O PROJEKTU

COMPASS = COMPetences AS a Solution to Global Problems

Erasmus+ projekt malého partnerství ve školním vzdělávání KA210-SCH

CO JSME UŽ ZAŽILI...Červen byl opravdu nabitý, proběhla celá řada aktivit. 

VÝROBA KOMPOSTU

Na školní zahradě máme již od října 2022 postavený nový kompostér, na jehož výrobu jsme využili staré dřevěné palety, které jsme dostali jako dar od rodičů. Takto jsme je zužitkovali k novému účelu. Na konci školního roku jsme ještě také stihli založit nový kompost. Naši srbští partneři kompostují také kuchyňský odpadu, což u nás bohužel není možné kvůli platným hygienickým normám. My můžeme k tomuto účelu využívat kontejnery na bio odpad , které se pravidelně vyváží do kompostárny v Žeravicích.

NÁDOBY NA TŘÍDĚNÝ ODPAD

Z projektu byly zakoupeny nové nádoby na bioodpad. Jedna je umístěna před školou a druhá na školní zahradě. Děti si uvědomují důležitost třídění odpadu, proto je vedeme k tomu, aby se třídění odpadu stalo pravidelným návykem a samozřejmostí. Na naší škole již v každé třídě máme nádoby na papír a plast na papír (sklo z bezpečnostních důvodů netřídíme), které pravidelně služby ve třídách v pátek vynášejí. Naši partneři si do školy nejdříve vyrobili nádoby na tříděný odpad a pak také zakoupili nové nádoby.

ÚKLIDOVÁ AKCE v červnu 2023

Čeká nás druhá úklidová akce, která se bude konat ve středu 28. 6. 2023. Zapojte se i Vy abychom si uklidili na prázdniny. Cílem je nejen upravit prostor v okolí školy, ale hlavně zapojit co největší počet žáků do pracovních aktivit. Věříme, že pokud se budeme o prostor ve škole a jeho okolí starat, nebudeme si sami prostředí znečišťovat.

TÝDEN MONITOROVÁNÍ AKTIVIT ŽÁKŮ 3. C A 4. C

V červnu proběhl druhý kontrolní monitorovací týden měření fyzické aktivity žáků . I v tomto týdnu žáci na fitness hodinkách průběžně sledovali, kolik kroků průměrně pravidelně každý den zvládli a jaký byl jejich čas fyzické aktivity se střední intenzitou srdeční zátěže. Tyto údaje byly opět zaznamenány do tabulek k porovnání s hodnotami, které byly naměřeny v předchozím testování na počátku projektu. Žáci a rodiče tak mají možnost porovnat výkony na začátku projektu a teď na konci projektu. Věříme, že většina dětí se oproti původním výsledkům zlepšila.

ZÁVĚREČNÉ SROVNÁVACÍ TESTOVÁNÍ

Na červen bylo rovněž naplánováno závěrečné srovnávací testování fyzické aktivity žáků. Mělo nám ukázat, zda u žáků došlo v průběhu školního roku ke zlepšení jejich motoriky, síly a vytrvalosti. Všichni jsme byli moc zvědaví, jak testování dopadne. Opět, stejně jako na začátku projektu, proběhlo měření: skoku z místa, člunkový běh, měření síly stisku obou rukou dynamometrem a vyhodnotili jsme BMI žáků. Potvrdilo se, že průběžné zařazování stanovených aktivit do hodin tělesné výchovy i do vyučovacích hodin mělo očekávaný efekt. U většiny dětí došlo ke zlepšení jejich osobních výkonů.

PRACOVNÍ NÁVŠTĚVA BELEHRADU

V polovině června jsme vyrazili na pracovní návštěvu do Srbska za našimi projektovými partnery do zařízení: „ Oblak Žirafa“z Bělehradu a „Osnovna škola Branko Radičević“, z části Zemun. V obou zařízeních pro nás připravili komentovanou prohlídku. Porovnali jsme jejich a náš vzdělávací systém a jejich organizaci výuky. Na vlastní oči jsme se mohli přesvědčit, jak se jim daří propojovat tělovýchovné aktivity s enviromentálními. Zjistili jsme, že v oblasti ekoaktivit jsme o krok vpředu, ale naopak jsme se inspirovali v oblasti tělovýchovných aktivit. Na společné schůzce jsme hodnotili průběh projektu a jeho výsledky, domluvili jsme se na nových úkolech a termínech k dokončení projektu a diskutovali jsme nad bookletem – příručkou pro učitele ZŠ. Zhlédli jsme krátké divadelní představení, které pro nás připravily děti z „Osnovne školy“ a jejich mladší žáci nám pak zatančili. Obě partnerské organizace nám pak předvedly i ukázky činností v hodině tělesné výchovy. Předali jsme jim dárečky, které pro ně připravili naši žáci. Děti z nich měly velkou radost. Na závěr pobytu jsme se zúčastnili environmentálního workshopu v místní botanické zahradě zaměřeného na využívání umělé inteligence při plánování úprav měst, kde jsme pracovali s programem vyvinutým studenty bělehradské, německé a švédské univerzity. Město nás zaujalo aktivním využitím zelených ploch a velkým množstvím parků a zeleně, které prostor ochlazují v období vysokých letních teplot.

SDÍLENÍ MYŠLENEK A AKTIVIT projektu

Žáci ze dvou experimentálních tříd (3. C a 4. A) chtěli pozdravit své kamarády ze Srbska. V hodině angličtiny proto připravili video, na kterém předvedli jednotlivé aktivity, které byly zařazovány v hodinách tělesné výchovy, a anglicky dokázali sděliti, jak se jim tyto aktivity líbily. Videa se nám povedla a odeslali jsme je do Srbska, abychom navzájem sdíleli své postřehy a zkušenosti.

Vytvořili jsme také Power-Pointové prezentace pro své spolužáky o tom, co všechno se v projektu COMPASS za celý rok událo a ty poté představili žákům nezapojených tříd a jejich vyučujícícm. Sdíleli jsme tak naše postřehy a zkušenosti a šířili výstupy našeho projektu.

DRUHÁ ÚKLIDOVÁ AKCE

Ve středu 28. 6. 2023 v souvislosti s blížícím se koncem školního roku jsme připravili velkou úklidovou akci:: „ Ukliďme si na prázdniny.“ Žáci zapojení v projektu vyrobili informační plakáty, které následně rozmístili nejen v budově školy, ale informovali také veřejnost. Akce proběhla úspěšně, uklidili jsme si nejen ve škole, ale také v jejím okolí a uvědomili jsme si, že je o prostor zapotřebí pravidelně pečovat a být ohleduplní a vnímaví ke svému okolí.

NAŠE NÁRODNÍ TANCE

Aby srbské děti poznaly lépe naši kulturu, poslali jsme jim fotografie a video našich lidových tanců, které upoutají i překrásnými hanáckými kroji. Zatančily je děti ze školního folklorního souboru Trávníček.

EVALUACE PROJEKTU

Vzhledem k tomu, že se blíží závěr našeho projektu, bylo potřeba provést závěrečnou evaluaci. Připravili jsme elektronický dotazník nejen pro žáky - účastníky projektu, ale i pro jejich rodiče a zapojené pedagogy. Zjišťovali jsme, zda se u žáků zvýšila motivace k pravidelnému cvičení a sportování a zda také rodiče zlepšili postoj k pravidelným sportovním aktivitám dětí a zaznamenali zvýšení jejich fyzické kondice. Vyhodnocování ankety momentálně probíhá.

SEZNÁMENÍ RODIČŮ S CELOROČNÍ PRACÍ
NA PROJEKTU COMPASS

S průběhem projektu a jeho aktivitami jsme také formou prezentace seznámili rodiče na třídních schůzkách a většinu učitelů a žáků v jejich kmenových třídách.

A NA ČEM BUDEME PRACOVAT O PRÁZDNINÁCH?

Čeká nás finalizace bookletu: „Příručky pro učitele ZŠ pro plánování ekologických a fyzických aktivit zaměřených na zlepšení kompetencí žáků a klíčových kompetencí pro celoživotní vzdělávání“ v papírové i elektronické formě, vyhodnocení dotazníků pro rodiče, žáky a učitele ohledně celoroční práce na projektu, vyhodnocení výstupů a výsledků projektu, napsání článku do vědeckého časopisu a finalizace webu projektu COMPASS. V srpnu pak seznámení našich kolegů učitelů s výsledky projektu COMPASS, a od září se možná do těchto fyzických aktivit zapojí víc tříd a žáků nejen naší základní školy. Také bychom výsledky projektu a nápady sdíleli s dalšími školami a poskytli jim zajímavé nápady a náměty na zpestření výuky.