Třídní učitelka: Mgr. Blanka Olišarová

e-mail: blanka.olisarova@zszruc.cz

Asistentka pedagoga: Bc. Karolína Lenhartová

e-mail: karolina.lenhartova@zszruc.cz

Vážení rodiče, milí žáci,

vítejte na webových stránkách třídy 6.B. Zde naleznete důležité informace týkající se výuky, organizace školního roku a akcí školy. Těším se na vzájemnou spolupráci ve školním roce 2022/2023.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

od ledna 2023 bude nově na naší škole fungovat Školní klub. Jedná se o volnočasovou aktivitu primárně pro děti ze sociálně slabých rodin, ale i pro děti z rodin běžných. Školní klub bude fungovat každé úterý a čtvrtek vždy od 12 do 15 hodin ve třídě 3.A . Je určený pro děti z 2. - 6. třídy. Služba bude pro všechny účastníky zcela zdarma.

V rámci klubu se budeme věnovat:

 • přípravě na vyučování

 • sportovním aktivitám, tvoření

 • základům vaření

 • zdravému životnímu stylu a správné hygieně

 • finanční gramotnosti

 • aktivnímu čtení

 • trávení času v přírodě

Případné zájemce prosím, aby mi nahlásili svůj záměr navštěvovat šlolní klub do 16. 12. 2022.


 • Vážení rodiče, milí žáci,

již za dva týdny, 13. 12. 2022, se uskuteční v naší třídě již dříve zmiňované Vánoční tvoření s rodiči a prarodiči (plakát viz zprávy níže), a to od 8 do 11 hodin (1. - 3. vyučovací hodina, zbylé hodiny se žáci klasicky učí podle rozvrhu). Všichni rodiče i prarodiče jsou srdečně zváni :).

Pro žáky jsem připravila celkem tři tvůrčí aktivity, které nejsou příliš náročné na pomůcky (děti si pomůcky donesou samy), vypadají pěkně, váží se tematicky k nastávajícímu předvánočnímu času a jejich výroba by mohla žáky bavit, příp. by se výrobky mohly stát hezký vánočním dárečkem pro své blízké.

Chtěla bych poprosit, aby si žáci na úterý 13. 12. přinesli následující pomůcky:

 • cca 10 - 20 větviček (klacíků) o délce 10 - 15 cm

 • režný provázek

 • kus kartonu o rozměrech cca 15 x 15 cm (lze použít např. starou krabici od bot)

 • zbytky vlny (především bílé barvy - na sněhuláčky, ostatní barvy budou použity na tvorbu čepiček, šál sněhuláčků)

 • zbytky ozdobných vánočních stuh

 • drobné věci na ozdobení: sušené plátky pomeranče/citronu, doma nepoužívané drobné vánoční ozdobičky, šišky, koření: badyán, hřebíček, celá skořice, zbytky vánočních řetězů, třepení atd.)


Jinak si vystačíme s pomůckami, které mají žáci běžně v penálu nebo v kufříku na VV - nůžky, lepidlo, tužky a pastelky.

Děkuji mockrát za pochopení a vybavení žáků výše uvedenými pomůckami, bohužel není v mé moci zajistit v množství pro 22 žáků. Těším se na společné případné setkání.


 • Vážení rodiče, milí žáci,

tento týden ukončil své působení na naší škole ze zdravotních důvodů pan Václav Starý (vyučující tělocviku chlapců). Z tohoto důvodu dochází od pondělí 28. 11. 2022 ke změně vyučujících tělesné výchovy u chlapců a dívek 6. ročníku, a to následovně:

 • TvZ dívky - nová vyučující: paní učitelka Petra Daňková

 • TvZ chlapci - nová vyučující: paní učitelka Petra Lhotáková

Děkuji za pochopení.

 • Vážení rodiče,

jen připomínám, že ve čtvrtek 17. 11. 2022 jsou žáci doma z důvodu státního svátku. V pátek 18. 11. probíhá výuka klasicky dle rozvrhu.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

v pátek 25. 11. 2022 se od 10.00 hodin uskuteční druhý blok primární prevence se zaměřením na podporu třídního kolektivu (první blok jsme absolvovali v říjnu). Žáci se tedy učí pouze první dvě vyučovací hodiny, po zbytek dne bude probíhat výše uvedený program. Konec vyučování je klasicky podle rozvrhu ve 12.30 hod. Děkuji za pochopení.

 • Vážení rodiče,

ve čtvrtek 10. 11. 2022 se od 16.00 hod. uskuteční ve třídě 6.B třídní schůzka. Zde budete informováni o prospěchu a chování svých dětí. Prosím, abyste ke vstupu do budovy školy - v případě přetrvávajících úprav hlavního vstupu - použili zadní vchod ze dvora. Děkuji za pochopení a budu se těšit na viděnou.

Vánoční tvoření

 • Vážení rodiče, milí žáci,

v úterý 13. prosince proběhne vánoční tvoření s rodiči a prarodiči, a to v přípravné třídě a v 1. - 6. ročníku. Prosím v případě Vašeho zájmu o potvrzení Vaší účasti na tvoření buď formou e-mailu nebo zprávy v elektronické žákovské knížce.

Děkuji za pochopení a těším se na viděnou :).

 • Vážení rodiče, milí žáci,

v souvislosti s pokračující rekonstrukcí hlavního vchodu je tato přístupová cesta do budovy základní školy do odvolání stále uzavřena. Ke vstupu do školy slouží vchod ze školního dvora. Děkujeme za pochopení.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

s okamžitou platností je od středy 19. 10. zastaven sběr starého papíru. Došlo k prudkému zhoršení situace na trhu se sběrovým papírem. Papírny odstavují provozy a papír v této době nepřijímají. Děkujeme za pochopení.

 • Vážení rodiče,

za ubytování a stravu v průběhu adaptačního kurzu bude ve čtvrtek 20. 10. žákům strženo ze školní online pokladny 900 Kč. Cena nakonec odpovídá orientační ceně, kterou jsme uváděli v papíru s informacemi ke kurzu. Prosím, zkontrolujte, jestli má Vaše dítě v ŠOP dostatek finančních prostředků. Děkuji.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

v souvislosti s rekonstrukcí hlavního vchodu naší základní školy bude tato přístupová cesta do budovy od pondělí 17. října zcela uzavřena. Ke vstupu do školy bude sloužit vchod ze školního dvora. Rekonstrukce bude probíhat do konce měsíce října.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

doučování angličtiny pro 6. ročník s paní učitelkou Helenou Jeřábkovou bude probíhat každou středu od 14.00 do 14.45 hod. Děkuji za pochopení.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

zítra, tj. v úterý 11. 10., v naší třídě proběhne od 11.00 hod. program primární prevence, zaměřený tentokrát na posilování kolektivu třídy. Žáci se poslední 3 vyučovací hodiny neučí (odpadne jim M, Aj a Hv). Děkuji za pochopení.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

v rámci prevence násilí se uskuteční dne 3. 10. edukativní program pro žáky 6. ročníku. Program bude trvat 2 vyučovací hodiny a bude realizován pracovníky Týmu duševního zdraví ve Zruči nad Sázavou. Naše třída 6.B se programu zúčastní 1. a 2. vyučovací hodinu (od 7.55 do 9.35 hod.). V případě dotazů lze také kontaktovat pracovnici týmu duševního zdraví Hanu Měkotovou na tel. 725 322 642. S pozdravem O. Cudlínová

 • Vážení rodiče, milí žáci,

vkládám dokument s důležitými informacemi pro náš adaptační kurz, který se uskuteční příští týden v areálu v Chřenovicích-Podhradí. Žáci ode mě ve čtvrtek 29. 9. obdrží tento dokument ve dvou exemplářích - jeden (barevný) potřebuju od rodičů, jejichž děti se zúčastní adaptačního kurzu podepsat a vyplnit případné alergie nebo pravidelně užívané léky. Druhý dokument (černobílá varianta) bude sloužit jako informativní a můžete si jej ponechat. Podepsané formuláře si od žáků vyberu v pátek 30. 9. na začátku hodiny výtvarné výchovy. Děkuji za pochopení.

Informace pro rodiče - adaptační kurz
 • Vážení rodiče, milí žáci,

připravili jsme pro Vás zájmové kroužky na školní rok 2022 - 2023. Kroužky budou otevřeny, pokud se přihlásí nejméně 8 žáků. Cena za jedno pololetí je 500 Kč (taneční kroužek 600 Kč) za 15 lekcí. Kroužky se platí ve dvou splátkách: v září na první pololetí a v lednu na pololetí druhé.

Pokud Vás některý z kroužků zaujal, přihlaste se u vyučujícího daného kroužku do úterý 4. října do 14. 00 hod.

Kroužky budou otevřené od druhého říjnového týdne.

Podmínkou pro návštěvu kroužku je uhrazení částky před jeho zahájením.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

z důvodu rekonstrukce příjezdové cesty a hlavního vchodu ZŠ vyhlašuje ředitelka školy na dny 24. 10. a 25. 10. ředitelské volno. Na dny ředitelského volna navazují podzimní prázdniny (26. 10. a 27. 10.) a státní svátek (28. 10.). V tyto dny nebude fungovat školní družina ani školní jídelna. Děkuji za pochopení.

 • Škola ožila i o víkendu: uskutečnil se první Zručský školní OPENFEST

Kdo procházel v sobotu 10. září kolem Základní školy Zruč nad Sázavou, mohl ho překvapit na víkend nebývalý ruch uvnitř budovy. V tento den se totiž na naší „základce“ uskutečnil vůbec první ročník Zručského školního OPENFESTu.

Návštěvníci z řad dětí i rodičů, kterým se brány školy otevřely v době od 14 do 17 hodin, si mohli vyzkoušet a na vlastní kůži zažít, jaké možnosti zpestření výuky současná doba nabízí a že naši učitelé se použití takovýchto aktivit v hodinách nebojí.

Zručský školní OPENFEST vznikl jako společný projekt Základní školy Zruč nad Sázavou a Týmu duševního zdraví pro děti. Cílem bylo celé široké veřejnosti přiblížit, jakými způsoby lze obohatit výuku, o což se na naší základní škole neustále snažíme. Návštěvníci si mohli projít celkem 15 stanovišť (seznam stanovišť přiložen na konci článku), v jejichž rámci procvičili a rozvíjeli svoje poznatky a dovednosti nejen na poli fyziky, využití moderních technologií a při sportu, ale třeba i v rámci angličtiny, pracovních činností, zeměpisu nebo přírodopisu. ...

Pokračování článku o Zručském školním OPENFESTu naleznete na tomto odkazu: http://www.zszruc.cz/skola-ozila-i-o-vikendu-uskutecnil-se-prvni-zrucsky-skolni-openfest/.

Více fotografií naleznete na Facebooku Základní školy Zruč nad Sázavou na následujícím odkazu.

Facebook
 • Vážení rodiče, milí žáci,

rádi bychom vás informovali o znovuotevření našeho speciálního e-shopu. Opět si můžete pořídit libovolný kousek ze školní kolekce, kterou naleznete na webových stránkách www.kraloveskoly.cz/zszruc.

Objednávání je již spuštěno a bude možné až do 10. října. Následně se e-shop uzavře a objednané zboží půjde do výroby.


 • Vážení rodiče,

ve čtvrtek 22. 9. 2022 jsme se blíže seznámili v rámci projektu, který pro jednotlivé ročníky základní školy připravili zaměstnanci Včelího světa Hulice, se včelími produkty. Naši žáci přitom mohli využít poznatky získané během předchozích návštěv Včelího světa.

V rámci poznávacích aktivit jsme se naučili rozlišit, co je to vosk, k čemu slouží, jak včely vyrábí med, k čemu je dobrá mateří kašička, jaké úžasné dezinfekční účinky má propolis a nebo k čemu je i nám lidem užitečný včelí jed. Zároveň si žáci připomněli důležité momenty v životě včel, proč jde o tak důležitý druh hmyzu. Během programu nechyběla ani zdravá svačina v podobě stylového chleba s máslem a s pravým včelím medem a u medu jsme zůstali i během praktické aktivity, kdy si žáci rozdělení do skupin společně upekli sladké medové perníčky. Medu zdar! • Vážení rodiče,

v poslední době se mezi žáky na II. stupni objevilo užívání nikotinových sáčků.

Díky snadné aplikaci pod horní či spodní ret nejsou vidět, děti je tudíž mohou konzumovat kdekoliv a kdykoliv. Nejvíce problematická je jejich snadná dostupnost (lze je zakoupit v trafice, na internetu). Nikotinové sáčky patří mezi výrobky, které se užívají jako alternativa kouření. Primárně se používají při odvykání kuřáků a nejsou v žádném případě určeny pro konzumaci dětem. Jejich užívání může vést k závislosti a pro děti představuje nemalé zdravotní riziko. Koncentrace nikotinu v těchto sáčcích je vyšší než u jiných tabákových výrobků, proto zde velmi rychle nastupuje závislost. I při užívání nižších dávek dochází k narušování sliznice v dutině ústní (což je viditelné i pod rtem - bílé a červené skvrny) a k poškození dásní. Při aplikaci nikotinových sáčků mohou mimo jiné nastat následující zdravotní obtíže: bolesti hlavy, podráždění trávicího traktu, nevolnost, zvracení, úzkost, bušení srdce. Při dlouhodobém užívání či jednorázovém spolknutí stoupá riziko otravy, která může vést až k bezvědomí nebo smrti.

Užívání, přechovávání či předávání jakýchkoliv návykových látek je závažným porušením školního řádu. Ve škole jsme začali tento problém řešit. Zároveň se obracíme na Vás a prosíme o větší obezřetnost a spolupráci. Zastavit zneužívání této látky se nám může podařit jen s Vaší podporou. Promluvte se svými dětmi o problematice návykových látek a v případě, že je u nich objevíte, důsledně zasáhněte. V případě dotazů nebo podezření nás neváhejte kontaktovat.

Olga Cudlínová - metodička prevence

Nikotinové sáčky.pdf
LYFT.pdf
 • Vážení rodiče,

v letošním školním roce se náš školní tým rozrostl o pozici školního asistenta. Školní asistent poskytuje podporu dětem spočívající především v přípravě na vyučování a školní práci, pomáhá při rozvoji mimoškolních a volnočasových aktivit žáka, podporuje rozvoj žáka v aktivitách nad rámec školy a jiné. V naší škole máme v současné době 3 školní asistentky. V případě, že byste měli zájem o jejich podporu, kontaktujte prosím třídního učitele pro více informací.

Děkujeme.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

od pondělí 19. 9. 2022 bude na naší škole obnoven sběr starého papíru. I v letošním školním roce budeme opět sbírat starý papír, a to noviny, časopisy, letáky, katalogy, telefonní seznamy, kancelářský papír, knihy bez tvrdých vazeb atp. Sběr ukládejte na tradiční místo u dveří za školním bufetem. Po dohodě s panem školníkem nebo na tel. 327 531 189 lze přivézt i větší množství papíru. Za peníze vybrané ze sběru nakoupíme dětem výtvarné potřeby. Prosím, aby žáci, kteří nějaký sběr přinesou, mi nahlásili množství kvůli přehledu - na konci školního roku jsou vždy odměňováni nejlepší sběrači. Děkuji.


 • Vážení rodiče, milí žáci,

ve čtvrtek 22. 9. 2022 se naše třída zúčastní programu ve Včelím světě v Hulicích. Veškeré náklady (včetně dopravy) jsou v tomto případě hrazeny školou. Zde jsou důležité informace:

 • Odjezd: v 8.00 hod. z autobusové zastávky Na Pohoří

 • Sraz žáků: v 7.45 hod. (kontrola počtu žáků, absence)

 • Začátek programu: v 8.15 hod.

 • Návrat (zpět na místo odjezdu): v 11.45 hod. - výuka pro žáky návratem do Zruče končí, do školy se už nevrací

 • S sebou: svačinu, přezůvky!!!, pití, psací potřeby (penál), malý zápisník pro případ potřeby, drobné peníze (možnost zakoupení produktů); obléci se teple dle počasí (část programu proběhne venku, část vevnitř)

Program v Hulicích je pro žáky 6. ročníku zaměřen na téma "Včelstvo a jeho produkty", součástí programu je i malá ochutnávka produktů. V případě alergie dětí na včelí jed (štípnutí), med, jablka nebo lepek mě prosím kontaktujte e-mailem! Po skončení akce odchází žáci domů, kdo navštěvuje školní jídelnu, odchází společně s třídním učitelem do jídelny (obědy žákům na tento den zůstávají přihlášené).

 • Vážení rodiče,

zasílám přehled pracovních sešitů, které byly nakoupeny za účelem procvičování pro žáky 6. ročníku. Jejich názvy uvádím i s cenami, které budou žákům strženy opět ze školní online pokladny (ŠOP):

 • AJ More 2 - 310,50 Kč

 • Hravý dějepis - 85 Kč

 • Hravá literatura + Český jazyk - 183 Kč

 • Procvičování pravopisu - 57 Kč

 • Hravý početník 1.díl - 45 Kč

 • Hravý početník 2.díl - 45 Kč

Celkem cena za všechny pracovní sešity činí 725,50 Kč.


Prosím, aby se rodiče podívali na zůstatky svých dětí ve školní online pokladně a v případě potřeby žákům nahráli dostatek finančních prostředků. Děkuji za pochopení.


 • Vážení rodiče, milí žáci,

první zručský školní OPEN FEST pro děti a rodiče je za dveřmi. Proběhne již tuto sobotu 10. září od 14.00 hod. v naší základní škole. Z důvodu předpovědi nepříznivého počasí budou všechna stanoviště uvnitř školy. Níže najdete seznam stanovišť a aktivit společně s jejich umístěním, abyste věděli, na co se můžete s dětmi těšit a snáze se zorientovali:

 • Fyzika v pokusech (vstupní vestibul)

 • Činnostní učení - tangramy, skládání a hry (třída 2.B, 1. patro, pavilon A)

 • Matematika hrou (třída 3.A, 1. patro, pavilon A)

 • Plackohraní (herna ranní ŠD, přízemí, pavilon B)

 • Kouzelné karty a komunikační aktivita (přípravná třída, přízemí, pavilon B)

 • RoboHry (vestibul v 1. patře, pavilon B)

 • Zábava s moderními technologiemi, VOŠ a SPŠ KH (vestibul v 1. patře, pavilon B)

 • Výroba antistresových míčků a rozpoznávání emocí (konzultovna týmů duševního zdraví, 1. patro, pavilon B)

 • Výroba mýdel (kuchyňka, přízemí, pavilon D)

 • Tvořivá dílna (třída 5.B, přízemí, pavilon D)

 • Přírodopisné okénko (učebna Př/Ch, přízemí, pavilon D)

 • Zeměpisné okénko (třída 6.A, 1. patro, pavilon D)

 • English with Famous Songs (učebna JaDM, 1. patro, pavilon D)

 • English for kids (učebna JaDV, 2. patro, pavilon D)

 • Sportovní koutek (tělocvična)

Ve vstupním vestibulu bude otevřen nový školní bufet, kde se můžete občerstvit. Rádi bychom Vás také upozornili, že akce bude fotografována.

Už se na Vás moc těšíme a věříme, že si s námi tento festival hravého učení s dětmi užijete!


Odkaz na plakát OPEN FESTu viz níže.


 • Vážení rodiče,

v tomto školním roce jsme byli nuceni přistoupit k tomu, že čtvrtky do hodin VV si budou žáci hradit sami. Pro každou třídu byly objednány požadované počty balíků . Cena čtvrtek pro jednotlivé třídy se rozpočítá podle počtu žáků a tato částka bude stržena ze školní online pokladny. V případě, že by čtvrtek bylo málo, dokoupíme je, jestliže zbydou, využijí je žáci v dalším školním roce. Děkujeme za pochopení.

 • Milí žáci,

i v tomto školním roce můžete od 12. 9. využívat možnost zapůjčení knih v naší školní knihovně. Knihovna bude ve školním roce 2022/2023 otevřena vždy v pondělí v době od 12.30 do 13.45 hod. a ve středu od 11.45 do 13.15 hod. Informace o případném uzavření knihovny v některých naleznete na webu školy www.zszruc.cz po kliknutí na žlutou záložku "ŠKOLA", kdy vlevo v nabídce vyberete možnost "Školní knihovna". Četbě zdar!

 • Vážení rodiče, milí žáci,

ráda bych vás pozvala na Zručský školní OPENFEST, který se uskuteční v sobotu 10. 9. od 14.00 do 17.00 hod. v areálu naší základní školy. Více informací viz přiložený plakát. Všichni jste srdečně zváni!

ZS_ZRUC_OPEN FEST_plakat_A2_navrh_2.pdf
 • Vážení rodiče, milí žáci,

předpokládaný konec úvodního setkání ve čtvrtek 1. 9. je mezi 9.00 až 9.30 hod. Žáci si s sebou mohou vzít malý zápisník a psací potřeby na zapsání důležitých informací.

V pátek 2. 9. proběhne adaptační den s třídním učitelem a asistentem pedagoga. Konec výuky v tento den je ve 12.05 hod. Podle počasí bychom ve druhé polovině dopoledne šli ven, prosím proto, aby žáci volili na tento den spíše sportovní oblečení. S sebou psací potřeby, zápisník, svačinu. Po ukončení adaptačního dne žáci, kteří navštěvují v tento den jídelnu, odchází na oběd s třídním učitelem.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

ve čtvrtek 1. 9. budou obědy vydávány v době od 10.30 hod. do 13.00 hod. Výdej oběda do jídlonosičů proběhne v době od 11.00 hod. do 11.15 hod.

V pátek 2. 9. budou obědy vydávány do 13.00 hod. • Vážení rodiče, milí žáci,

byly zveřejněny nové rozvrhy pro školní rok 2022/2023. Zde je rozvrh třídy 6.B. Zmenšené rozvrhy ve dvou kopiích ode mě každý žák obdrží první školní den.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

na webových stránkách naší školy byly zveřejněny informace týkající se zahájení nového školního roku. Přímý odkaz zde: http://www.zszruc.cz/informace-k-zahajeni-noveho-skolniho-roku/.

 • Vážení rodiče, milí žáci,

na webových stránkách školy byl vyvěšen dokument se seznamem sešitů pro nadcházející školní rok. Dokument naleznete buď na odkazu http://www.zszruc.cz/sesity-pro-ii-stupen-na-skolni-rok-2022-2023/ nebo se na něj můžete podívat zde:

II. stupeň_sešity_2022-23.pdf