Polevská divočina aneb Vždycky se můžeme vrátit

Datum přidání: May 23, 2015 7:54:15 AM

V pondělí 11. května vyrazili biologičtí seminaristé společně s profesorem Lysičanem a profesorkou Šulcovou na výjezdní seminář do Polevska kousek od Nového Boru.

Pondělí

Hned po vydatném obědě, o který jsme se dělili s mravenčí komunitou, jsme se vydali na dobrodružný výstup na horu Klíč. Kdo čekal nudný výlet po turistických stezkách, byl na omylu, už po prvním kilometru selhala mapa a my s heslem „Vždycky se můžeme vrátit“ odbočili intuitivně kamsi hluboko do lesa. Nechybělo ani komplexní vyšetření alergie na pyl v režii naší amatérské alergologické ordinace metodou "projdi křovím".

Když jsme se konečně vydrápali až na Klíč, čekala nás zasloužená odměna - překrásný výhled na Liberecký a Ústecký kraj. Chvíli jsme poseděli, posvačili, vyfotili pár selfie, zanechali několik moudrých rad ve vrcholové knize a poté sestoupili zpět do pensionu.

Úterý

V úterý dopoledne jsme (někdo po dvou, někdo po čtyřech) navštívili Nový Bor. Tam jsme se po tradičním bloudění dostali až do sklárny Egermann, kde pro nás byla připravena exkurse. Dozvěděli jsme se něco zajímavého o výrobě skla (např. kolik piva padne při výrobě 1 skleničky) a málem zhlédli sklářskou rvačku. O tom, že foukání skla není žádná hračka, se přesvědčila paní profesorka Šulcová, když před námi vyfoukla krásnou multifunkční skleněnou nádobu.

Následovala návštěva Sklářského muzea v Novém Boru a povídání na téma barvení skla. Nejvíce potěšení nám přinesla expozice moderního sklářského umění, kde jsme za doprovodu neidentifikovatelné punk-death-metal-hardcorové písničky fotili selfie ve skle.

Navečer jsme na druhý pokus došli do čedičového lomu Klučky. Cestou jsme určovali organismy a poznali pavouka Izmaela, jak jsme si pojmenovali zajímavý biologický exemplář, který se pro svůj bojovný vzhled stal naším adeptem pro výcvik zvířecího gladiátora. Všechny své zápasy však z nedostatku herního zápalu prohrál.

Středa

Středu jsme zahájili příjemnou procházkou do nedaleké Kytlice. Cestou jsme poznávali rostliny a zvířátka. Z živočichů jsme se nejvíce věnovali turu domácímu, s nímž jsme pokusili navázat komunikaci. Nerozuměl nám.

Mnohem zajímavější byl odpolední program. Vyrazili jsme do Vlastivědného muzea v České Lípě, abychom se procvičili v poznávání živočichů na čtvrteční test. Cestou zpět jsme ve vlaku vyslechli od bývalého spolužáka pana profesora Lysičana několik drbů, pár mouder od českého antivlastence a málem zhlédli vlakovou bitku.

Čtvrtek

Ve čtvrtek dopoledne naši pedagogové objektivně vyhodnotili, co jsme se za výjezdní seminář (ne)naučili formou krátké poznávačky. Špatnou náladu z očekávaného nedobrého výsledku testu nám spravila návštěva pivovaru Kocour ve Varnsdorfu, kde jsme kromě hodnocení kvality piva vyslechli zajímavou přednášku o jeho výrobě.

Pátek

A aby to chemii nebylo líto, uspořádala pro nás škola jedinečný šestihodinový chemický maraton pod vedením profesorky Kuglerové. Hravě a bez velké újmy na zdraví jsme probrali 1,5 maturitních témat z chemie.

Výjezdní seminář hodnotím velice pozitivně. Každý odjížděl s mnoha hezkými zážitky, hlavou plnou vědomostí nebo alespoň s klíštětem.

                                                                                Jan Bayram (student septimy)