ELEKTROODPAD

Definícia elektroodpadu

Elektroodpad sú elektrozariadenia, ktoré sú odpadom vrátane všetkých súčiastok, konštrukčných častí a spotrebných materiálov, ktoré sú súčasťou elektrozariadenia v čase, keď sa ho držiteľ zbavuje. 

Čo patrí medzi elektroodpad

Tieto prístroje pozostávajú z mnohých materiálov, ako sú plasty, sklo,a toxické chemikálie (polybrómované bifenyly, polybrómované difenylétery, tetrabrómbisfenol A). Tieto prístroje sa pri spracovaní rozoberajú na jednotlivé súčasti a tie sa následne recyklujú alebo znovupoužívajú. 

Vzácne kovy, Ťažké kovy

striebro, zlato, paládium, meď,ortuť, kadmium, olovo 

Ako triediť elektroodpad

Staré a nefunkčné elektrozariadenia sú významným zdrojom materiálov, z ktorých sa recykláciou vyrábajú druhotné suroviny. Elektroodpad nepatrí do nádob určených pre zmiešaný komunálny odpad, nakoľko elektroodpad, ktorý sa v nich nachádza, zväčša putuje na skládku. Vplyvom počasia sa z elektroodpadu uvoľňujú nebezpečné a toxické látky, ktoré následne kontaminujú pôdu, podzemné vody a vzduch.


Kam s použitým a nepotrebným elektrozariadením


Batérie odovzdávame na zberné dvory alebo do špeciálnych nádob umiestnených v elektropredajniach a v predajniach, kde sa predávajú batérie. Batérie obsahujú látky nebezpečné pre životné prostredie, preto ich zaraďujeme medzi nebezpečný odpad, ktorý nesmie skončiť v zmesovom odpade alebo v prírode. Elektrozariadenia triedime vždy oddelene od komunálneho odpadu.

Na Slovensku máme možnosť bezplatne odovzdať nepotrebné spotrebiče v elektropredajniach (ide o spätný odber), na zberných dvoroch v mestách a obciach alebo prostredníctvom mobilných zberov.


Svet zaplavený elektroodpadom



Predstavte si 4 500 Eiffelových veží stojacich vedľa seba, ktoré majú dokopy hmotnosť 45 miliónov ton. Toto číslo zodpovedá množstvu elektroodpadu, ktoré naše ľudstvo vyprodukovalo v roku 2016.

Na jedného obyvateľa teda pripadá ročne približne 6 kg elektroodpadu. Množstvo nepotrebných a pokazených elektrozariadení narastá z roka na rok závratným tempom.


Ako triediť batérie, baterky, žiarovky, telefóny a elektrické spotrebiče.

Batérie (ľudovo nazývané baterky) v žiadnom prípade nevyhadzujte do komunálneho odpadu. Obsahujú látky, ktoré sú extrémne škodlivé pre životné prostredie.

Drobný elektroodpad ako batérie, žiarovky, mobilné telefóny, odovzdajte v obchodoch, kde sa tieto výrobky predávajú. Každý predajca, ktorý má v ponuke žiarovky a batérie je povinný tieto výrobky zároveň aj zbierať.

Mobilné telefóny, batérie z mobilných telefónov a nabíjačky odovzdajte v predajniach mobilných operátorov.





Kam vyhodiť staré elekrospotrebiče


Pri likvidácii starých spotrebičov máte tri možnosti ako sa ich zodpovedne zbaviť.




Zberný dvor

Ak máte bližšie zberný dvor ako predajňu, zistite si otváracie hodiny a elektroodpad tam odvezte. Zberné dvory preberajú elektroodpad bezplatne, stačí ak predložíte občiansky preukaz. 




Sezónny zber starých elektrospotrebičov

Niektoré obce zriaďujú dočasné zberné miesta. Obyčajne pristavia kontajner v obci a oznámia občanom, aby svoj elektroodpad do stanoveného dátumu odovzdali bezplatne do kontajnera. Po stanovenom termíne kontajner s vyzbieraným odpadom odvezú.