Konkurs - Teatr szkolny
Konkurs Teatr Szkolny
Zadania konkursowe wykonane przez nasza szkołę:
Zadanie 1.
Przeprowadzenie przez znawcę tematu, krótkiej prelekcji na temat pozytywnych oddziaływań sztuki na rozwój osobowości młodego człowieka.
Wykonanie:
Liczba uczestników ok. 20 rodziców
Wnioski, ocena zadania, uwagi
Opiekun szkolnego teatrzyku podczas krótkiego wystąpienia uzasadniała dlaczego warto bawić się w teatr. Teatr oraz zajęcia teatralne mogą stanowić nie tylko wspaniałą rozrywkę ale w niesamowity sposób otwierają przed dziećmi nowe możliwości. Przełamują lęki, budują poczucie własnej osobowości, kształtują i pielęgnują poprawną mowę, rozwijają wyobraźnię i intelekt, dają możliwość ciągłego obcowania w różnych grupach. Prelekcja została przyjęta pozytywnie przez rodziców, którzy potwierdzili, że przez udział w zajęciach teatralnych ich dzieci stały się odważniejsze, lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych i osiągają lepsze wyniki w nauce.
Zadanie 2.
Zorganizowanie wśród uczestników koła teatralnego (ew. ogólnoszkolnego) konkursu wiedzy o teatrze.
Wykonanie:
Liczba uczestników 17 gimnazjalistów
Wnioski, ocena zadania, uwagi
Konkurs miał charakter turnieju rozgrywanego między dwoma zespołami uczniów.Zawodnicy zmagali się z zadaniami w specjalnie zaaranżowanej sali, w której zgromadzono kostiumy, rekwizyty oraz elementy scenografii. Konkurs nie tylko popularyzował wśród uczniów wiedzę o teatrze, ale też kształcił umiejętność pracy w zespole.
Forma Konkursu bardzo podobała się uczniom.
Zadanie 3.
Zorganizowanie wśród uczestników koła teatralnego (ew. ogólnoszkolnego) konkursu wiedzy o wybranym aktorze/aktorach.
Wykonanie:
Liczba uczestników: 6 gimnazjalistów
Wnioski, ocena zadania, uwagi
Konkurs polegał na przygotowaniu przez uczestników trzyminutowej ustnej prezentacji na temat wybranego artysty, w której podane zostaną informacje dotyczące jego biografii, dorobku artystycznego oraz ciekawostki związane z jego życiem lub karierą( nie wolno było korzystać z portali plotkarskich). Wystąpienie należało zilustrować graficznie, np. plakatem lub port folio, a wybór aktora uzasadnić. Taka forma konkursu bardzo podobała się uczniom. W formie zabawy mieli okazję doskonalić umiejętność prezentacji, a więc płynnego mówienia na określony temat i sztuki argumentacji, ale też aktywnego słuchania.
Zadanie 4.
Przygotowanie przedstawienia teatralnego na podstawie książki, bajki, opowiadania… (do wyboru).
Wykonanie:
Liczba uczestników: 16 uczniów należących do grupy Teatrzyk Niewielki
Wnioski, ocena zadania, uwagi
Przygotowanie przedstawień teatralnych zawsze sprawia wiele radości dzieciom, które chętnie wchodzą w role i uwielbiają się przebierać. Awantura w Bajkowicach oparta na motywach znanych baśni to doskonała lekcja literatury i kultury, również dla dorosłych, którzy licznie przyszli obejrzeć swoje dzieci. Takie wydarzenia integrują i staja się pretekstem do wychowania przez sztukę całych pokoleń.
Zadanie 5.
Przygotowanie plakatu promującego szkolne przedstawienie teatralne.
Wykonanie:
Liczba uczestników 12
Wnioski, ocena zadania, uwagi
Dzięki realizacji tego zadania gimnazjaliści zaangażowani w projekt połączyli wiedzę i umiejętności z kilku przedmiotów, tj. wiedzy o teatrze, języka polskiego, informatyki, zajęć artystycznych.
Zadanie 6.
Przygotowanie recenzji wybranej sztuki teatralnej.
Wykonanie:
Liczba uczestników 10
Wnioski, ocena zadania, uwagi
Udział w konkursie był dla uczniów świetną okazją do doskonalenia umiejętności krytycznego odbioru wytworów kultury oraz wyrażania swojej opinii na piśmie w formie recenzji. Stworzył możliwości doskonalenia umiejętności redakcyjnych, a tym samym rozwijał pożądane kompetencje gimnazjalistów.
Przykład recenzji:
Niedawno miałam okazję zobaczyć spektakl pt. ,,Balladyna" na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Hochlowskiego. Spektakl został przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Na scenie wystąpili : Michał Ambroży, Karol Basiak, Tomasz Czajka, Renata Nowicka oraz Marta Pszczoła, która zasłużyła na wyróżnienie za bardzo dobrą grę aktorską.
Utwór opowiada o dziewczynie o imieniu Balladyna, która bez względu na wszystko dąży do władzy, bogactwa i szczęścia, ale zapomina tylko o jednym - w życiu nie ma drogi na skróty. Pewnego dnia w jej domu pojawia się książę Kirkor z zamiarem poślubienia jej lub jej siostry. Matka, żeby rozstrzygnąć, która ma zostać żoną księcia, wpada na pomysł, że ta, która jako pierwsza przyniesie pełen dzbanek malin, wyjdzie za Kirkora. Balladyna, widząc, że nie wygra, zabija swoją siostrę i zostaje żoną Kirkora. Zabiera ze sobą swoją matkę lecz, wstydząc się chłopskiego pochodzenia, ukrywa ją przed ludźmi. Następnie, kiedy Kirkor wyrusza na wojnę, zastanawia się, jak pozbyć się męża i zasiąść na tronie.
Oprócz tragicznych losów bohaterki, w sztuce można dostrzec elementy humoru za sprawą bezpośredniego i prostego Grabca, magii dzięki królowej Goplanie, patriotyzmu za sprawą dobrego i walecznego Kirkora oraz mądrości dzięki Pustelnikowi.
Cały spektakl uświadamia, że nie można uciec od odpowiedzialności, a młody człowiek, do którego jest adresowany, może uznać go za przestrogę.
Według mnie scenariusz i gra aktorska dobrze oddaje prawdziwość problematyki tego utworu, w którym każdy znajdzie coś o sobie, ponieważ chyba o to chodzi w teatrze, aby przejrzeć się w tym krzywym zwierciadle. Natomiast wspaniała i pomysłowa scenografia Małgorzaty Satory, na którą nie było za wiele miejsca na scenie, ciekawe rozwiązania wizualne w postaci świateł i dymu, starannie dopasowane kostiumy Agnieszki Wilk i ciekawa muzyka przygotowana przez Michała Kowalczyka, dopełniają wspaniały obraz, który ukazali nam aktorzy .
Zofia Gogolińska
Zadanie 7:
Zorganizowanie ogólnoszkolnego dnia talentów, podczas którego uczniowie będą mogli zaprezentować swoje talenty, np. muzyczne, taneczne, kabaretowe i inne dowolne formy estradowe
6 grudnia 2015 r. opiekun szkolnego koła teatralnego Aldona Jańczak wraz z nauczycielem muzyki Łukaszem Adamskim zorganizowali ogólnoszkolny przegląd talentów pt. W drodze do Betlejem. Impreza odbyła się o godz. 18.00 w Domu Parafialnym w Kowalewie.
Udział w niej wzięli Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie, którzy wcześniej zgłosili chęć pokazania swoich talentów oraz licznie zgromadzona publiczność, składająca się z rodziców i mieszkańców naszej miejscowości.
Pierwszą część przeglądu stanowiły jasełkach pt. W drodze do Betlejem.
Dzieci, które należą do amatorskiego teatru pod nazwą TEATR PRAWIE WIELKI działającego przy szkole i prowadzonego przez A. Jańczak miały okazję zaprezentować swoje zdolności aktorskie. Młodzi aktorzy zabłysnęli nie tylko talentem scenicznym, ale także pomysłowością w przygotowaniu strojów i rekwizytów.
Druga część przeglądu nosiła nazwę Betlejemskie granie. Uczniowie dali popis swych talentów muzycznych, wykonując na różnych instrumentach najpiękniejsze polskie kolędy. Dzieci zagrały m. in. na gitarach, skrzypcach flecie, saksofonie i innych.
W trzeciej części pt. Betlejemskie śpiewanie zaprezentowali się utalentowani wokaliści z naszej szkoły, którzy przepięknie zaśpiewali polskie kolędy i pastorałki.
Koncert przygotowany przez pana Adamskiego pokazał szerszej publiczności, jak wiele utalentowanych dzieci uczęszcza do naszej szkoły. Dla uczniów zaś była to wspaniała okazja, aby stanąć na scenie, cieszyć się wykonywanym przez siebie utworem i dostarczać sobie i innym wielu przeżyć i emocji.
Natomiast nasza szkoła odniosła kolejny sukces w wychowywaniu przez sztukę.
Publiczność zgotowała młodym muzykom i aktorom owacje na stojąco.
Zadanie 8
Zorganizowanie konkursu recytatorskiego. Tematyka dowolna.
Wykonanie:
Liczba uczestników 16 uczniów ze szkoły podstawowej i 6 z gimnazjum
Wnioski, ocena zadania, uwagi
Celem każdego konkursu recytatorskiego jest popularyzowanie twórczości polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezją, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja umiejętności uczniów oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Takie też były założenia konkursu recytatorskiego pod nazwą To ja Ewa. Duża liczba zainteresowanych uczniów świadczy o pewnym sukcesie konkursu i jego tematyki. Nagrodą dla wyróżnionych był występ podczas uroczystości z okazji Dnia Kobiet. Ponadto wszyscy uczniowie nagrodzeni zostali ogromną szóstką z języka polskiego. Wszystkim uczestnikom pogratulowano, życzono sukcesów i poproszono: Nie przestawajcie czytać poezji!.
Zadania konkursowe były tak zaplanowane, aby w sposób spokojny i przemyślany podjąć różne działania z zakresu edukacji teatralnej dzieci i młodzieży. Każdy z uczestników mógł tu znaleźć coś dla siebie. Jedni spełniali swoje marzenia podczas gry na scenie, miłośnicy komputerów projektowali plakaty, młodzi literaci pisali recenzje, inni poszerzali swoją wiedzę o teatrze, biorąc udział w konkursie. Przedsięwzięcie realizowane w naszej szkole było pod każdym względem udane.
Aldona Jańczak