šole z nekaj več kot enournim nastopom proslavili 5 let neprekinjenega delovanja. V prvih letih smo bili geoavtentična gorenjska skupina , s predstavitvijo koroškega spleta iz Podjune in Mežiške doline pa smo postali ena od številnih reproduktivnih folklornih skupin.V Sloveniji je okrog 250 odraslih in skoraj toliko otroških skupin, poleg tega pa še nekaj deset skupin iz drugih etničnih področij , ki živijo v Sloveniji. Naša skupina se je predstavila s tremi plesnimi spleti, program so dopolnili otroška folklorna skupina iz Železne Kaple, strahinjske pevke, pevski kvartet "Škrjanček" in godba skupine poimenovana "Rokovnjači". Do tega nastopa se je okrepil tudi naš godčevski sestav, saj so se nam pridružili violinist, klarinetistka, basist in bas basist.

V nadaljevanju smo se opredelili za poustvarjanje plesnega, glasbenega in kostumskega izročila severne Slovenije in do desete obletnice poleg dveh novih spletov gorenjskih plesov naštudirali tudi plese iz Prekmurja, tako da smo za deseto obletnico pripravili dve urni program, ki so ga popestrili pevci domačega kvinteta "Vedrina", pevski trio in tamburaši iz hrvaškega Zagorja. V pozdravnem nagovoru ob zaključku slavnostnega nastopa je strokovni sodelavec za folklorno dejavnost pri JSKD dr. Bojan Knific dejal :"Dobro poznam delo folklornih skupin v Sloveniji in lahko z gotovostjo zatrdim, da jih je malo med njimi, ki bi v desetih letih delovanja naredile toliko, kot je naredila FS DU Naklo." Pripravili smo tudi odmevno pregledno razstavo.

Leta 2000 smo obudili običaj koledovanja s prepevanjem predbožičnih in prednovoletnih kolednic, ki ga ohranjamo vsako leto doslej.

Med obema obletnicama smo sodelovali na vseh pomembnejših dogodkih v občini, vsako leto smo sodelovali na območnih revijah in se večinoma uvrščali rudi na regijska srečanja, še trikrat smo se uvrstili na državno revijo, izvajali celovečerne animacijske nastope v Izoli v hotelu Delfin , se pričeli udeleževati srečanj veteranskih in upokojenskih skupin v Bistrici ob Dravi in tudi že gostovali v tujini. Letno smo imeli v poprečju po dvajset nastopov.

Tudi po deseti obletnici smo širili svoj program, tako z gorenjskimi spleti, kot z novim prekmurskim venčkom in pred petnajsto obletnico osvojili še belokranjske plese. V skupini se je izoblikovala moška pevska skupina "Šestica", ki sodeluje pri mnogih nastopih, nastopali pa so tudi že samostojno na pevskih revijah. Na slavnostnem koncertu ob petnajsti obletnici smo tako predstavili pet spletov iz štirih pokrajin , seveda v ustreznih kostumih, ki nam jih je uspelo nabaviti s finančno pomočjo občine; program so dopolnili pevci skupine in glasbeniki - tamburaši veterani iz Reteč, ki sicer sodelujejo z nami, kadar izvajamo belokranjske plese.

Nekaj aktualnih podatkov

V sedemnajsti sezoni je skupina štela 12 plesnih parov in 6 glasbenikov / 2 harmonikarja, 2 klarinetista, violinist in kontrabasist, ki igra tudi bariton, občasno sodeluje za vmesne točke še citrarka. Občasno sodelujejo z nami tudi veterani tamburaškega orkestra Bisernica iz Reteč.

Poprečna starost članov je 65 let, najstarejši član ima 78 let, najmlajša 54 let.

Strokovno vodstvo je po petnajsti sezoni prevzel Janez Florjanc - Fofo, do tedaj je bil strokovni vodja mag Andrej Košič.

Obvladamo 90 minut programa iz štirih slovenskih regij : Gorenjske, Koroške, Prekmurja in Bele krajine - urejenih v devet plesnih spletov

Pripravljamo deseti plesni splet.

Gorenjske narodne noše smo dopolnili z gorenjskimi ljudskimi nošami. Poleg teh, ki so last posameznih plesalcev ima skupina tudi koroške, prekmurske in bolokranjske noše, katerih nabavo nam je omogočila občina Naklo in sponzorji in so last skupine.

Nastopali smo že več kot 250 krat in koledovali več kot 100 krat.

Skupino je zapustilo 26 članov.

Finančno nas podpira Občina Naklo, Osnovna šola Naklo pa nam vsa leta nudi prostore za vaje.

November 2018

Septembra 2019 smo stopili v triindvajseto sezono delovanja.

Zaradi starosti in bolezni ali poškodb se je skupina skrčila na osem plesnih parov, a kljub temu deluje naprej in tudi nastopa. Zaradi okrnjenih sredstev iz občinskega proračuna ( ta so se v zadnjih štirih letih prepolovila), se ne moremo udeleževati prireditev v oddaljenejših krajih SLO . Še vedno pa nastopamo v domačem kraju in bližnji okolici ( Kranj, Preddvor, Cerklje ).

Poprečna starost članov skupine je 71 let. Najstarejši članici sta dopolnili 82 let, najmlajši - godbenik ima 36 let, plesalka pa 59 let.

Pevski sestav, imenovan Šestica je razpadel, ker so se štirje člani poslovili. Namesto njih se je izoblikovala skupina pevk in pevcev v širši sestavi, ki že tudi nastopa samostojno in dopolnjuje plesni program ob naših celovečernih nastopih.

V skupini deluje tudi sestav godbenikov, imenovan rokovnjači, ki prav tako nastopa samostojno, ali v okviru ostalega programa. Sestavljen je deloma iz pravih glasbil in deloma iz priložnostnih "instrumentov " kot so kosa, perivnik, bučke ...