Mentální zdraví vs doba covidová

Se školní psycholožkou Klárou Vožechovou o úskalích distančního vzdělávání

Jako CampSite jsme se shodli, že by bylo velice zajímavé udělat rozhovor s naší školní psycholožkou Klárou Vožechovou na téma dětská psychika v této situaci.

Co je podle vás na této situaci pro dětskou psychiku nejhorší?

Myslím, že na této situaci je pro každého těžké něco jiného. Pro někoho může být nejhorší, že se nevidí s kamarády ve škole nebo na kroužcích. Pro jiného je zase obtížné komunikovat online, udržet při distanční výuce pozornost a být na spousty úkolů sám/sama. Deváťáci se teď musí potýkat s obavami z přijímaček, a mají strach, že na ně nebudou dobře připravení. A mnoha dětí se také dotýká stres rodičů, kteří řeší pracovní a finanční nejistoty.

Jak působí distanční výuka na vás osobně?

Já osobně neučím, ale jako psycholog bych se se žáky a žákyněmi naší školy ráda seznámila a potkala. A to je pro mě teď vzhledem k okolnostem hrozně obtížné.

Může to zajít až tak daleko, že se dítě dostane do depresí?

Ano, u dětí se mohou objevit deprese, úzkosti a další psychické potíže spojené s dlouhodobým stresem.

Co nejvíce prozradí, že má dítě právě tyto problémy?

Psychické problémy se u každého mohou projevovat jinak. Lze pozorovat například ztrátu motivace, neschopnost donutit se plnit úkoly, pomalejší učení, myšlenky plné obav a strachů. U dětí se může objevit přecitlivělost, agresivita, ztráta pocitů radosti. Někdy se tyto obtíže projevují i fyzicky - třeba jako bolení břicha a hlavy.

Co je nejsložitější na tom, být dítě v psychických problémech?

Myslím si, že nejtěžší je o tom někomu říct a začít to řešit. Někteří dospělí mohou psychické obtíže dětí zlehčovat a svádět na lenost. Přitom i člověk, který se navenek tváří, že je v pořádku a s kamarády se směje, může trpět depresí. Takže pokud by vaše problémy někdo zlehčoval, je potřeba najít někoho jiného, kdo je bude brát vážně.

Nějaké doporučení, jak se do tohoto problému nedostat?

Jako prevence se dá poradit, abyste hledali, co vám dělá radost, a každý den si na to alespoň chvilku našli. Mnoha lidem pomáhá procházka, příroda, nebo třeba pomazlení s domácím mazlíčkem.

A pokud si všimnete, že vám není dobře, tak je důležité o tom mluvit. Nebojte se říct si o pomoc. Čím dříve se tyhle problémy začnou řešit, tím menší škody mohou napáchat.

Ideální je promluvit si s rodiči. Ve škole se můžete obrátit na mě jako školní psycholožku a také na mou kolegyni - sociální pedagožku Marii Brichovou. Ale i na nějakého učitele/učitelku, které/mu věříte. A pokud se necítíte na to říct to někomu ve vašem okolí, využijte Linku bezpečí nebo Linku důvěry.

PS: Když si budete potřebovat s někým promluvit, jsem tu pro vás. I v tomto období je možné scházet se ve škole, a můžeme si také zavolat přes internet. Lze se domluvit přes email klara.vozechova@zstaborska.cz.

- JN