Elektro odpad

Ako triediť batérie a žiarovky

Batérie nevyhadzujte do komunálneho odpadu. Obsahujú látky, ktoré sú extrémne škodlivé pre životné prostredie.

 Drobný elektroodpad ako batérie, žiarovky, mobilné telefóny, odovzdajte v obchodoch, kde sa tieto výrobky predávajú. Každý predajca, ktorý má v ponuke žiarovky a batérie je povinný tieto výrobky zároveň aj zbierať.662 × 440

662 × 4

Mobilný zber

Mobilné zbery organizujú, obyčajne raz ročne, aj obce alebo mestá. Na webových stránkach, miestnym rozhlasom, prípadne doručením letákov, obce informujú o dátume a podmienkach odovzdania spotrebičov prostredníctvom mobilného zberu. 

Elektroodpad na Slovensku

Na Slovensku máme veľa možností, kde môžeme bezplatne odovzdať elektroodpad. Na zber elektroodpadu sú určené predovšetkým zberné dvory a mobilné zbery. Táto možnosť je často ponúkaná aj obchodmi so zameraním na elektrotechniku.

Zvlášť sa odovzdávajú batérie, a to taktiež na zberných dvoroch, alebo v špeciálne na to určených nádobách v predajniach.

Vyzbieraný odpad sa následne vyváža do spracovateľských závodov, ako napríklad závod v Slovenskej Lupči.


1.   Zariadenia na tepelnú výmenu


  2. Obrazovky, monitory a zariadenia, ktoré obsahujú obrazovky s povrchom väčším ako 100 cm2

3.   Svetelné zdroje

4.   Veľké zariadenia

5.   Malé zariadenia





 Malé IT a telekomunikačné zariadenia (s akýmkoľvek vonkajším rozmerom menej ako 50 cm)

Mobilné telefóny, GPS, vreckové kalkulačky, smerovače, osobné počítače, tlačiarne, telefóny.


Metódy recyklácie

Spracovanie elektronického odpadu zvyčajne najprv zahŕňa rozobratie zariadenia na jednotlivé časti buď ručne, alebo sa čoraz častejšie využívajú automatizované zariadenia na skartovanie. Následne sa demontované súčiastky rozdeľujú podľa materiálov. V priemysle sa kladie dôraz na dôslednú separáciu vzácnych kovov, ktoré sú ekonomicky nákladné a ich prírodné zásoby sú limitované.


V alternatívnom hromadnom systéme násypka dopravuje materiál na drvenie do mechanického separátora s triediacimi a granulačnými strojmi na separáciu základných kovových a plastových frakcií. Takéto recyklačné zariadenie je uzavreté a využíva systém zberu prachu. Časť emisií zachytávajú práčky a sitá. Magnety, vírivé prúdy a sitá sa používajú na separáciu skla, plastov a železných a neželezných kovov, ktoré sa potom môžu ďalej separovať v taviacej peci.

V Európe sa recykláciou elektroodpadu zaoberá napríklad spoločnosť SEWA.


Zberný dvor

Bratislava

Zberný dvor

Záhorská Bystrica