Biologická olympiáda

Většinu důležitých informací lze získat na webových stránkách biologické olympiády a DDM Větrník.  

54. ročník biologické olympiády, 2019/20

Tradičně jsme si v rámci komise biologie rozdělili jednotlivé kategorie. Pokud vás něco konkrétního k biologické olympiádě zajímá, obraťte se na vyučujícího,  jenž zaštiťuje danou kategorii nebo vašeho učitele biologie! 

Témata pro tento ročník jsou: 

Kategorie A, B

Téma –  Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte!

Kategorie C, D

Téma –  Těžký život ve vodě

Biologická olympiáda

Biologická olympiáda (BiO) je předmětová soutěž ve znalostech z přírodopisu a z biologie určená žákům základních a studentům středních škol. Vychází z obsahu vzdělávacích oborů přírodopis a biologie v rámcových vzdělávacích programech a svým pojetím přispívá k dalšímu rozvíjení klíčových kompetencí. Koncepce BiO je v souladu s Mezinárodní biologickou olympiádou (MBO).

Jedná se o systematickou kontinuálně probíhající mimoškolní činnost, jejímž cílem je vyhledávat talenty, rozvíjet jejich nadání, podporovat odborný růst a další vzdělávání v oboru a nejlepší z nich připravovat na reprezentaci v MBO. Žákům a studentům se zájmem o daný obor zároveň nabízí účelné využití volného času.

Biologická olympiáda je jednotná pro celé území České republiky. Je organizovaná v  kategoriích a soutěžních kolech. Termíny konání jednotlivých kol jsou vyhlašovány každoročně v  Propozicích BiO a jsou závazné. Účast v soutěži je dobrovolná. Zájemci z řad žáků a studentů se přihlásí u pověřeného učitele nebo ředitele školy. Soutěží v kategoriích, které odpovídají jejich ročníku, případně v kategorii vyšší, ale vždy pouze v jedné z nich. Jedná se o soutěž postupovou, soutěžícího proto není možné zařadit do vyššího soutěžního kola přímo. V průběhu soutěže jsou soutěžícím předkládány k řešení soutěžní úlohy.

Naplňování cílů soutěže zajišťují rovněž odborná soustředění, jež jsou dnes standardní součástí Biologické olympiády.

Garance a řízení

Biologickou olympiádu každoročně vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT ČR) jako soutěž typu A. Organizačním zajištěním je od 1. ledna 2009 pověřena Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze. Odbornou stránku garantuje Ústřední komise Biologické olympiády (ÚK BiO).

Ústřední komise Biologické olympiády je řídícím orgánem soutěže. Pro průběžné řízení činnosti a projednávání běžných záležitostí si ÚK BiO ustavuje předsednictvo ÚK BiO (PřÚK BiO), které je výkonným orgánem. Členy ÚK BiO jsou dále předsedové a tajemníci krajských komisí BiO.

Pro svou činnost má ÚK BiO k dispozici vysoce kvalifikované týmy odborníků (autory úloh, lektory, konzultanty a organizační pracovníky), ty jsou sestavovány převážně z pedagogů, vědeckých pracovníků, odborníků z praxe a vysokoškolských studentů z celé České republiky.

Přípravou soutěžních úloh pověřuje ÚK BiO pracovní skupiny.

Pracovní skupina pro tvorbu úloh Biologické olympiády kategorií C a D (PS BiO CD)

Pracovní skupina pro tvorbu úloh Biologické olympiády kategorií A a B (PS BiO AB)

Biologická olympiáda je po stránce organizačního a finančního zajištění a z hlediska metodických pokynů řízena a upravována těmito dokumenty:

Vyhláška MŠMT o podmínkách organizace a financování soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání (vydává MŠMT)

Organizační řád Biologické olympiády (vydává MŠMT)

Prováděcí, jednací a volebního řád Biologické olympiády

Propozice Biologické olympiády (vydává ČZU a ÚK BiO)

Úrovně řízení soutěže

republiková - Ústřední komise BiO a organizace pověřená MŠMT ČR

krajská - krajská komise BiO a organizace pověřená krajským úřadem

okresní - okresní komise BiO a organizace pověřená krajským úřadem

školní - ředitel školy a pověřený učitel, případně předmětová komise

Mezinárodní biologická olympiáda

Mezinárodní biologická soutěž (MBO) je soutěží, ve které se potkávají nejlepší účastníci národních kol BiO ze zemí celého světa. Tato akce jim umožňuje nejen poměřit své znalosti a dovednosti na poli přírodních věd, ale především přátelské setkání s lidmi podobného zaměření. Více informací najdete přímo na stránkách MBO www.ibo-info.org.

Výběr českého reprezentačního týmu

Nominace soutěžících má přísně stanovená kritéria. Probíhá na základě výsledků ústředního kolaBiologické olympiády a průběžných a závěrečných testů Přípravného výběrového soustředění před Mezinárodní biologickou olympiádou. To absolvují soutěžící, kteří obsadili prvních dvanáct míst v ústředním kole. Soustředění je dvoufázové a probíhá jako teoretická a praktická příprava soutěžících s důrazem na biologické disciplíny klíčové pro MBO. Koná se ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jeho řízení je v kompetenci koordinátora MBO. Účastníci si pod vedením týmu zkušených pedagogů a odborných lektorů prohlubují a rozšiřují vědomosti, zdokonalují se v dovednostech a v řešení biologických problémů.