Group Members
Current Members
Asieh Mahmoodi
Bryan Aguilar (Undergraduate)
Joel Cochran (undergraduate)
Kathryn Wulf (undergraduate)
Past Members
Mackenzie Bartly; MS (2023)
Joydeep Chakraborty: PhD (2019); Texas A&M
Xun Gao; PhD 2017 (Primary Advisor: Haidong Huang); PhD 2017; ACS Scientific
Silu (Simon) Sheng: PhD 2017; GenScript
Han Jia (Hana Ioannidis): PhD 2015; BioCentriq
DaJeong (YuJeong) Shim: PhD 2013 ; Korean Drug Development Fund, Novartis
Nirupama Gupta: PhD 2010; Brystol-Myers Squibb
Swathi Vasan
Past Members
Graduate
Joydeep Chakrabory 2018; PhD Environmental Science
Silu Sheng 2010-2017; Ph. D. Student in Chemistry
Xun Gao; 2017; PhD Chemistry (CoAdvisor: H Huang)
Han Jia 2010-2015; Ph. D. Chemistry
Qingyu Xing; 2015 Masters thesis, MS Chemistry (CoAdvisor: H. Huang)
Da Jeong Shim 2006-2013; Ph. D. Chemistry
Alyssa Kim 2012-2013; Masters thesis, MS Pharmaceutical Engineering
Yuchen Peng 2012-2013; Masters project, MS Chemistry
Weiren Hu 2012-2013; Masters project, MS Chemistry
Nirupama Gupta 2005-2010; Ph. D. Environmental Science
Manan Shaw: Masters project, Fall 2010-Spring 2011, MS Pharm. Chem.
Swathi Vasan: Independent study, Spring 2010, MS Pharm Eng.
Parvathi M. Catta: Independent study, Spring 2009, MS Chemistry
RamyaSai Muvva: Volunteer, Fall 2006-Spring 2007, MS Pharm. Eng.
Boyenoh Gaye: Volunteer, Summer 2006-Fall 2006, Pharm. Eng.
Dimple Doshi: Masters project, Fall 2005, MS Chemistry
Deepangi Pandit: Independent study, Spring 2005, PhD Chemistry
Urszula Gutmanski: Marc Ma (supervisor), Spring 2004, MS in Comp Sci.
Undergraduate
Chandani Patel 2019
John Hawks 2018-2019
Lerone Clark 2018
Tristan Thompson: 2017-2018; BS Biochemistry
Bushra Qureshi 2016; Chemistry
Andrew Esteves 2013-2015; BS Biochemsitry
Pamela Carman 2015; BS Biology
Islam Moheisen 2015; BS Biochemistry
Antanina Voit 2014-2015; BS Biochemistry
Sunandan Dhar (Biotech., Heritage Institute of Technology, India): Summer 2014
Jason Geller 2013-2014; BS Chemistry
Bhaumik Shukla (Biology, Rutgers-Newark): 2012-2013
Bassel Bashjawish (Biology): 2012-2013
Kiristil Amuroglu (Chemistry): 2012-2013
Elwira Antonik (Chemistry): 2012-2013
Tessy Thomas: 2011-2012
Alexander Gurvits (Chemistry): 2009-2010
Tin Vo (Chemistry): 2009-2010
Wasseem Abugosh (Chemical Engineering): 2009-2010
Gerardo Tolentino (Chemical Engineering): 2008-2009
JoAnna Divincenzo (Chemistry): 2008
Tanya Martinez (Chemistry): 2008
Unum Rahmat (Biomedical Engineering): 2007
Daniel Ramirez (Biomedical Engineering): 2006-2007
Murtuza Jaffari (Biology): 2005
Hinna Chaudry (Biology): 2005
Palak Sheth (Biology): Summer 2005
High School
Nicole Arriaga (Union City High School): Summer 2014
Emily Escobar (High Tech High School): Summer 2011
Stephanie Chicas (High Tech High School): Summer 2010
Chand Shah (High Tech High School): Summer 2008
Devendra Beni (Orange High School): Summer 2006
Jumanah Yasmin (John F. Kennedy High): Summer 2005
K-12 High School Teacher
Stephanie Camp (High Tech High School): Summer 2010