Elektoodpad 

Definícia elektroodpadu

Elektroodpad sú elektrozariadenia, ktoré sú odpadom vrátane všetkých súčiastok, konštrukčných častí a spotrebných materiálov, ktoré sú súčasťou elektrozariadenia v čase, keď sa ho držiteľ zbavuje. 




Čo patrí do elektroodpadu


Patria sem elektrické a elektronické zariadenia ako sú:



Problém s pokazenou elektronikou

Keď sa hovorí o staršej elektronike, ktorá si vyžaduje opravu, nejeden z nás si zrejme spomenie, ako počul: „To sa už neoplatí opravovať, už tomu skončila záruka. Treba si kúpiť novú.“ Často nám to vravia známi či rodina, skrátka ktokoľvek, s kým sa o tom radíme. Nový spotrebič je niekedy cenovo takmer porovnateľný s opravou starého.

Ako nakupovať?

Ak chceme toto číslo znížiť, je dôležité myslieť na niektoré zásady už pri nakupovaní.

Môžeme sa najskôr pozrieť po elektroniky z druhej ruky. Pokiaľale ideme kupovať novú,tak by sme sa mali orientovať podľa energetického štítku,upozorní nás,ak je príliš energeticky náročná. Ďalej by sme sa mali pozrieť,či jen spotrebič kvalitný,aby vydržal dlhšie ako do konca záruky.

Elektroodpad škodí, za jeho triedenie pritom platíme všetci!

Keď kupujeme elektroniku, možno už aj rátame s tým, že vydrží tri roky, kým sa skončí záruka, a potom ju vymeníme. Za ten čas príde na trh novší model a navyše sa neraz po tomto čase pokazí. 

Elektroodpad a 21. storočie

A tak stále tvoríme viac a viac elektroodpadu. Pri žiadnej inej zložke odpadu tak rýchlo nerastie celkové množstvo, ktoré vyhodíme za rok. Podľa portálu The World Counts sa očakáva, že v niektorých častiach sveta môže jeho produkcia v priebehu zopár rokov vzrásť o 500 percent.

  

Prečo je to nebezpečné

Elektroodpad obsahuje nebezpečné látky ako sú ortuť, arzén či olovo. Preto by sme mali obzvlášť dbať na jeho správne vytriedenie. Navyše pri správnej recyklácii je možné z tohto odpadu zachovať množstvo cenných surovín, ako sú napríklad meď či dokonca drahé kovy ako sú striebro, zlato a platina.

Vyhadzujte zodpovedne.

A tak sa nám ponúkne otázka: kam s ňou, keď doslúži? Najjednoduchšia odpoveď znie: Hlavne nie do odpadkového koša. Poradíme vám, ako zaobchádzať s elektroodpadom a ako sa ho pokúsiť tvoriť menej. 

Zberný kontainer 

Zberná nádoba 

Zberná nádoba na použité batérie 

Kde odovzdať elektroodpad 

Zberný dvor dunajská streda 

Zberný dvor základná škola Smetanov háj 

AKO SPRCOVATAT

Predajňa alebo zberný dvor zapojené do systému zberu elektroodpadu kontaktujú firmu, že potrebujú odviezť vyzbieraný elektroodpad. Na základe tejto požiadavky im firma zašleme prepravcu, ktorý elektroodpad odvezie k spracovateľovi. Eviduje sa všetok tok elektroodpadu a zabezpečuje sa, aby sa pre výrobcov vyzbieralo toľko elektroopadu, koľko im určuje ich trhový a zberový podiel.

Na celý proces dohliadajú príslušné štátne orgány, ktoré jednotlivé subjekty registrujú podľa platných právnych predpisov a kontrolujú ako si plnia svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona.


Má to zmysel

Recyklácia elektrozariadení môže významným spôsobom šetriť prírodné zdroje surovín potrebných na ich výrobu. Dobrým príkladom sú mobilné telefóny, z ktorých mnohé sa na reckláciu nedostanú.