Realizacja programu edukacyjnego 

"EKOfriends - przyjaciele przyrody"

Realizacja programu została oparta na wykorzystaniu nowoprojektowanej klasopracowni „EKOfriends – przyjaciele przyrody” wyposażonej w nowoczesne narzędzia multimedialne oraz atrakcyjne pomoce dydaktyczne umożliwiające stosowanie innowacyjnych form i metod nauczania a także wykonywania wielu interesujących eksperymentów. Projekt oparty jest na wybranych wydarzeniach kalendarza ekologicznego. Jednym z jego najważniejszych zadań jest uświadamianie młodych ludzi w jaki sposób w swym codziennym życiu dbać o środowisko ekologiczne, rozpoczynając od naszej małej, lokalnej ojczyzny.

 WRZESIEŃ 2022

Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk

20.09.2022 r. w ramach zajęć pozalekcyjnych grupa uczennic udała się na wycieczkę terenową do pobliskiego lasu, objętego programem Natura 2000. Celem naszych zajęć było upowszechnienie wiedzy o środowisku leśnym oraz prowadzenie bezpośredniej obserwacji przyrody i rozpoznawanie gatunków fauny i flory naszego terenu.

 WRZESIEŃ 2022


W sobotę, 26.09.2022 r. wybraliśmy się na wycieczkę rowerową, aby poznać bogactwo przyrodnicze terenów objętych różnymi formami ochrony przyrody w naszej gminie. Pierwszym punktem naszego rajdu rowerowego był pomnik przyrody – Aleja Dębowa. Dalej udaliśmy się do jedynego na naszym terenie rezerwatu przyrody ROTUZ, z charakterystyczną roślinnością bagiennych terenów (mech torfowiec, rosiczka okrągłolistna). Piękno naszego terenu to nie tylko lasy (głównie dęby, sosny, a także brzozy i olchy). Niezwykłym atutem przyrodniczym naszej gminy jest także bliskość zbiornika Goczałkowickiego. Teren ten należy do obszaru „Dolina Górnej Wisły”. Tam podziwialiśmy ptactwo wodne. Zbiornik ten to źródło wody pitnej dla aglomeracji śląskiej, gdzie można spotkać wiele gatunków ptaków, np.: kaczki, rybitwy, kormorany. Na zakończenie rajdu udaliśmy się do Izby Edukacji Przyrodniczej „Kadłubek”, gdzie odbyło się podsumowanie wycieczki w postaci konkursu przyrodniczego.

PAŹDZIERNIK 2022


W dniu 13 października obyło się uroczyste otwarcie ZIELONEJ PRACOWNI. Przecięcia wstęgi i otwarcia pracowni dokonali: dyrektor Pani Joanna Białek, Wójt Gminy Chybie Pan Janusz Żydek oraz przewodniczący Rady Rodziców Pan Leszek Uchyła. Gościli u nas: Wójt Gminy Chybie Pan Janusz Żydek, Kuratorium Oświaty w Katowicach- starszy wizytator Pani Agata Franek, dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Chybie, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Magdalena Strządała, Przedstawiciele Ekologicznego Stowarzyszenia Eko-Życie Gminy Chybie, przedstawiciel Referatu Ochrony Środowiska Gminy Chybie Pan Krystian Grzybek, przedstawiciel firmy Moje Bambino Pani Marta Cielas.

W nowoczesnej w pełni wyposażonej pracowni uczniowie ZSP Zaborze wykonali eksperymenty fizyczno-chemiczne. Uczniowie przygotowali pokaz doświadczeń – wykorzystując nowo zakupione pomoce dydaktyczne (odnawialne źródła energii). Poruszyli temat problemów związanych z energia elektryczną a także wpływem jej produkcji na środowisko naturalne. Relacje z tego wydarzenia zostały opublikowane na portalach społecznościowych serwisu Facebook Gminy Chybie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu. Prasa lokalna, m.in. Nowa Formacja także opublikowała obszerny artykuł dotyczący w/w wydarzenia.


PAŹDZIERNIK 2022

Święto Drzewa

Czy zastanawialiście się kiedyś nad pięknem drzew? Nad ich różnorodnością kształtów i kolorów. Drzewa to nie tylko ozdoba parków czy ogrodów, odgrywają niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. Są najskuteczniejszymi organizmami produkującymi tlen i pochłaniającymi dwutlenek węgla. Ponadto są schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, grzybów, a nawet roślin.

W październiku, gdy drzewa mienią się rożnymi kolorami jesieni, zorganizowaliśmy konkurs biologiczno-fotograficzny, aby ukazać ich piękno. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 5-8. Polegał on na zrobieniu zdjęcia wyjątkowemu drzewu. Następnie głosowaniem uczniów wyłonione zostały trzy najlepsze zdjęcia. Ich autorzy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy odebrali słodkie upominki.

1 miejsce – Justyna Dziendziel, klasa 6

2 miejsce – Wiktoria Trzebuniak, klasa 6

3 miejsce – Oliwia Biernacka, klasa 8

autor zdjęcia: Wiktoria Trzebuniak
autor zdjęcia: Oliwia Biernacka

MIEJSCE 1

autor zdjęcia: Justyna Dziendziel

LISTOPAD 2022

"Dzień czystego powietrza"

W listopadzie uczniowie naszej szkoły przeprowadzali doświadczenia mające na celu sprawdzenie obecności pyłów w powietrzu w okolicach swoich domów. Badanie polegało na umieszczeniu trzech kawałków taśmy klejącej na słoikach odwróconych do góry dnem (stroną lepką na zewnątrz). Co drugi dzień uczniowie odklejali jeden kawałek taśmy i umieszczali go na kartce papieru milimetrowego. Całe doświadczenie trwało tydzień. W celu sprawdzenia wyników skorzystaliśmy z zestawu do badania powietrza umieszczonego w walizce terenowej. Za pomocą lupy i mikroskopu uczniowie próbowali obliczyć ilość poszczególnych rodzajów pyłów na jednostkę powierzchni (1x1 cm). Wyniki doświadczenia były bardzo pomyśle, ponieważ zanieczyszczenia pyłowe  były sporadyczne. 

GRUDZIEŃ 2022 - STYCZEŃ 2023

SZKOLNY KONKURS EKO-ZABAWKA

Konkurs „Eko- zabawka” polegał na zbudowaniu zabawki z materiałów, które przeznaczamy na co dzień do recyklingu. Można wykorzystać także materiały EKO.

Uczniowie przyswajali wiadomości dot. recyklingu, m.in.

CZYM JEST RECYKLING - czyli to proces odzysku, w czasie którego materiały odpadowe są ponownie przetwarzane w surowce, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach. 

Wśród odpadów z gospodarstw domowych do recyklingu szczególnie nadają się:

·       Papier np. opakowania z kartonu

·       Plastik np. butelki plastikowe po napojach typu PET, butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, duże folie opakowaniowe, torebki foliowe,

·       Szkło np. butelki szklane po napojach

·       Metal np. puszki aluminiowe po napojach,

·       Bioodpady np. biomasa roślinna (mogą być gałęzie, liście itd.)

W/w materiały mogły zostać więc wykorzystane w produkcji własnej zabawki.

Efekty pracy uczniów - poniżej:)

WYNIKI KONKURSU:

MIEJSCE I

autor zdjęcia: Paulina Czakon, klasa 6 (stół do bilarda)

MIEJSCE II

autor zdjęcia: Anna Pietrzycka, klasa 7 (EKO maskotka)

MIEJSCE III

autor zdjęcia: Oliwia Biernacka, klasa 8 (gra w kręgle)


LUTY 2023

Warsztaty edukacyjne „Bądź Eko, uchyl pojemnika wieko”


Przy współpracy z firmą „Fabryka Kreatywności” zorganizowano warsztaty edukacyjne „Bądź Eko, uchyl pojemnika wieko”. Pokaz obejmował tematykę recyklingu i ochrony środowiska, który wzmocnił świadomość ekologiczną dzieci/młodzieży poprzez niezwykłe doświadczenia  i zabawy edukacyjne, m.in.  sprawdzenie właściwości reklamówek biodegradowalne – test ich trwałości w praktyce oraz udowodnienie, że są bardziej ekologiczne od zwykłych, recykling papieru – etapy odzyskania kartki, wyczarowanie smogu. Zajęcia bardzo podobały się uczniom naszej szkoły i niezwykle chętnie brali w nich czynny udział.

MARZEC 2023

Światowy Dzień Wody

Z okazji Światowego Dnia Wody 21.03.2023 r. na zajęciach dodatkowych pt.: „Woda, ach ta woda” czyli wodne eksperymenty uczniowie przeprowadzili kilka wodnych doświadczeń z wykorzystaniem mikroskopów i zestawu doświadczalnego z wyposażeniem laboratoryjnym. Uczniowie do doświadczeń użyli wody z kilku źródeł. Przebadali oni stan czystości tych wód, zaobserwowali, że woda jest niezbędna do życia organizmom żywym. Ponadto dowiedli, że woda ma budowę cząsteczkową i cząsteczki te poruszają się, poprzez poznanie zjawiska dyfuzji. Zabawa z wodą i wodne eksperymenty uświadomiły uczniom, że woda ma wiele ciekawych cech w różnych warunkach.

MARZEC 2023

Wycieczka terenowa do Zakładu PAN w Gołyszu

31 marca 2023 r. odwiedziliśmy Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu. Na terenie tego zakładu znajdują się liczne stawy, które wykorzystywane są do hodowli ryb słodkowodnych, głównie karpia. Pracownicy przedstawili nam główne kierunki badań prowadzonych na naszym terenie, które opierają się na poznaniu biologicznych podstaw chowu ryb, funkcjonowaniu ekosystemów stawowych, doskonaleniu metod chowu w stawach i warunkach kontrolowanych, introdukcji nowych gatunków ryb, powiązaniu gospodarki rybackiej z gospodarką wodną poszerzoną o ocenę potencjalnego zagrożenia stawów substancjami zawartymi w wodzie, jak również na charakterystyce genetycznej ryb i badaniach genetycznej kontroli mechanizmów odpornościowych ryb.

W wycieczce udział wzięli uczniowie klasy 7 pod opieką p. Elżbiety Ferfeckiej

MARZEC 2023

Lekcja geografii w klasie 5 z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych Zielonej pracowni

Na lekcji geografii w klasie 5, w czasie realizacji tematu Kontynenty i oceany na Ziemi uczniowie mogli uczyć się, jednocześnie bawiąc.  tym celu uczniowie stworzyli mapę z plansz magnetycznych kontynentów, wyszukiwali różne informacje z Internetu, korzystając z tabletów oraz swoją wiedzę sprawdzali w czasie zabawy globusami interaktywnymi.

Lekcję przeprowadziła p. Elżbieta Ferfecka

KWIECIEŃ 2023


Dzień Ziemi

21 kwietnia 2023 r. uczniowie na terenie szkolnego ogródka posadzili drzewo oraz kilka roślin zielnych. Ponadto dla młodszych uczniów zorganizowano warsztaty segregacji śmieci, a starsi uczniowie wzięli udział w akcji sprzątania świata najbliższej okolicy.


AKCJA "Sadzenie drzew i krzewów"

AKCJA "sprzątanie świata"

AKCJA "segregacja śmieci"

KWIECIEŃ 2023

DZIEŃ ZIEMI

Konkurs przyrodniczo- ekologiczny „Eko-Friends”

Dnia 20.04.2023 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Zaborzu odbył się szkolny konkurs przyrodniczo – ekologiczny „Eko - Friends” dla uczniów klas 4 – 8.
W konkursie wzięło udział 24 uczniów (15 uczniów z klas 4 – 6, 9 uczniów z klas 7- 8).

Nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Chybiu otrzymali:

w kategorii klas 4 – 6:
I miejsce: Maria Fajkis
II miejsce: Kacper Mrzyk
III miejsce: Bartosz Kubaczka

w kategorii klas 7 - 8:
I miejsce: Borys Nikiel
II miejsce: Mateusz Ferfecki
III miejsce: Witold Strządała

MAJ 2023

W maju obchodziliśmy Dzień Ptaków. Uczniowie klasy 4 na lekcji przyrody poznali formy ochrony przyrody i przygotowali kilka plakatów o wybranych Polskich Parkach Narodowych. W czasie spaceru obserwowaliśmy piękno otaczającej przyrody. Na terenie naszej wsi występują głównie stawy hodowlane Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu oraz lasy objęte programem Natura 2000. Geograficznie nasza wieś należy do regionu Doliny Górnej Wisły, będącej częścią Kotliny Oświęcimskiej. W naszych lasach dominują dęby, brzozy, świerki, sosny oraz jesiony i olchy. Podmokłe tereny sprzyjają osiedlaniu się ptactwa wodnego. 

CZERWIEC 2023

W maju obchodziliśmy Dzień Ptaków. Uczniowie klasy 4 na lekcji przyrody poznali formy ochrony przyrody i przygotowali kilka plakatów o wybranych Polskich Parkach Narodowych. W czasie spaceru obserwowaliśmy piękno otaczającej przyrody. Na terenie naszej wsi występują głównie stawy hodowlane Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu oraz lasy objęte programem Natura 2000. Geograficznie nasza wieś należy do regionu Doliny Górnej Wisły, będącej częścią Kotliny Oświęcimskiej. W naszych lasach dominują dęby, brzozy, świerki, sosny oraz jesiony i olchy. Podmokłe tereny sprzyjają osiedlaniu się ptactwa wodnego.